MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Gezi-Alışveriş » Dezenfektan Nedir ve Ne İşe Yarar?

Dezenfektan Nedir ve Ne İşe Yarar?Temizlik hayatımızın olmazsa olmazları arasındadır. Temizlik birçok sağlık problemini etkilemektedir. Temizlik kirlerden arınmak demektir. Temizleme işleminin bir örneği dezenfektandır. Dezenfektan nedir?Dezenfektan Maddelerin ya da cisimlerin üzerinde bulunan mikropları öldüren ve yüzeyleri dezenfekte  eden temizlik türüdür. Dezenfekte nedir? Dezenfekte ise temizlenmek ve kirlerden arınmak demektir. Dezenfektanlar birçok yerde kullanılmaktadır. Bu ürünün en çok kullanıldığı yerler okullar, hastaneler ve  tıbbi kliniklerdir. Yani genellikle halka açık olan yerler dezenfektan ile temizlenmektedir. Dezenfektan sadece buralarda değil gıda bozulmasına neden olan bakterileri öldürmek amaçlı da kullanılmaktadır. Eskilerden ve mikroplardan arınmak istiyorsanız mutlaka dezenfektan işlemi yapmalısınız. Artık zorunlu hale gelmelidir.

Dezenfektanlar evlerde de yerini almıştır. Bu ev dezenfektanlarının çoğu yapısını yok eder ve mikropları öldürür. Dezenfektan sıklıkla mikroorganizmaları öldürmek için kullanılır. Bu mikroorganizmaları öldürmek için aktif ağartıcı  madde kullanılır. Yaygın olarak kullanılan diğer dezenfektan şekli Povidon iodine, Sodyum bikarbonattır. Dezenfektanlar yüksek PH Değerine sahiptir. Bu PH seviyesi bakteri  ve küfleri yok eder. Dezenfektan hem yüzeysel hem de derinlemesine etki sağlar. Evinizde dezenfektan kullanmak istiyorsanız birçok seçeneği vardır. Bu seçenekler arasında düz klor , fenol

Dezenfekte Nedir?

Dezenfekte nedir ve nasıl yapılır? Bu sorular  sıkça merak edilmektedir. Dezenfekte kelimesi günümüze Fransızca’dan geçmiştir. Dezenfekte şu anlama gelmektedir: Bir eşyayı, bir yere, bir kıyafeti Ya da malzemeleri mikroplardan arındırmak için yapılan temizliğe denir. Bir nevi  yüzeysel temizliktir. Dezenfekte kullanılması sağlıklı ve oldukça güvenlidir. Bir eşyayı kullanmadan önce Daha sağlıklı olması için dezenfektan kullanmalısınız. Bu dezenfektanları kullanmadan önce yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Çok fazla kullanım zarar verebilir. Onun için bilgili bir şekilde kullanım sağlamalısınız.

Dezenfektanlar halka açık yerlerde daha fazla kullanılmaktadır. Bunların başında hastaneler gelmektedir. Doktorlar sıklıkla dezenfektan kullanmamızı da önermektedir. Sadece yüzeysel temizlik amaçlı değil sağlık amaçlı da kullanılmaktadır. Bir hastaya dikiş yapılacağı zaman öncesinde dezenfekte edip daha sonrasında yapıyorlar işlemi. Sağlık sektöründe ameliyat malzemeleri, kullanılan eşyalar mutlaka dezenfekte ediliyor. Sadece malzeme temizliği için değil temiz kokular da sağlamaktadır. Ve temiz olan yerler daha güzel görünmektedir. Dezenfektanı hayatımızdaki yeni görmüş oluyorsunuz. Oturduğumuz evimizde banyolarda, mutfakta Ve oturma odalarında da dezenfektan kullanılmaktadır. Bu dezenfektanlar pek çok fayda sağlamakta.

El Dezenfektanı

Sıklıkla kullandığımız uzuvlardan birisi de mutlaka ellerimizdir. Ellerimiz pislik ve mikrop kapmaya oldukça elverişli durumda. El dezenfektanları ellerimizde oluşan mikropların yayılmasını engellemek için üretilmektedir. Gündelik hayatımızda sıklıkla kullandığımız otobüsler, trenler yani toplu taşıma araçları Birçok mikrobu içine barındırmaktadır. Bu mikroplardan arınmak ve kurtulmak istiyorsanız mutlaka dezenfekte yöntemleriile el dezenfektanı kullanmalısınız. Bu işlem bakterileri temiz yüzeylere geçmesini önlemekte. Hem çevreye zarar vermeyecek hem de kendinizi mikroplardan arındırmış olacaksınız. Mikrop kaptığını zaman birçok hastalığı da ardına getirirsiniz.

📆 12 Mart 2023 Pazar 00:04   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR