MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Flaş, Toplum » Ataşehir Cumhuriyet için yürüdü
Ataşehir Cumhuriyet için yürüdü


Türkiye Cumhuriyeti’nin 87. yıldönümü Ataşehir’de resmi tören ve Cumhuriyet  Yürüyüşü ile kutlandı.  Ataşehirliler  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun en büyük mirası Cumhuriyete bağlılıklarını, Cumhuriyet yürüyüşü ile  bir kez daha duyurdu.

28 Ekim Perşembe günü Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başlayan Cumhuriyet bayramı kutlamaları, 29 Ekim Cuma günü büyük bir coşku ile devam etti.  Zübeyde Hanım Öğretmen Eevi’nde yapılan tebriklerin kabulünün ardından, Ataşehir Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Kenan Evren Kışlası İkmal Maliye Okul Komutanı Ali Şarlak ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ilçe yönetimi ve vatandaşlarla bayramlaştı.  Soğuk hava ve aşırı yağış nedeniyle Zübeyde Hanım Öğretmen Evi Konferans Salonu ile Spor Salonu’nda düzenlenen törenler saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Öğrencilerin şiirler okumaları,  halk oyunları ve bando takımı gösterileri ile devam eden törenleri binlerce Ataşehirli izledi.

Resmi Törenin ardından Cumhuriyeti’nin 87.yılı Ataşehir Belediye Başkanlığı’nın düzenlediği “Cumhuriyet Yürüyüşü ve havai fişek gösterileri ile geç saatlere kadar devam etti. Ellerinde Türk bayrağı, pankart ve meşalelerle Ataşehir girişinde toplanan binlerce Ataşehirli Cumhuriyet TIR’ının ardından yürüdü. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile eşi Gamze Akkuş İlgezdi’nin en önde CHP İlçe Başkanı Kaya Uluyılmaz ve bazı sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile yer aldığı yürüyüşe, çok sayıda Ataşehirli de evlerinin balkonlarından destek verdi.

Yaklaşık 1,5 saat süren Cumhuriyet Yürüyüşü Atatürk Bulvarı’nda sona erdi. Burada Cumhuriyet TIR’ının  üstünde vatandaşları selamlayan Başkan Battal  İlgezdi yaptığı konuşmada; “ Ulu önder Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline laiklik ilkesini yerleştirmiştir” dedi. Cumhuriyet ve Laikliğin birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu, laiklik ilkesi ile toplum ve devletin çağdaş bir kimliğe kavuştuğunu, özgürlükler ve demokrasinin  güvence altına alındığını vurgulayan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi şunları söyledi: “Ancak, Cumhuriyetin vazgeçilmez ilkeleri olan, laiklik, sosyal hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve özgür basın 87 yıldır olmadığı kadar tehdit altındadır. Bu tehditlere karşı yolumuz Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yoludur. Anadolu’nun dört bir yanından, Mevlanaların, Pir Sultanların, Hacı Bektaşların, Yunus Emrelerin doğup büyüdüğü topraklardan, gelen insanlar olarak, bir arada barış içinde kardeşçe yaşıyorsak bunu Cumhuriyete ve ilkelerine borçluyuz.”

Başkan İlgezdi’nin konuşmasının ardından kutlamalar havai fişek gösterisi ile sona erdi.

Galeri
📆 01 Kasım 2010 Pazartesi 10:22   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR