MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Türk Musikisi’ne Büyük Eserler Katan Rahmi Kalaycıoğlu Anıldı!
Türk Musikisi’ne Büyük Eserler Katan Rahmi Kalaycıoğlu Anıldı!


Türk Musikisi’ne Büyük Eserler Katan Rahmi Kalaycıoğlu Anıldı!

Türk Musikisi’ne büyük eserler katan Rahmi Kalaycıoğlu, ölümünün 1. Yıldönümünde, 17 Nisan 2013’de, Kadıköy Evlendirme Salonunda, Kadıköy Belediyesi Müzik Gönüllüleri tarafından düzenlenen “Anılar ve Müzik-66” programında anıldı.

Yapım ve Yönetimi Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu tarafından yapılan geceye, Rahmi Kalaycıoğlu’nu seven sanatçılar ve eşi Nuriye Kalaycıoğlu büyük destek verdiler.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Müsevitoğlu; “-Hayatını yaptığı çalışmalar ile Türk Müziği’nin yaşamasına adayan Rahmi Kalaycıoğlu; 90 Bestekarın binlerce eserini, 5 ciltlik “Türk Musikisi Bestekarlar Külliyatı” ile günümüze ve geleceğe ulaştırmıştır. Bu nedenle Türk Musikisinin babası olarak anılır. Bu Külliyat, Kültür Bakanlığı tarafından tüm dünyadaki Türk Kültürü Merkezlerine dağıtılmış. Kadıköy’deki dükkanını Türk Müziğine ilgi duyan herkes bilir.  Bir dönem, Kadıköy Belediyesi  Eğitim Kültür Müdürlüğü görevim sırasında, kendisi ile müzikli  güfteler ve besteler fotoğraf sergileri açmıştık. 5 Ciltlik muhteşem Külliyatını, Türk Müziği Yarışmalarımızda kazananlara ve jürimize hediye etme fırsatını bulmuştuk.  Aramızdan ayrılışının birinci yıldönümünde kendisini rahmetle anıyorum. O eserleri ile Türk Müziği dünyasında sonsuza dek yaşayacaktır.”Dedi

“Gözleri Aşka Gülen ve Ankara Rüzgarı” gibi sevilen eserlerin bestekarı Gündoğdu Duran’ın büyük destek verdiği gecenin sunuculuğunu Nur Ateşer yaptı.

Programın birinci bölümünde; Çeşitli korolarda yetişen koristler; Buse Taş, Semra Bir, Yılmaz Öcal, Fatoş Erdem ve Canan Karadeniz Türk Müziğinin sevilen eserlerini yorumladılar.

İkinci bölümde, önümüzdeki günlerde “BÜYÜLÜ” adlı albümünü  sevenleri ile buluşturacak olan,Türk Müziği Konservatuarı mezunu, koro şefi ve sahne sanatçısı Füsun Batum muhteşem bir konser verdi.

İzleyiciler arasında yer alan TRT Ses Sanatçısı Hayri Pekşen ile hanende Güngör Kandeğer de gecede iki güzel eser yorumladılar.

Geceye katılan tüm sanatçıların birlikte söyledikleri şarkılar ile program sona erdi.

 

📆 27 Nisan 2013 Cumartesi 11:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR