Deneme Bonusu Veren

Slot Siteleri: Hayalleri Gerçekleştiriyor

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Mimar Dr. Nihat Şen, “İstanbul’da 5 yılda 1,5 milyon konut yenilenebilirdi”

Yayınlanma:
ABONE OL
Mimar Dr. Nihat Şen, “İstanbul’da 5 yılda 1,5 milyon konut yenilenebilirdi”

İstanbul’u bekleyen deprem riski için atılan adımları ve kentsel dönüşüm tartışmalarını işin uzmanı değerlendirdi.

Türkiye, deprem kuşağında olduğu gerçeğiyle yüz yüze kalmaya devam ederken deprem uzmanlarında sık aralıklarla uyarılar gelmeye devam ediyor. Özellikle de İstanbul’da beklenen olası deprem riski milyonlarca kişi açısından korkuya neden oluyor. 31 Mart 2024 yerel seçimlerine günler kala belediye başkan adaylarının da gündemi deprem. Mevcut İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminden şikâyetçi olan İstanbullunun en büyük sorunu ise kentsel dönüşüm çıkmazı.

#image_title

15 milyonun yaşadığı mega kente talip olan siyasi partilerin belediye başkan adayları ise vaatlerini bu yönde anlatıyor. İstanbul’u depreme dirençli hale getireceklerini vadeden ve projelerini anlatarak seçmenden oy isteyen 12 adayın, vaatlerin gerçeklik payı seçmenin en çok merak ettiği konulardan biri oldu.

İstanbul’da riskli konutların yenilenmesi, alternatif finansman kaynaklarının bulunması, mevcut yürütülen çalışmaların yeterliliği ve önümüzdeki süreçlerde neler yapılmalı sorularını Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen  cevapladı.

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen

“5 YILDA 1,5 MİLYON KONUT YENİLENEBİLİRDİ”

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen yaptığı açıklamalarda, 5 yılda 1,5 milyon konutun güçlendirilebileceğini ve yenilenebileceğini ifade etti. Kentsel Dönüşüm Uzmanı, 5 yılda atılan adımların yetersiz olduğunu ve daha fazla çalışmaların yapılabileceğini ve 5 yıl önce bu konuda uyarılarda bulunduklarını belirtti.

İstanbul Belediye Başkan adaylarının vaatlerini, vatandaşa somut bir şekilde açık açık anlatmaları gerektiğini savunan Uzman Mimar Dr. Nihat Şen, bu vaatlerin havada kalmaması gerektiğini söyledi.

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen açıklamasında, “Bu vaatler vatandaşa açık açık anlatılmalı. Yıllardır söylüyoruz ancak bizi ciddiye alan yok. Seçilmeden 5 sene önce bu yönde birçok vaat veren aday seçildikten sonra o vaatlerini hatırlamıyor.

İstanbul’da 5 yılda en az 1 milyon konutun yenilenebileceğini yaptığımız çalışmalarla destekliyoruz. Belediyeler burada dâhil olacak ki vatandaşta sürece dâhil olsun. Bu süreci yürütebilmek için deneyimli kadroya ihtiyaç var.

Bilgi, deneyim, tecrübe gerekiyor. Merkezi hükümete de çok büyük maddi yük getirmeden, maliyetini kendi bünyesinden çıkarabilecek bir kentsel dönüşüm modeliyle bunu başarmak mümkün. 5 yılda 1 milyonun üzerinde konutu güçlendirebilir ve yenileyebilirdik. Önümüzdeki 5 yıllık süre içinde geçerli.

Bu işi siyasi terimlerden uzak tutmak gerek. Bu ulusal bir güvenlik problemi. Zaman çok değerli, 5 yıl geçirdik birçok adım atılabilirdi mümkündü. Bir 5 yıl sonra aynı şeyleri ifade etmemeyi diliyorum” şeklinde konuştu.

author avatar
Mimar Nihat ŞEN

İlgili Haberler

Dünyadan
17 Nisan 2024
Başkan Yıldız’ın yeğeni Doruk Erol Çevik Eskrim Dünya Şampiyonu oldu

İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Başkanı Ali Rıza Yıldız’ın yeğeni Doruk Erol Çevik Gençler ve Yıldızlar Eskrim Dünya Şampiyonası’nda yıldız erkekler epede dünya şampiyonu oldu. İstanbul Gazete ve Haberciler Federasyonu Başkanı Ali Rıza Yıldız’ın yeğeni Doruk Erol Çevik eksrim de Dünya Şampiyonu oldu. Milli gururumuz Çevik, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da devam eden Gençler ve Yıldızlar […]

EĞİTİMDE ÇÖZÜM!
Yazarlar
16 Nisan 2024
EĞİTİMDE ÇÖZÜM!

Geçen hafta eğitim sisteminin ezberci olduğunu söylemiş, neden ezberci olduğunu örnekler vererek anlatmıştım. İşin doğrusu eğitim sistemini anlatmaya da gerek yok. Eğitimin ne durumda olduğu ortada… Bilinmeyen bir mevzu değil… İyi de iyi bir eğitim nasıl olmalıdır? Öyle değil mi? Evet! Çözüm nedir? Ne yapılırsa kaliteli bir eğitim ortaya çıkar? İsterseniz size kısa ve net […]

Yazarlar
15 Nisan 2024
15 – 21 Nisan 2024 Astroloji haftalık yorum: 21 Nisan Güneş, Merkür, Venüs Dikkat!

15 Nisan haftası Güneş Tutulmasından sonraki hafta olup haftanın en olumsuz günü 21 Nisan Pazar günüdür. Güneşin katsayısı 20 Nisandan itibaren -2 seviyesine düşecektir ve Natal Güneş ve Marsı Koç, Boğa, Yengeç**, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Oğlak**, Kova, Balık olanları son derece olumsuz etkileyebilir. Bilhassa Yengeç ve Oğlak burçları 20, 21 Nisanda Tr Güneşden son […]

Basında Kadıköy
09 Nisan 2024
KADIKÖY BELEDİYE MECLİSİ, MESUT KÖSEDAĞI BAŞKANLIĞINDA İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Kadıköy Belediyesi’nin 31 Mart yerel seçimler sonucunda oluşan yeni meclisinin ilk toplantısı Belediye Başkanı Mesut Kösedağı başkanlığında gerçekleşti. Kadıköy Belediye Meclisi yeni döneminin ilk toplantısını yaptı. Kadıköy Belediye Başkanı Mesut Kösedağı başkanlığında 9 Nisan Salı günü Kozyatağı Kültür Merkezi’nde bulunan Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya siyasi partilerin ilçe başkanları ve Kadıköylüler katıldı. Meclisin ilk toplantısında Meclis […]