Deneme Bonusu

Slot Siteleri: Hayalleri Gerçekleştiriyor

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Flaş

Aziziye kahramanı Nene Hatun İstanbul’da anıldı!

Yayınlanma:
ABONE OL

Aziziye kahramanı Nene Hatun vefatının 57. Yıldönümünde İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen bir programla anıldı.

İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Toplantı Salonun da düzenlenen ve gazeteci ve yazar M. Talat UZUNYAYLALI’nın konuk olarak katıldığı programa ayrıca MTTB eski Genel Başkanı ve Erzurum eski milletvekili Rasim CİNİSLİ, İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı eski başkanlarından Metin ÜĞDÜL, ERVAK eski başkanı Necati BÖLÜKBAŞI, Maltepe Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı başkanı Süha DENGİZEK ve çok sayıda Erzurum’lu katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı A. Hadi ATALAR, Nene Hatun’un Erzurum ve Türk tarihi için çok büyük anlam ifade eden, ölümsüz bir kahraman olduğunu belirterek; amaçlarının Nene Hatun karakterinde şekillenen Erzurumluluk ruhunu gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade etti. Nene Hatun’dan “ Kahraman Anamız” diye söz eden ATALAR, İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı olarak düzenledikleri kültür ve sanat etkinlikleriyle Erzurum kültürünü İstanbul’da yaşama ve yaşatma gayretinde olduklarını dile getirerek, bu etkinliklerin Erzurum kültürüne küçücük de olsa katkısı olabiliyorsa kendilerini mutlu ve başarılı addedeceklerini belirtti.

Uzunyaylalı, Erzurum’un kalbi bu vakıfta atıyor!

Programa konuk olarak katılan gazeteci ve yazar M. Talat UZUNYAYLALI ise konuşmasının başında İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı’nın kültür ve sanat faaliyetlerinden övgüyle söz ederek, Vakfın adeta Erzurum’un kalbinin attığı bir merkez haline geldiğini belirtti. Erzurum’dan İstanbul’a baktıklarında böyle bir atılımın rahatlıkla sezilebildiğini belirten UZUNYAYLALI, bu çalışmaların artarak devam etmesini ümit ettiğini ifade ederek, çalışmalarından ötürü Vakıf Yönetim Kurulu’na tebriklerini ve teşekkürlerini iletti.

Erzurum’un tarihi, stratejik önemi ve Erzurumluluk ruhunu iyi bilmek gerekir!

Konuşmasına Nene Hatun’un iyi anlaşılabilmesi için öncelikle Erzurum’un tarihi ve stratejik öneminin ve Erzurumluluk ruhunun çok iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayarak başlayan UZUNYAYLALI, Erzurum’un Asya ile Avrupa arasında Anadolu’nun doğu kapısı olması, tarihi İpek Yolu’nun Erzurum’dan geçmesi, savunmaya elverişli coğrafyası, petrol ve doğalgaz boru hatlarının Erzurum’dan geçmesi ve sahip olduğu su rezervleri ile geçmişte ve günümüzde Anadolu’nun en stratejik kalesi olduğuna dikkat çekti.

Erzurum yaylasına hakim olan milletler bütün Anadolu’ya hakim olurlar

Erzurum’un bu stratejik öneminin tarih boyunca herkes tarafından bilindiğini ve kabul edildiğini belirten UZUNYAYLALI, bu sebeple “Erzurum yaylasına hakim olan milletler bütün Anadolu’ya hakim olurlar.” anonim sözünün bir atasözü gibi günümüze kadar geldiğini söyledi. Sultan 2. Abdülhamid’in de Erzurum’un bu büyük stratejik önemine dikkat çekmek için 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşları sırasında Erzurum’a çektiği telgrafta “Erzurum düşerse Anadolu düşer.” İfadesini kullandığını belirtti. Erzurum’un stratejik öneminin tarih boyunca Türk milletinin düşmanları tarafından da çok iyi bilindiğini belirten yazar, İngiliz seyyah Lord Kınross’un “Erzurum’un doğal korunağı, Orta Asya ile Boğazlar arasında tek gerçek engeldir.” şeklindeki sözlerinin buna en güzel örnek olduğunu söyledi. Son yıllarda gerçekleşen enerji yatırımlarıyla Erzurum’un günümüzde çok önemli bir enerji koridoru haline geldiğini ve bu sebeple Erzurum’un günümüzdeki ve gelecekteki stratejik öneminin daha da arttığına dikkat çeken UZUNYAYLALI, Erzurumluların bu önemin farkında olmaları gerektiğini vurguladı.

Erzurum insanı, Anadolunun her yerini dert edinmiştir!

Erzurumluluk ruhunun Milli Mücadele’nin temellerini atan ve Milli Mücadele’yi bizzat veren ruh olduğunu belirten yazar, Erzurumluların Milli Mücadele yıllarında sadece Erzurum’u değil bütün vatanı kurtarmak için kıyam etmiş olduklarını söyledi. O yıllarda çıkan ALBAYRAK GAZETESİ’nin bir nüshasının İstanbul’da 1 Altına satıldığını hatırlatan yazar, Albayrak Gazetesi’nin başlık altında kullandığı “ Vilayat-ı Şarkiye Ermenistan Olamaz” sloganının Erzurumluların Ermeni hareketleri karşısındaki azim ve kararlılığını; alt başlık olarak her nüshada yazılan “Vatan tubasında mukaddes bir dal Şarki Anadolu, İslam ocağı, ellere verilmez canan kucağı; Adana, Urfa’yı utmak muhal, hatırdan çıkar mı Maraş illeri…?” sözlerinin ise Erzurumluların vatan sevgisini gösteren tarihi ifadeler olduğu belirtti. Erzurumluların vatan sevgisinin kaynağının siyaset üstü bir aşk ve iman olduğunun altını önemle çizen UZUNYAYLALI işte Aziziye ve Nene Hatun harikasını doğuran kaynağın temelinde bu aşk ve imanın bulunduğunu belirtti.

22 Mayıs 1955 tarihinde vefat ederek aramızdan ayrılan Aziziye kahramanı Nene Hatun’la ilgili ilk yazının 1911 yılında Erzurum Valiliği görevinde bulunan Milli Şair Mehmet Emin YURDAKUL tarafından yazıldığını belirten UZUNYAYLALI, Nene Hatun’u şahsen ülkemize tanıtan ilk kişinin ise Cumhuriyet Gazetesi yazarı İsmail Habib SEVÜK olduğunu söyledi. 1937 yılında Erzurum gezisine ait intibalarını Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlayan SEVÜK’ün bu yazısında Aziziye Harikası’nın hala yaşayan kahramanlarıyla yaptığı görüşmeleri kaleme aldığını belirten yazar, SEVÜK’ün Erzurum ile ilgili yazdığı yazıların daha sonra “Yurttan Yazılar” isimli kitabına alındığını ifade etti. Ali Fuat CEBESOY’un 1955 yılında yayımlanan “ Moskova Hatıraları” isimli hatıratında Nene Hatun’dan bahsettiğini dile getiren UZUNYAYLALI, Nene Hatun’la ilgili biyografik bilgilerin ne yazık ki oldukça yetersiz olduğuna dikkat çekti.

İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından yayınlanan “ Nene Hatun Radyoda” başlıklı gazete haberinin bu konudaki bilgi eksikliklerinin giderilmesi için çok önemli bir kaynağa ulaşılması için bir ümit kaynağı olduğunu belirten UZUNYAYLALI, söz konusu plak kaydının ortaya çıkarılması halinde Nene Hatun’un hayatı ile ilgili bir çok biyografik sorunun da net olarak cevabını bulabileceğini söyledi. Bu sebeple TRT’de çalışan Erzurumlulara çok önemli tarihi bir görev düştüğünü belirten yazar, bu konuda aynı zamanda gençlik yıllarında öğretmenliğini de yapmış olan ve programa dinleyici olarak katılan TRT Prodüktörü Burhanettin KETECİ’den Erzurumlular adına yardım istedi.

Erzurum halkının Aziziye müdafaasında 450 – 500 civarında şehit verdiğini hatırlatan UZUNYAYLALI, bu özel günü bir şaheser olarak tarihe geçiren bütün dedelerimizi ve ninelerimizi hiçbir zaman unutmamamız gerektiğine dikkat çekti.

Uzunyaylalı, Kitaplarını imzaladı

Zengin görsel içerikli bir slayt gösterisi eşliğinde gerçekleşen konferans sonrasında gazeteci ve yazar M. Talat UZUNYAYLALI “ Paylaşılamayan Topraklar” ve “ Efsane Kadın Nene Hatun” isimli romanlarını hemşehrilerine imzaladı.

İlgili Haberler

Basında Kadıköy
09 Nisan 2024
KADIKÖY BELEDİYE MECLİSİ, MESUT KÖSEDAĞI BAŞKANLIĞINDA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Kadıköy Belediyesi’nin 31 Mart yerel seçimler sonucunda oluşan yeni meclisinin ilk toplantısı Belediye Başkanı Mesut Kösedağı başkanlığında gerçekleşti. Kadıköy Belediye Meclisi yeni döneminin ilk toplantısını yaptı. Kadıköy Belediye Başkanı Mesut Kösedağı başkanlığında 9 Nisan Salı günü Kozyatağı Kültür Merkezi’nde bulunan Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya siyasi partilerin ilçe başkanları ve Kadıköylüler katıldı. Meclisin ilk toplantısında Meclis […]

Genel
09 Nisan 2024
Tatil Fotoğraflarınız: Hırsızlara Davetiye mi, Keyifli Anılar mı?

Sosyal Medyanın Hırsızlık İstatistikleri Üzerindeki Etkisi Son yıllardaki istatistikler, bayram ve ara tatiller gibi yoğun dönemlerde artan hırsızlık vakalarına dikkat çekiyor. Ancak bu artışın arkasında yalnızca geleneksel yöntemlerin değil, aynı zamanda dijital dünyanın etkisinin de olduğunu söyleyebilirim. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte, hırsızlar giderek daha sofistike ve planlı bir şekilde işlerini yürütüyorlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, […]

Genel
07 Nisan 2024
MABEL MATİZ’DEN SABA TÜMER’E ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Saba Tümer’in yapımcılığını Hann Yapım’ın üstlendiği, Peyman’ın sponsorluğunda kendi kanalında yayınlanan “Saba Tümer’le” isimli YouTube programının bu haftaki konuğu Mabel Matiz oldu. Mabel Matiz, Hann Sahne’nin ev sahipliği yaptığı, Saba Tümer’in YouTube programı “Saba Tümer’le” de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Aşk Aşeriyorum İLGİLİ HABER Eyüpsultan Belediye Başkanı Dr. Mithat Bülent Özmen görevine başladı Saba Tümer, programının […]

Belediye
07 Nisan 2024
ŞİLE’NİN GENÇ BELEDİYE BAŞKANI ÖZGÜR KABADAYI GÖREVE BAŞLADI

31 Mart Yerel Seçimlerinde, Şilelilerin halkının desteğiyle %51.88 oy oranı ile Şile Belediye Başkanı seçilen Cumhuriyet Halk Partisi adayı Özgür Kabadayı, 4 Mart Perşembe günü Şile İlçe Seçim Kurulu’ndan düzenlenen mazbatayı vatandaşlarında yoğun katılımlarıyla birlikte teslim alarak başkanlık görevine resmen başladı. ŞİLE İÇİN YENİ BİR DÖNEM   İLGİLİ HABER Ataşehir’de yeni belediye başkanı Onursal Adıgüzel […]