MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Aziziye kahramanı Nene Hatun İstanbul’da anıldı!
Aziziye kahramanı Nene Hatun İstanbul’da anıldı!


Aziziye kahramanı Nene Hatun vefatının 57. Yıldönümünde İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen bir programla anıldı.

İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Toplantı Salonun da düzenlenen ve gazeteci ve yazar M. Talat UZUNYAYLALI’nın konuk olarak katıldığı programa ayrıca MTTB eski Genel Başkanı ve Erzurum eski milletvekili Rasim CİNİSLİ, İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı eski başkanlarından Metin ÜĞDÜL, ERVAK eski başkanı Necati BÖLÜKBAŞI, Maltepe Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı başkanı Süha DENGİZEK ve çok sayıda Erzurum’lu katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı A. Hadi ATALAR, Nene Hatun’un Erzurum ve Türk tarihi için çok büyük anlam ifade eden, ölümsüz bir kahraman olduğunu belirterek; amaçlarının Nene Hatun karakterinde şekillenen Erzurumluluk ruhunu gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade etti. Nene Hatun’dan “ Kahraman Anamız” diye söz eden ATALAR, İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı olarak düzenledikleri kültür ve sanat etkinlikleriyle Erzurum kültürünü İstanbul’da yaşama ve yaşatma gayretinde olduklarını dile getirerek, bu etkinliklerin Erzurum kültürüne küçücük de olsa katkısı olabiliyorsa kendilerini mutlu ve başarılı addedeceklerini belirtti.

Uzunyaylalı, Erzurum’un kalbi bu vakıfta atıyor!

Programa konuk olarak katılan gazeteci ve yazar M. Talat UZUNYAYLALI ise konuşmasının başında İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı’nın kültür ve sanat faaliyetlerinden övgüyle söz ederek, Vakfın adeta Erzurum’un kalbinin attığı bir merkez haline geldiğini belirtti. Erzurum’dan İstanbul’a baktıklarında böyle bir atılımın rahatlıkla sezilebildiğini belirten UZUNYAYLALI, bu çalışmaların artarak devam etmesini ümit ettiğini ifade ederek, çalışmalarından ötürü Vakıf Yönetim Kurulu’na tebriklerini ve teşekkürlerini iletti.

Erzurum’un tarihi, stratejik önemi ve Erzurumluluk ruhunu iyi bilmek gerekir!

Konuşmasına Nene Hatun’un iyi anlaşılabilmesi için öncelikle Erzurum’un tarihi ve stratejik öneminin ve Erzurumluluk ruhunun çok iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayarak başlayan UZUNYAYLALI, Erzurum’un Asya ile Avrupa arasında Anadolu’nun doğu kapısı olması, tarihi İpek Yolu’nun Erzurum’dan geçmesi, savunmaya elverişli coğrafyası, petrol ve doğalgaz boru hatlarının Erzurum’dan geçmesi ve sahip olduğu su rezervleri ile geçmişte ve günümüzde Anadolu’nun en stratejik kalesi olduğuna dikkat çekti.

Erzurum yaylasına hakim olan milletler bütün Anadolu’ya hakim olurlar

Erzurum’un bu stratejik öneminin tarih boyunca herkes tarafından bilindiğini ve kabul edildiğini belirten UZUNYAYLALI, bu sebeple “Erzurum yaylasına hakim olan milletler bütün Anadolu’ya hakim olurlar.” anonim sözünün bir atasözü gibi günümüze kadar geldiğini söyledi. Sultan 2. Abdülhamid’in de Erzurum’un bu büyük stratejik önemine dikkat çekmek için 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşları sırasında Erzurum’a çektiği telgrafta “Erzurum düşerse Anadolu düşer.” İfadesini kullandığını belirtti. Erzurum’un stratejik öneminin tarih boyunca Türk milletinin düşmanları tarafından da çok iyi bilindiğini belirten yazar, İngiliz seyyah Lord Kınross’un “Erzurum’un doğal korunağı, Orta Asya ile Boğazlar arasında tek gerçek engeldir.” şeklindeki sözlerinin buna en güzel örnek olduğunu söyledi. Son yıllarda gerçekleşen enerji yatırımlarıyla Erzurum’un günümüzde çok önemli bir enerji koridoru haline geldiğini ve bu sebeple Erzurum’un günümüzdeki ve gelecekteki stratejik öneminin daha da arttığına dikkat çeken UZUNYAYLALI, Erzurumluların bu önemin farkında olmaları gerektiğini vurguladı.

Erzurum insanı, Anadolunun her yerini dert edinmiştir!

Erzurumluluk ruhunun Milli Mücadele’nin temellerini atan ve Milli Mücadele’yi bizzat veren ruh olduğunu belirten yazar, Erzurumluların Milli Mücadele yıllarında sadece Erzurum’u değil bütün vatanı kurtarmak için kıyam etmiş olduklarını söyledi. O yıllarda çıkan ALBAYRAK GAZETESİ’nin bir nüshasının İstanbul’da 1 Altına satıldığını hatırlatan yazar, Albayrak Gazetesi’nin başlık altında kullandığı “ Vilayat-ı Şarkiye Ermenistan Olamaz” sloganının Erzurumluların Ermeni hareketleri karşısındaki azim ve kararlılığını; alt başlık olarak her nüshada yazılan “Vatan tubasında mukaddes bir dal Şarki Anadolu, İslam ocağı, ellere verilmez canan kucağı; Adana, Urfa’yı utmak muhal, hatırdan çıkar mı Maraş illeri…?” sözlerinin ise Erzurumluların vatan sevgisini gösteren tarihi ifadeler olduğu belirtti. Erzurumluların vatan sevgisinin kaynağının siyaset üstü bir aşk ve iman olduğunun altını önemle çizen UZUNYAYLALI işte Aziziye ve Nene Hatun harikasını doğuran kaynağın temelinde bu aşk ve imanın bulunduğunu belirtti.

22 Mayıs 1955 tarihinde vefat ederek aramızdan ayrılan Aziziye kahramanı Nene Hatun’la ilgili ilk yazının 1911 yılında Erzurum Valiliği görevinde bulunan Milli Şair Mehmet Emin YURDAKUL tarafından yazıldığını belirten UZUNYAYLALI, Nene Hatun’u şahsen ülkemize tanıtan ilk kişinin ise Cumhuriyet Gazetesi yazarı İsmail Habib SEVÜK olduğunu söyledi. 1937 yılında Erzurum gezisine ait intibalarını Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlayan SEVÜK’ün bu yazısında Aziziye Harikası’nın hala yaşayan kahramanlarıyla yaptığı görüşmeleri kaleme aldığını belirten yazar, SEVÜK’ün Erzurum ile ilgili yazdığı yazıların daha sonra “Yurttan Yazılar” isimli kitabına alındığını ifade etti. Ali Fuat CEBESOY’un 1955 yılında yayımlanan “ Moskova Hatıraları” isimli hatıratında Nene Hatun’dan bahsettiğini dile getiren UZUNYAYLALI, Nene Hatun’la ilgili biyografik bilgilerin ne yazık ki oldukça yetersiz olduğuna dikkat çekti.

İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından yayınlanan “ Nene Hatun Radyoda” başlıklı gazete haberinin bu konudaki bilgi eksikliklerinin giderilmesi için çok önemli bir kaynağa ulaşılması için bir ümit kaynağı olduğunu belirten UZUNYAYLALI, söz konusu plak kaydının ortaya çıkarılması halinde Nene Hatun’un hayatı ile ilgili bir çok biyografik sorunun da net olarak cevabını bulabileceğini söyledi. Bu sebeple TRT’de çalışan Erzurumlulara çok önemli tarihi bir görev düştüğünü belirten yazar, bu konuda aynı zamanda gençlik yıllarında öğretmenliğini de yapmış olan ve programa dinleyici olarak katılan TRT Prodüktörü Burhanettin KETECİ’den Erzurumlular adına yardım istedi.

Erzurum halkının Aziziye müdafaasında 450 – 500 civarında şehit verdiğini hatırlatan UZUNYAYLALI, bu özel günü bir şaheser olarak tarihe geçiren bütün dedelerimizi ve ninelerimizi hiçbir zaman unutmamamız gerektiğine dikkat çekti.

Uzunyaylalı, Kitaplarını imzaladı

Zengin görsel içerikli bir slayt gösterisi eşliğinde gerçekleşen konferans sonrasında gazeteci ve yazar M. Talat UZUNYAYLALI “ Paylaşılamayan Topraklar” ve “ Efsane Kadın Nene Hatun” isimli romanlarını hemşehrilerine imzaladı.

Galeri
📆 24 Mayıs 2012 Perşembe 12:47   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR