MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Erenköy, Koşuyolu, Manşet, Toplum » Cıs Tarafından En Çok Okulla Akredite Edilen Dünyadaki İlk Ve Tek Eğitim Kurumu Eyüboğlu..!

Cıs Tarafından En Çok Okulla Akredite Edilen Dünyadaki İlk Ve Tek Eğitim Kurumu Eyüboğlu..!Eyüboğlu Eğitim Kurumları 14 Mayıs 2010 tarihinde Uluslararası Okullar Birliği (CIS) Akreditasyon Denetleme Kurulu tarafından akredite edilerek, dünyada akredite edilmiş en çok okula sahip ilk ve tek eğitim kurumu oldu.

“Tüm dünyada örnek alınacak bir eğitim kurumu olmak” vizyonu doğrultusunda Eyüboğlu Koleji ile başlattığı akreditasyon sürecini diğer okullarıyla da başarılı bir şekilde devam ettiren Eyüboğlu Eğitim Kurumları, Uluslararası Okullar Birliği (CIS) Akreditasyon Denetleme Kurulu tarafından akredite edilerek, dünyada akredite edilmiş en çok okula sahip eğitim kurumu oldu.

Akreditasyon sürecini değerlendirmek için düzenlenen basın toplantısına Eyüboğlu Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Eyüboğlu, Eyüboğlu Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi- Genel Müdürü Cenk Eyüboğlu, Genel Müdür Yardımcısı Tuna Mengü, Sosyal Etkinliklerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Atlan, Kolej ve Fen Lisesi Müdürü Funda Cüceloğlu katıldı.

 

Eyüboğlu Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Eyüboğlu; “Bu sadece bizim başarımız değil; Türk girişimcisinin, eğitimcilerin, Türk öğrencisinin ve velisinin birlikte başarısıdır. Türkiye adına tüm dünyada bu kadar okulu akredite olan bir kurum olmaktan dolayı gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Eyüboğlu Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi – Genel Müdürü Cenk Eyüboğlu bu başarının önemine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Eyüboğlu Eğitim Kurumları’ndan önce 6 okuluyla akredite olan Cenevre Okulları’nı da 10 okulumuzla akredite olmayı başararak geride bırakmanın onurunu yaşıyoruz.”

Eyüboğlu Eğitim Kurumları akreditasyon sürecine;

  • Okulun, ‘sürekli gelişim’ ilkesini özümsemesini sağlamak;
  • Okulun tüm toplumunun (idareci, öğretmen, diğer çalışanlar, öğrenci, veli) eğitim – öğretimle ilgili yapılanları sorgulamasına olanak vermek;
  • Okulun, global olarak tanınmış bir akreditasyon kuruluşu nezdinde onay görmesini sağlamak

 

hedefleri doğrultusunda girdi.

 

 

AKREDİTASYON SÜRECİ 1993’TE BAŞLADI

1993 yılından bu yana ECIS’in (Avrupa Uluslararası Okullar Birliği) aktif bir üyesi olan Eyüboğlu Koleji’nin akreditasyon süreci 1996’da başladı. Okula yapılan ‘Ön-İnceleme Ziyareti’nin sonucunda ECIS’ten olumlu rapor gelmesi üzerine okul toplumunun tüm üyelerinin katıldığı zorlu bir “Öz-değerlendirme” çalışmasına girişildi. Dört yıl süren yoğun ve özverili bir çalışma döneminin ardından öz-değerlendirme raporu tamamlanarak ECIS’e gönderildi. Ardından, dünyanın çeşitli ülkelerindeki okulların üst düzey yöneticilerinden oluşan 15 kişilik bir ekip okulu ziyaret etti. Bu titiz çalışmanın ardından ziyaret ekibinin hazırladığı rapor sonucunda ECIS, 2000 yılında Eyüboğlu Koleji’ne koşulsuz olarak akreditasyon verdi.

1998 yılında öğretim vermeye başlayan Çamlıca İlköğretim Okulu, 2000 yılında ECIS akreditasyonu almak için çalışmalarına başladı. Çamlıca İlköğretim Okulu 2003 yılının Nisan ayında Öz-değerlendirme raporunu ECIS’e gönderdi ve Mayıs 2003’te gerçekleştirilen ekip ziyaretinin ardından Temmuz 2003’te ECIS akreditasyonunu almayı başardı. 2007 yılında ise Eyüboğlu Erenköy ve Koşuyolu Anaokulları Türkiye’de akredite olan ilk anaokulları oldu.

 

 

SÜREÇ 10 YIL SONRA TEKRARLANACAK

Akreditasyonun devamlı bir süreç olması nedeniyle Eyüboğlu Eğitim Kurumları bu bağlamdaki mükemmellik arayışını, sürecin gerektirdiği aşamalar doğrultusunda devam ettiriyor. Bir ve beş yıllık raporlarla devam edecek olan süreç, on yıl sonra yeniden başlayacak ve baştan sona tekrarlanacak.

Akredite olmuş bir okulun özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Akredite olmuş bir okul misyonuna bağlıdır. Sunduğu eğitim-öğretimi, tanınmış bir akreditasyon merciinin onayını almak için üstün bir çaba harcayacak kadar önemseyen bir kurumdur. Akredite olmuş bir okul kendisini tanır. Öğrencilerine, ailelere ve topluma verdiği hizmetleri akreditasyon süreci içerisinde ayrıntısıyla ve derinlemesine düşünüp değerlendirmiştir.
  • Akredite olmuş bir okul öğrenci merkezlidir. Eğitim felsefesi bireyi her yönden geliştirmeyi kapsar.
  • Akredite olmuş bir okul vaatlerini yerine getirir.
  • Akredite olmuş bir okul nesnel bir değerlendirmeyi kabul eder. Kapılarını düzenli olarak okul dışından gelecek deneyimli denetçilere açmaya hazırdır.
  • Akredite olmuş bir okul öğretim programıyla ve diğer alanlarla ilgili başarısını sürekli olarak geliştirmeyi amaçlar.
  • Akredite olmuş bir okul geleceğini planlar. Değerlendirme sürecinin bir parçası olarak, akredite olmuş okullar sürekli olarak gelecekteki gelişmelerini tasarlarlar.

 

 

Galeri
📆 18 Haziran 2010 Cuma 11:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR