Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

İstanbul’da Okul Müdürleri Nelerden Şikâyetçi?

Yayınlanma:
ABONE OL

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube “Genişletilmiş Eğitim Yöneticileri Toplantısı” düzenledi. 200’den fazla müdür ve müdür yardımcısının katıldığı toplantı Samandıra Serdivan Tesislerinde yapıldı. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun katıldığı toplantıda yöneticilere anket uygulaması yapıldı. Katılımcılara: genel, sendikal refleksler ve açık uçlu olmak üzere üç çeşit soru türü yöneltildi.

Açık uçlu sorulardan “sendikanızın özellikle gündeme getirmesini istediğiniz konu var mı, eğer varsa yazar mısınız?” sorusuna verilen cevap niteliğindeki talepler sorunları bir kez daha gün yüzüne çıkardı.

Ata Özer zamanında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öğrencilerin katkıları ile gençlik lisesi yaptırmak için okullara salma yapması ve spor kulübü kurmayı mecbur tutan uygulaması nedeniyle kongresini düzenli yapamayan okullara ceza gelmesi, devlet tarafından sosyal yardımlaşma adına yapılan yardımların okullar üzerinden yapılması gibi konulara tepki içerin cevap niteliğindeki talepler:

• İstanbul’a bir daha gençlik lisesi yapılmasın. Gençlik lisesine para toplayacağız diye düştüğümüz durumlara bir daha düşmek istemiyoruz.

• Devlet, ihtiyaç sahibi vatandaşların tespiti ve ihtiyaçların dağıtımında okulları devreden çıkarmalıdır. Veli ile karşı karşıya geliyoruz. Yapılan yardımlar sanki okul tarafından yapılıyormuş gibi algılanıyor ve dağıtımların adil olmadığını düşünen veli ve öğrenci okul idarelerine tavır alıyorlar. Eğitimciler zan altında kalıyorlar. Sendika bu sorunu çözebilir mi?

• Okullara, ille de spor kulübü kuracaksınız dendi. Hiçbir işimize yaramadığı halde verilen talimata uyarak spor kulüpleri kurduk. dernek statüsünde değerlendirilen spor kulüplerini kurmak için yaptığımız masraf ve prosedür bir kenara bir de kongrenizi zamanında yapmadığınız için diye ceza geldi. Birçok okul aynı sıkıntıyı yaşıyor. Dernekler masasında görevli olanlar bile halimize gülüyorlar. Yanlış icraatların faturasını biz mi ödeyeceğiz.

• Okulların kaynak problemi çözülmedi. Milli Eğitim Bakanlığı’na bütçeden en fazla pay ayrılıyor deniliyor ama okullarda bizler elimizde makbuz bu gün kimden para alabilirim diye bekliyoruz. Hizmetli yok, memur yok, masraf çok nasıl olacak bu işler? Bu konu çözülsün başka bir şey istemem.
• Okullarımız ikili öğretim yapıyor ve biz sabah 7.00’da okula gidiyoruz. Akşam 18.00’da ancak ayrılıyoruz. Günlük 11 saat çalışıyoruz. Hani çalışma süresi 8 saat ti? Haftalık 55 saat çalışıyoruz. Hâlbuki haftalık yasa gereği çalışma süresi 40 saati aşamaz. Hafta sonu angarya için okullara geldiğimiz de çabası. İkili eğitim yapan okulların idarecileri devletten haftalık 15 saat alacaklıdır. Bu konuyla ilgilenin.

• Ben Sultanbeyli’de idarecilik yapıyorum ve okulumuzda sınıf ortalaması 55’in üzerinde. Öğretmenler bize yükleniyor. Okul idarecisi olarak biz kime yükleneceğiz. Sultanbeyli’de acil yeni okullar yapılmalıdır. Sultanbeyli’de bütün okullar ikili eğitim yapıyor yine de sınıflar tıka basa dolu. Bu bir şeyler anlatmıyor mu? Sendika bu konuyu acilen gündeme getirsin.

• Pendik’te görev yapıyorum ve aylıkla ödüllendirmelerde bizim okuldan giden teklifler hep pas geçiliyor. Ben kasıt olduğunu düşünüyorum. Okulumun adını vermiyorum ama iki yılın ödüllendirme listesini incelerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Pendik Milli Eğitim ile bu konuyu bir görüşebilir misiniz?

• 2006’da müdürlük sınavına girdim ve iyi de not almıştım ama hiç kullanılmadan geçerlilik süresi doldu. Sınav anlamsız ise sınava giriş paramız iade edilsin.

• Okulumuzdaki öğretmenlerin yarısı ücretli öğretmenlerden oluşuyor. Siz iki yıllık muhasebe mezunu adamı vekil doktor yapabilir misiniz? Ama vekil öğretmen yapılıyor. Sağlıktaki hata toprağın altına indirir ama eğitimdeki hata ömür boyu ölü gibi yaşamaya mahkûm eder. Öğretmenlik insanların hayatına yön veren meslektir. Piyasada bir yığın öğretmenlik bölümlerinden mezun insanlar iş bekliyor. Bu konular daha çok gündeme getirilsin

• Biz niçin bütün eczanelerden ilaç alamıyoruz. Parayı hepsine devlet ödediği halde ille de anlaşmalı eczanelerden mi almak zorundayız bu konuda düzenleme yapmak çok mu zor. Bu konuyu gündeme getirin.

• Bu yıl uzman öğretmenlik ile ilgili sınav yapılacak mı hala ses soluk yok.

• Kadıköy’de bazı okulların il dışından bazı okullara yardım ettiğini öğrendim. Yakın kardeşe yardım etmeyip uzağa gidilir mi? Bizim okulun gerçekten iyi bir kardeşe ihtiyacı var. Durumu iyi olan sendika üyemizin müdür olduğu bir okul yok mu? bu toplantıya Kadıköy’deki müdürler niye gelmedi?

• Başarılı çalışmalarımdan dolayı ilköğretim genel müdürlüğünden teşekkür belgem var ama ek-2’de sayılmıyor. bu nasıl iş?

• Şube müdürlüğü için iki aşamalı sınav yapılmalıdır. Boş kadro sayısının üç katı kişi, birinci sınavda en fazla puan alanlar arasından seçilmelidir. Sendika olarak yönetmeliği inceleyiniz.

• Okul aile birliğinden çalıştırdığımız ücretli hizmetlilerin SSK’sını devlet ödemelidir. Ben okul müdürü olarak işveren gibi adamın SSK’sından sorumluyum. Eğer ödeyemezsem kişi borcu çıkarılıyor. Hem okula para verilmiyor hem de kendi imkânlarımızla çözdüğümüz sorunda SSK pirimi ödenmediği zaman canımıza okuyorlar. Okul olarak iki defa soruşturma geçirdim. Okul pis sorumlu benim, okul soyulur sorumlu benim. Kadrolu öğretmen eksiği had safhada, ücretli öğretmenlerle eğitim veriyoruz başarı düşük sorumlu yine benim. Bizim okul kenar mahallede ve veliler hiç bağış vermiyor. İşimiz gücümüz nereden para bulur ve bu ay çalıştırdığımız adamların parasını veririz? İl içi isteğe bağlı idarecilik tayinleri açılsın kesinlikle tayin istiyorum. Benden bu kadar kardeşim. Ama bu böyle gitmez sendika bu konuları gündeme getirsin. Gerçi gündeme getirdiğini biliyorum ama yine de üzerinde sıklıkla durmalıdır.


Okul müdürü ve müdür yardımcılarının açık uçlu sorulara verdiği cevaplar aslında her şeyi anlatır nitelikte. Fazla söze gerek yok sanırız…

İlgili Haberler

Basında Kadıköy
20 Mayıs 2024
Duman’ın “Erzurum’a Selam Söyle’nin ardından, “Kars’a Selam Söyle” kitabı yayınlandı

Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Erzurumlu Prof. Dr. Halûk Harun Duman, Erzurum’u konu alan iki kitapla birlikte bir de Kars’ı konu alan yeni bir kitap yayımladı. Kitaplar hakkında değerlendirme yapan Duman, “Çok zengin anılar ve tarihsel bilgiler içeren kitaplar her iki şehrin 1960-1985 yıllarına ışık tutan ilginç bilgilerden oluşuyor. Adeta şehrin gizli tarihi sayılabilecek kitaplarla hiç […]

Genel
20 Mayıs 2024
Mardin Basın Çalıştayı’nda Gazeteciliğin Olumsuz Etkilendiği Sebepler Konuşuldu

Gazeteciler, yeni başlattıkları Basın Platformu hareketiyle Mardin’de bir çalıştay düzenlediler. Mardin Yay Grand Oteli’de gerçekleşen Basın Platformu 2. Çalıştayı, Mardinli gazetecilerinde yer aldığı toplantıda, önemli sorunların masaya yatırılmasına ev sahipliği yaptı. Toplantıya katılan gazeteciler, gelişen teknoloji, ekonomik sıkıntılar ve sosyal medya etkisi gibi konuların basılı gazeteciliği nasıl etkilediğini derinlemesine ele aldılar. TEKNOLOJİ VE TÜKETİM ALIŞKANLIĞI […]

Ekonomi
18 Mayıs 2024
Palandöken: “Yeni bir yapılandırma kanununa ihtiyaç var”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade etti. Kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyondaki artış sadece dar gelirlileri değil esnafı da büyük […]

Basında Kadıköy
18 Mayıs 2024
Kadıköylü Yazar Özge Doğar’dan Yeni Kitap

Kadıköylü Yazar Özge Doğar’ın “Renkli Çiçeklerim Var” başlıklı yeni öykü kitabı, Ters Kule Yayınları etiketiyle çıktı. 13 öyküden oluşan kitapta Çiçekçi Kadın Pembe, kadınlığa, insanlığa, geleceğe dair öyküler anlatırken; umudun oltasına takılmamızı sağlıyor. Özge Doğar “Renkli Çiçeklerim Var” hakkında, “Toplumsal acıların, bireyi etkilememesi mümkün değil. Benim öykülerimde kadınlar eşitlikten ve özgürlükten yana bir dünya için […]