MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Bostancı, Etkinlikler, Flaş, Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » Aşkın, İntikamın ve Özgürlüğün Öyküsü
Aşkın, İntikamın ve Özgürlüğün Öyküsü


Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin 2009 / 2010 yeni sanat sezonunda ilk defa sahnelediği Tosca eseri opera repertuarının en sık oynanan eserleri arasında yer alıyor.

İzleyenleri derinden etkileyen bu psikolojik dram Antalya’da ilk kez sanatseverlerle Ekim ayında buluşmuştu. Puccini’nin Sardou’nun eserinin temsilini izledikten sonra bestelemeye karar verdiği Tosca operasının bu denli popüler olmasının nedeni sadece metindeki güçlü temalardan değil aynı zamanda müzikteki melodik düşüncelerin canlı bir anlatıma sahip olmasından da kaynaklanıyor.

Operadaki orkestrasyonun sıra dışı renk çeşitliliğiyle birbiriyle karşıtlık oluşturan (Tosca, Cavaradossi, Scarpia) karakterlerin sahnede buluşması izleyenleri ilk başta etkileyen etkenlerden sadece bir kaçı.

Dinamik, cesur, tutkulu, özgürlük ve aşk uğruna her türlü tehlikeyi göze alan kahramanlarla kötü karakterlerin sahnede mücadele vermesi beklenmedik olayların gerçekleşmesine yol açıyor.

Tutkulu bir aşkın başrolü oynadığı eserde tarihsel ve politik idealler eserin arka fonunu oluşturan belli başlı temalar. Aldatma ve şüphe üzerine kurulu olan Tosca operasında dramatik gerilim bir an olsun etkisini kaybetmeden sürükleyici bir biçimde devam eder. Elindeki gücü kötü amaçlar için kullanan baron Scarpia, değişim meydana getirmek için asi bir dürtüye sahip ressam Cavarodossi ve sınırsız aşkın dışa vurumu şarkıcı Tosca etrafında dönen olaylar sonucunda her biri ağır bedel öder.

Esere ismini veren her ne kadar Tosca karakteri olsa da bu eserdeki en dikkat çekici karakterden biri bariton baron Scarpia’dır. Günümüzde bu rolün en ünlü sanatçılar tarafından oynanması bu gerçeği olanca açıklığıyla ortaya koyuyor. Tosca operasının en bilinen sahnelerinden bir tanesi de Scarpia’nın yer aldığı ilk perdenin final sahnesi “Te Deum”dur .

Bu sahneyi bu kadar ayrıcalıklı kılan neden Scarpia’nın hain planlarından bahsettiği, bunlar için yanıp tutuştuğu ( Va Tosca!) sırada arkada kutsal bir vazifenin yerine getiriliyor oluşudur. İki karşıt atmosferin aynı anda bu denli başarılı verilmesi eseri dünya opera repertuarında ayrıcalıklı bir konuma yerleştiriyor.

opera1

Puccini’nin üstün ilham ve kompozisyon kabiliyetini gösterdiği Tosca operasını Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefi Alexandru Samoila yönetiyor. Eserin rejisini Kenan Korbek üslenirken dekor tasarımı Tayfun Çebi, kostüm tasarımı Sevtaç Demirer’e ait. Koro şefi Krastin Nastev, ışık tasarımı ise Mustafa Eski gerçekleştiriyor. Eserde Tosca karakterini Burcu Kuru, Cavaradossi’yi Oben BostancıScarpia’yı Tamer Peker, Angelotti’yi Engin Suna, Sagretano’yu Şafak Güç, Spoletta’yı Atay Ergezen, Sciarrone’yi Toygarhan Atuner,Gardiyan Emre Aytekin, çoban Su Ece Ergezen canlandırıyor.

Eser 10 Kasım 2009 Salı günü saat 20:00’da ve 14 Kasım 2009 Cumartesi günü saat 16:00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde izlenebilir.

Galeri
📆 10 Kasım 2009 Salı 12:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR