MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Genel, Manşet » “Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi” Kartal’da Hizmete Açıldı
“Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi” Kartal’da Hizmete Açıldı


Kartal Esentepe’de bulunan Kartal Belediyesi-AKUT Vakfı Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi’nin açılış töreni gerçekleşti.Açılış törenine, Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur Seçkin, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Belediye Başkan Adayı Gökhan Yüksel, Saadet Partisi Kartal Belediye Başkan Adayı Fehim Hava, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Kartal Belediyesi Başkan Adayları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti yöneticileri, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri, Kartal’da görev yapan mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.


Meydana Gelebilecek Olumsuzluklar Önlenecek

Meydana gelebilecek afet ve kazaların önüne geçebilmek ve afetler sonrasında yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek adına vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla tasarlanan eğitim merkezinde, acil durum yönetimi kapsamında çok sayıda eğitim parkuru, uluslararası standartlar göz önüne alınarak, konunun uzmanları tarafından tasarlandı.

Merkez Birçok Farklı Olanak Sağlıyor

Yaklaşık 8.500 m alan üzerine kurulu olan Kartal Belediyesi-AKUT Vakfı Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi’nin eğitim sahasında, 15 metre yüksekliğinde ve bir yüzeyinde tırmanma duvarı bulunan Yüksekte Çalışma ve İp Erişimi Eğitim Kulesi, Trafik Kazaları ve Araçta Sıkışma İçin Araç Kesme Ayırma İstasyonu, Toplum Afet Müdahale Takımı Eğitim Sahası, L ve T şeklinde Hendek ve Kanal Kurtarma İstasyonları, Hasarlı Bina Geçici Sağlamlaştırma – Tahkimat istasyonu, Beton Kırma İstasyonu, Enkaz Kurtarma Eğitimi – Zorlu Giriş ve Tahliye İstasyonu, Dikey düzlemde 4m derinliğinde Kuyu, Rögar ve Kanalizasyon Kurtarma istasyonu ile birlikte Yatay düzlemde Dar Alan Kurtarma istasyonu bulunuyor.

Merkezin eğitim alanları haricinde ise, konteyner park alanı, voleybol ve basketbol sahaları, çocuk oyun parkları, otopark, yürüyüş parkuru ve yeşil alan da yer alıyor. Merkezin yaklaşık 250 m olan kapalı alanlarında ise, 100 kişilik seminer salonu, idari ofisler, toplantı odaları, engelli tuvaletleri, misafirhane ve depo bulunuyor.

Bu Alanda Uzmanlaşmak İsteyen Vatandaşlara Destek Verilecek

Kartal Belediyesi-AKUT Vakfı Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi’nde bulunan eğitim parkurunda, AKUT Vakfı kendi gönüllülerine eğitim vermenin yanı sıra, gönüllü vatandaşlara, bu alanda uzmanlaşmak isteyen şirketlere ve sivil örgütlere yönelik de eğitim programları düzenlenecek. Ayrıca AKUT’un uzman kadrosu tarafından vatandaşlara yönelik ilk yardım, ev kazaları ve temel afet bilinçlendirme eğitimi gibi çok çeşitli konularda da ücretsiz seminerler düzenlenecek.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz Açılış Töreni’nde Konuştu

Kartal Belediyesi-AKUT Vakfı Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi’nin açılış töreninde konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, ”Sayın Başsavcım, Sayın Başkanlarım, değerli çalışma arkadaşlarım, basın mensubu dostlarımız açılışımıza hepiniz hoş geldiniz. İçinde bulunduğumuz alandan bahsedecektim; ama Nasuh Bey biraz söz etti. Çocuk parkıyla şu an içerisinde bulunduğumuz alan, hem basketbol sahasıyla, hem tenis kortuyla halkımıza hizmet etmeye devam edecek. Hemen arkanızda bir inşaat görüyoruz. İnşaatın üstünde insanlar çalışıyor. Bu projenin fikri ortaya atıldığında, kulenin yapılmasının altında yatan temel neden olarak; burada eğitim almayan hiç kimsenin, görmüş olduğunuz yükseklikteki inşaatta ve buna benzer koşullarda çalışmamasını öngörmüştük. Yani Kartal Belediyesi olarak yüksekte çalışma sertifikası olmayan hiç kimse, öyle bir inşaatta görev almasın istedik “ dedi.

“Türkiye’de İlk Defa Alerjik Çocuklar Kreşini Açtık”

Kartal Belediyesi olarak bu konuda Türkiye’de ilk defa alerjik çocuklar kreşini açtık. Bu konuda yeteri kadar deneyimimiz var mı? Hayır. -O zaman, ne yapalım?- dedik. İşte o bilgi birikimini Alerjik Çocuklar Anneleri Derneği’nden sağladık. Burada da -bir sivil toplum örgütünün, deprem ve afet kurtarma çalışmalarının bilgi birikimini kullanarak Kartal’a hizmet edelim- dedik. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, Sizlere de katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bu kurumun biraz önce söylediğim gibi siyaset üstü devamını diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.


📆 01 Mart 2019 Cuma 20:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR