MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Caddebostan, Flaş, Genel, Toplum » “Antik Uygarlıklar Sergisi ile Tarihe Yolculuk’’

“Antik Uygarlıklar Sergisi ile Tarihe Yolculuk’’Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde dünya müzelerindeki tarihi eserlerin reprodüksiyonları ile tanışın.

 

Caddebostan Kültür Merkezi 5-14 Eylül tarihleri arasında dünya tarihinin önemli antik parçalarının reprodüksiyonlarının yer aldığı bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

 

Antik Uygarlıklar Sergisi, Kadıköylü sanatseverleri tarihe damgasını vurmuş olan uygarlıkların izinde insan-doğa-evren ilişkisini felsefe, kültür, sanat, mitoloji ve semboloji aracılığıyla keşfetmeye davet ediyor.

Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Kadıköy Şubesi El Sanatları Atölyesi tarafından hazırlanan Antik Uygarlıklar Atölyesi’nde Mısır, Grek, Hint, Maya, Hitit, Roma, Sümer uygarlıklarına ait dünya müzelerindeki eserlerin küçük örnekleri sunuluyor.

 

Orjinali Meksika Antropoloji Müzesi’nde bulunan Aztek Güneş Takvimi’ni, Kadim Mısır’ın en önemli eserlerinden biri olan Kalbin Yargılanması sahnesini,  Grek mitolojisinde zeka ve bilgelik temsili Athena’yı, sanatın ilhamını veren Dokuz İlham Perisi’ni inceleyebilirsiniz. Sümer uygarlığına ait tarihteki ilk tıp reçetesini merak ediyorsanız, hiyeroglifin çözülmesini sağlayan Rosetta Taşı’nı görmek ve daha pek çok antik eser ile tanışmak istiyorsanız bu sergi tam size göre.

 

Aktiffelsefe Kadıköy şubesi yönetim kurulu başkanı Başak Arpacıoğlu, sergilenen eserlerin hepsinin dernek gönüllüleri tarafından el emeğiyle yapıldığını belirterek şunları söyledi; “Amacımız çeşitli kültürleri araştırarak bu kültürlere ait eserleri atölyede hayata geçirip taşıdıkları değerleri sanatseverlere tanıtmak. Atölyemiz geçmiş ile bugün arasında bir köprü kurmayı amaçlıyor. Tarihe bir yolculuk yapmak istiyorsanız Aktiffelsefe olarak titiz çalışmalar sonucunda hazırlayıp sunduğumuz Antik Uygarlıklar Sergisi’ni ziyaret edebilirsiniz.”

 

Antik Uygarlıklar Sergisi önceki senelerde Şirket’i Hayriye Sanat Galerisi ve Haydarpaşa Garı’nda sergilenerek ilgi ve beğeni toplamıştı.
Yer : Caddebostan Kültür Merkezi, Caddebostan, Kadıköy
Tarih: 5 Eylül Çarşamba – 14 Eylül Cuma tarihleri arasında ücretsiz olarak gezilebilir.

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’ne desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

 

Dernek hakkında : www.aktiffelsefe.org adresinden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

📆 03 Eylül 2012 Pazartesi 11:24   ·   💬 2 yorum   ·   ⎙ Yazdır

““Antik Uygarlıklar Sergisi ile Tarihe Yolculuk’’” için 2 cevap

  1. Bahar dedi ki:

    Geçmiş kültürlere çok merakım var ve mitolojiye. İlgi çekici değişik bir sergi mutlaka gidip görmek istiyorum.

  2. Aydın Yazici dedi ki:

    Dünyan’nın dört bir tarafından derlenmiş, kültür, estetik ve bilgelik taşıyan eserlerin ayağımıza kadar gelip, sergilenmesi bizim açımızdan çok sevindirici.Emeği geçen herkese teşekkür edip, bir an önce sergiyi gezmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR