MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Genel, Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » Olgu Sümengen Berker Seramik Sergisi!
Olgu Sümengen Berker Seramik Sergisi!


Sanatçılar, başka insanlar için üzücü, çirkin, uzak durulması istenen konuları da günlük dilde kullandığımız güzel kavramından farklı bir anlam içeren, “sanatsal anlamda güzel” eserler yaratarak ele almıştır, almaktadır. Bu sergide Olgu SÜMENGEN BERKER’ in, “Sanatta Osteoporoz”  başlıklı sanatta yeterlik tezi çalışmaları sırasında yaptığı eserlerden seçilmiş figürler ve soyut çalışmaların bir kısmı yer almaktadır. Eserler, çağımızın yaygın bir sağlık problemi olan osteoporozun betimlemesinden çok, hastalıkla birlikte kemikte oluşan osteoporotik dokunun farklı malzeme ve tekniklerle seramiğe aktarılmasıyla gerçekleşen seramik heykeller ve duvar uygulamalarıdır.

Eserler, tıpkı osteoporozla birlikte kemiğin içyapısında oluşan bozulmaya ve kırılgan ağsı yapının bireyin toplumsal hayat içindeki ilişkilerinin oluşturduğu ağa benzediği gerçeğinden yola çıkılarak gerçekleştirilmişlerdir. Seramik heykeller, bireyin kendisinin de bir parçası olduğu sosyal ilişki ağlarına ve bu ağların narin kırılgan yapısına; bireyin psikolojik durumunun da etkisiyle bu iletişim ağlarından oluşan toplum içindeki duruşuna göndermeler yapmaktadır.

Uzun süren bir araştırma, tasarlama, uygulama sürecinin sonucunda, sanatçının daha önceki eserlerinden esinler taşımakla birlikte, sonraki çalışmalarına da ışık tutacak öğeleri içinde barındıran, estetik değerler taşıyan çağdaş ve özgün eserler ortaya çıkmıştır.

Bahariye Sanat Galerisi 01- 13 Kasım tarihleri arasında Seramik Sanatçısı Olgu SÜMENGEN BERKER’in bu önemli sergisine ev sahipliği yapıyor. Tüm sanatseverleri sergimizi izlemeye davet ediyoruz.

 

📆 09 Ekim 2012 Salı 17:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR