MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Hasanpaşa, Politika, Toplum » Kadıköy Hasanpaşa Gazhanesi 17 yıldır Harap Durumda
Kadıköy Hasanpaşa Gazhanesi 17 yıldır Harap Durumda


CHP’li İl Genel Meclis Üyeleri İstanbul’un sağlık, eğitim, kültürel gibi birçok sorunlarını meclis gündemine yazılı ve sözlü önergeleri ile getirmeye devam ediyor. İstanbul İl Genel Meclisi 2010 yılı Kasım ayı meclis oturumunda Kadıköy CHP İl Genel Meclis Üyesi Ali Cemal Kimverdi, atıl durumda olan ve KTVK (Kültür Varlıkları Koruma Kurulu) tarafından tescillenmiş bir endüstri mirası olan Hasanpaşa Gazhanesinin son durumunu yerinde inceledi ve kendi çektiği fotoğraflarla İl Genel Meclisinin gündemine taşıdı.

17 yıl önce üretimine son verilen ve harap durumda olan Hasanpaşa Gazhanesi’nin bir an önce değerlendirmesi gerekliliğinin altını çizen CHP’li Ali Cemal Kimverdi önergesinde şunlara değindi;

“Atıl fabrika tescillenmiş bir endüstri mirasıdır”

“Kadıköy ilçemizde bulunan Hasanpaşa Havagazı Fabrikası 1887 yılında yapılmış 1993 yılında üretime son vererek kapanmıştır. Hasanpaşa Gazhanesi KTVK (Kültür Varlıkları Koruma Kurulu) tarafından tescillenmiş bir endüstri mirasıdır. İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projeleri arasında bu tür yapılar için Kent Müzesi kapsamında “Tersane, Gazhane, vb. işlevini yitirmiş Endüstriyel alanların yeniden değerlendirilmesi İstanbul 2010’un örnek projeleri arasında yer alacaktır” denmiştir.

“2 yıl önce gündeme getirdim, değişen bir şey yok!”

“Buna istinaden 01-09-2008 tarihinde İstanbul İl Genel Meclisine önerge vererek (ekte) İstanbul’un örnek sanayi ve kent müzesi olabilecek bu alanın kentimize kazandırılması için 2010 ajansına proje sunulması gereğini talep etmiştik. İstanbul İl Genel Meclisi Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu aldığı kararla (ekte) bu tür yapıların 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti projesinde Kent Müzesi olarak veya Kültür Merkezi olarak değerlendirilmesinde İstanbul ve kamu adına büyük fayda görmektedir. Bu düşüncelerimizin İstanbul Valiliği kanalı ile İ.B.B. (mülk sahibi olarak) ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti ajansına iletilmesinde fayda görmektedir der.

Meclis komisyon kararını oybirliği ile Valiliğe iletmiş

“Proje kabullerinin akabinde 2010 Ajansı ile yaptığım görüşmede mülk sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2010 ajansına  müracaat ettiği öğrenilmiştir. 2009 yılında 26.sayısı yayınlanan Sayın Valimizin imtiyaz sahibi olduğu ‘Şehr-i İstanbul’ dergisinin kapağında ve 22-23’te (ekte) Endüstriyel Miras Hasanpaşa Gazhanesi başlığı ile konu hakkında tüm ayrıntılar ve proje yer almakta idi. Dönemin Valisi Sn. Muammer Güler’in aynı derginin aynı sayısının 1.sayfasındaki yazısı bu konuda bizlere çok umut vermişti”

2010 Avrupa Kültür Başkenti heyecanına ne oldu?

“Sn. Valimiz yazısının son bölümünde şöyle diyordu, “Valilik olarak bu sürecin içinde olmaktan mutlu ve gururluyuz, 2010 danışma kurulu üyesi Kültür ve Turizmden sorumlu Vali yardımcımız Feyzullah ÖZCAN 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin akışı ve yürütülmesinin koordinasyonundan sorumlu ve görevlidir. Şimdiye kadar olduğu gibi bu görevden de yüz akıyla çıkacağımızdan eminim. Sonuç olarak 2010 Avrupa Kültür Başkenti unvanı İstanbul’a çok şey kazandırdı. 2010 Avrupa Kültür Başkenti heyecanının hiç bitmemesini, her yılın İstanbul için yeni projeler yılı olmasını diliyorum” diye bitirmiş. Sayın Valimiz gene aynı yazısında “İstanbullular Avrupa normları doğrultusunda proje hazırlamayı öğrenerek eşsiz bir deneyim kazandılar “ demişti.

“Türk gibi başladık bekliyoruz…”

“Yalnızca proje hazırlayarak Avrupalı olunmadığını geçen süreçte öğrenmiş olduk. Birde projeleri hayata geçirebilse idik… Türk gibi başladık bekliyoruz… 2010 yılının bitmesine sayılı günler kala talebim İstanbul Valiliğinin bu konuda İBB ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı arasındaki sorunları çözmesi, projenin hayata geçirilmemesi Kültür Başkenti iddiasının iflasıdır. Önergemin konunu muhatabı olan  İstanbul Valiliğine iletilmek ve  tarafıma konu hakkında yazılı cevap verilmesi amacı ile Genel Sekreterliğe havalesi saygılarımla arz ederim”

Galeri
📆 08 Kasım 2010 Pazartesi 11:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR