MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Manşet, Sağlık, Toplum » Domuz Gribi Önlemleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!
Domuz Gribi Önlemleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!


Okullar ve camiiler dezenfekte edildi, gülümseyerek selamla afişleri hazırlatıldı

Kadıköy Belediyesi, domuz gribi salgınına karşı çeşitli önlemler aldı. İlk olarak ilçedeki tüm okulları ve ibadethaneleri dezenfekte eden Kadıköy Belediyesi, salgının yayılmaması için “elle tokalaşarak selamlaşma” yerine gülümseyerek selamlaşmayı tavsiye eden afişler hazırlattı. “Eller Yukarı, Selamlaşmak İçin Gülümse Yeter” sloganının yer aldığı afişleri belediyeye ait kültür merkezleri, kütüphaneler, öğrenci yurtları ve diğer binalara dağıtıldı.

Kadıköy Belediyesi, domuz gribine karşı ilçedeki 95 okulu özel ilaçlama ekipleriyle dezenfekte etti. Okulların tamamlanmasından sonra başta camiiler olmak üzere, kilise, cemevi gibi 84 ibadethaneyi ilaçlayarak dezenfekte eden belediye, bununla da yetinmeyerek domuz gribine karşı halkı bilgilendirme afişleri ve el ilanları hazırlattı.

Domuz gribinden korunmak için Kadıköy Belediyesi’nin aldığı bir dizi önlemi anlatan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, kurdukları özel ekiple ilçedeki tüm okulları ve başta camiiler olmak üzere ibadethaneleri dezenfekte işleminden geçirdikleri söyledi. Başkan Öztürk şunları söyledi:

“Domuz gribi ciddiye alınması ve salgının önlenmesi için de toplum olarak hep birlikte çalışmamız gereken bir konu. Bizde Kadıköy Belediyesi olarak salgının ilerlememesi için özellikle halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde okullarımız, ibadethanelerimiz kuran kursları, kütüphaneler ve kültür merkezleri gibi yerlerde özel ekiplerimizle dezenfekte işlemi yaptık. Bu dezenfekte çalışmaları sürekli hale getirilecek.”

Türklerin geleneksel elle tokalaşarak selamlaşma alışkanlığını domuz gribi nedeniyle bir süre askıya alınması gerektiğini vurgulayan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, özel uyarı afişleri hazırlattığını da belirterek şunları söyledi:

“Dezenfeksiyon çalışmaları yanında afişle uyarı da yapıyoruz . Sağlık Müdürlüğümüz tüm birimleri dolaşarak bu hastalığın bulaşma yolları ve korunma yöntemleri konusunda eğitim çalışması yaptı. Halkımızı bilinçlendirmek için el broşürleri hazırlatıyoruz. Bunun dışında en önemli bulaşma kaynağı olan tokalaşarak selamlaşmayı bir süre askıya almamız gerekiyor. Bunun için gülümseyerek selamlaşma yöntemini tavsiye ediyoruz. Eller Yukarı sözü espriyle karşılanıyor ve zaten yüzde bir gülümseme oluşturuyor. Ellerin sık sık yıkanmasını, Belediye çalışanlarımızdan da elle selamlaşma yerine gülümseyerek selamlaşmalarını tavsiye ediyoruz. Hazırlattığımız afişler, tokalaşma yerine gülümseyerek selamlaşmayı hatırlatmak amacıyla hazırlatıldı. Belediye olarak biz böyle bir yasak getirmedik, bu sadece tavsiye. Ama insanlarımızın hem çocuklarının hem de kendi sağlıkları için kendi kendilerine tokalaşma yasağı getirmeleri gerekir. Selamlaşmak için gerçekten gülümsemek yeter. Sadece gülümseyin”

Belediyenin hazırlattığı afişler belediye girişlerine, dış binalara ve diğer kamu binalarına dağıtılacak..

📆 10 Kasım 2009 Salı 12:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR