MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » Bostan, Bakanlıktan ödenek talebinde bulunun…
Bostan, Bakanlıktan ödenek talebinde bulunun…


Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, Okul Müdürlerine çağrı! Bakanlıktan ödenek talebinde bulunun…

 

*  Sayın Bakan, okullara ve kurumlara yeterli bütçeyi ayırmıyorsanız, okulların temizlik, ısınma, elektrik, güvenlik, kırtasiye, bilgisayar gibi giderlerinin nereden ve nasıl karşılanacağını söyler misiniz?

 

* Okul müdürlerine çağrı; Okullarınızın ihtiyaç listelerini hazırlayarak bu ihtiyaçların giderilmesi için Bakanlıktan ödenek talebinde bulunun.

 

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER’in talimatıyla, kayıtlarda bağış toplayan okul müdürleri hakkında idari soruşturma açılması istenerek on binlerce yönetici huzursuz edilmiş bulunmaktadır. Popülist bir yaklaşımla hareket eden Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimin gerçeklerinden habersiz şekilde tribünlere oynamış, bu talimatıyla hem eğitim çalışanlarını huzursuz etmiş,   hem de eğitim hizmetini sekteye uğratabilecek motivasyon kırıklıklarına sebep olmuştur. Eğitim hayatımızın birikmiş dağlar gibi sorunlarına yenilerini eklemekten başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu anlamsız girişimlere ilk başından itibaren karşı duran sendikamız başta Sayın Bakan olmak üzere ilgili bütün yetkililer nezdinde ikazlarını dile getirmiştir ve getirmeye devam edecektir.

Sayın Bakan, okullara ve kurumlara yeterli bütçeyi ayırmıyorsanız, okulların temizlik, ısınma, elektrik, güvenlik, kırtasiye, bilgisayar gibi giderlerinin nereden ve nasıl karşılanacağını söyler misiniz?

Türk Eğitim-Sen olarak biz de okullarda para toplanmasına taraftar değiliz. Okul müdürü arkadaşlarımız da taraftar değil. Valilikler aracılığıyla okullara gönderilen yazıda para toplanmaması isteniyor. Ama okul ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı ise hiçbir zaman düşünülmüyor.

 

Sayın Bakan, okullarda bağış toplanmasıyla ilgili açılan soruşturmalar usulsüzdür. Çünkü okul aile birliklerinin işlemiyle ilgili olarak okul müdürlerine soruşturma açılamaz. Eğer bunda ısrar edilirse hem Bakanlık hem de soruşturma neticesinde ceza teklif eden müfettişler sorumlu olacaktır. Türk Eğitim-Sen bu konunun ciddiyetle takipçisi olacaktır. Bu hususta, sendikamızın gerektiğinde bütün okul müdürlerimize hukuk desteği sağlayacağının bilinmesini istiyoruz.

 

Sayın Bakana seslenmek istiyoruz; Okul müdürlerinin bu kadar zor durumda bırakılmasının mantığını anlamış değiliz. Müdürlerimizi öğrenci, veli ve kamuoyu karşısında küçük düşürerek, eğitimde başarılı olamazsınız, bu davranışınızın eğitime de bir katkısı olmayacaktır.

 

Okul Aile Birliği Yönetmeliğini bilen bir kişi, valiliklere okul müdürleri hakkında soruşturma açılmasını isteyen bir yazı göndermemesi gerekir. Okul müdürleri, 7 kişilik Okul Aile Birliği Yönetim Kurulunun bir üyesidir. Bu kurulun aldığı kararın faturasını okul müdürlerine kesmenin bir anlamı yoktur. Bakanlığın bu talimatıyla Eğitim Denetçileri (Müfettişler) de zor durumda bırakmıştır. Eğitim Denetçileri, mevcut Okul Aile Birliği Yönetmeliğine karşı okul müdürlerine ceza veremez. Çeşitli baskılarla böyle bir cezai yöntemi uygularlarsa bunun dava edileceğini bilmeleri gerekir.

 

Unutulmamalıdır ki; okul müdürlerinin yaralanması, rencide edilmesi eğitimde ciddi bir mevziinin kaybedilmesi demektir. Saçma sapan uygulamalarla müdürlerimiz hakkında soruşturma açılması, cezalar verilmesi karşısında sessiz kalmamızı kimse beklemesin. Böyle bir mantığın ne eğitime ne ülkeye ne de yöneticilerimize hiçbir katkısı olmayacaktır. Bu ve benzeri nedenlerle okul müdürleri hakkında açılan haksız soruşturmaların durdurulmasını talep ediyoruz.

 

Türk Eğitim Sen olarak, okul müdürlerine de çağrıda bulunuyoruz: Okullarınızın gerçek ihtiyaçlarını kalem kalem tespit edin ve bunların temini için Bakanlıktan ödenek talebinde bulunun ki, Sayın Bakan gerçekleri bir an önce görsün ve ona göre çözüm üretsin” dedi.

Galeri
📆 10 Ekim 2011 Pazartesi 11:13   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR