MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Caddebostan, Flaş, Toplum » Kadıköy’de Yılmaz’ın yolu sergisi!
Kadıköy’de Yılmaz’ın yolu sergisi!


         Sanatçı Yılmaz Güney’i ilk kez sergilenen özel eşyaları, kendi el yazılı orijinal senaryoları, aşk mektupları, özel resimleri ve filmlerden aldığı ödüllerden oluşturulan Yılmaz’ın Yolu Sergisi CKM’de açıldı.

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde 31 Mart Cumartesi günü çok sayıda davetlinin katılımı ile açılan sergi, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney’in katkılarıyla hazırlandı.Yılmaz’ın Yolu Sergisi’nde Sinemamızın Çirkin Kralı Yılmaz Güney’in gizli kalmış yönlerini açığa çıkaracak aşk mektupları, aile hayatını yansıtan çok özel fotoğrafları ile ölümünden sonra Paris’teki cenazesinde çekilen ve ilk kez sergilenen fotoğrafları da yer alıyor.

 

22 Mayıs tarihine kadar açık kalacak sergide, Güney’in Cannes Film Festivali’nde kazandığı Altın Palmiye Ödülü, Locarno Film Festivalinden aldığı Altın Leopar Ödülü, 7 Altın Portakal, 9 Altın Koza, İşçi Sendikaları ödülü,  Yabancı Film Festivalleri ödülleri de sergileniyor. Güney’in İmralı Yarıaçık Cezaevinde yaptığı yağlıboya tablosu, evlilik cüzdanı, diplomaları, gözlüğü ve daktilosu ile serginin en önemli parçası olan Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü aldığında giydiği kıyafeti ile Duvar Filmini çekerken giydiği Mavi Montu da ilgi çekti.

 

 

Sanatçı Ara Güler’in objektifinden 7 kare özel fotoğrafın da yer aldığı sergi de Güney’in eşi Fatoş Güney’e yazdığı mektupların orijinalleri de yer alıyor. Serginin açılışı Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile Fatoş Güney’in ev sahipliğinde gerçekleşti. Sergi öncesi Yılmaz Güney’in ‘Umut’ filminin gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından filmde Yılmaz Güney ile birlikte rol alan Tuncel Kurtiz, Filmin müzikleri yapan Arif Erkin,yapımcı Abdurrahman Keskiner,  Görüntü Yönetmeni Kaya Ererez, sanatçı Müjdat Gezen ve Güney Vakfı Yöneticisi Hüseyin Karabey  Yılmaz’ın Yolu adlı sergiyi gezdiler.

 

 

Galeri
📆 02 Nisan 2012 Pazartesi 09:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR