MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Sağlık, Toplum » Tekrarlayan arpacık gözde tehlike sinyalidir
Tekrarlayan arpacık gözde tehlike sinyalidir


Arpacık sadece güzelliğinizi bozan kozmetik bir sorun değildir, göz bozukluğuna da işaret ediyor olabilir.

Arpacık pek çok insanın hayatı boyunca karşılaştığı küçük kozmetik bir sorun olarak bilinmektedir ancak dikkat edilmediği takdirde pek çok kalıcı şişliğe neden olabilirken,

bazen kırma kusurlarına, gözlük ihtiyacına, alerji  ya da yetersiz kirpik hijyenine de işaret edebilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Bölümü’nden Op. Dr. Olcay şahin, “Arpacık ve tedavisi” hakkında bilgi verdi.

Kapakta şişlik, ağrı ve kızarıklıkla seyreder

 

Arpacık, kirpik dibindeki yağ bezlerinin tıkanması ve iltihaplanması ile oluşur; makyaj artıkları, uykusuzluk, kirli ellerin sürekli göze götürülmesi gibi nedenlerle olur.

Halk arasında arpacık olarak bilinen rahatsızlık göz kapaklarının akut bir enfeksiyonudur. Kapakta kızarıklık, şişlik, ağrı, çapaklanma, görmede bulanıklık gibi şikayetlere neden olur. Tedavi edilmezse daha da ilerleyerek göz çevresine yayılabilir, kulak önü lenf bezlerinin şişmesine yol açabilir, hatta bazen çok daha geniş bir alana da yayılabilir. Tedavi edilmediği ya da geç kalındığında kapakta şişlik kalıcı olabilir ve bu durum ancak ameliyatla tedavi edilebilir. Bu nedenle erken tedavi daha çabuk, daha kolay, sorunsuz, izsiz bir sonuç almamızı sağlar. 

 

1 aydan fazla sürerse kalıcı çözüm şart

 Öncelikle tıkalı olan bu bezlerin ucunun açılması için sıcak pansuman ve antibiyotikli göz damlası veya pomadı ile tedavi edilmelidir. 1 aydan fazla devam eden kistleşmiş arpacık; biz buna “şalazyon” diyoruz; artık kendi boşalamayacağı için lokal anestezi ile küçük bir kesi yapılarak boşaltılır, kistin içi temizlenir.

 Küçük boyutta ise ve ucu varsa boşalıp geçebilir, ama büyük boyuttakiler tedavisiz  geçmez ve kiste daha çabuk dönüşürler.

Ev çareleri:

Kaynamış gözün dayanacağı kadar ılımış sıcak su veya çay ile 5-10 dakikalık pansuman en iyi başlangıç tedavisidir. Azalmazsa göz doktoruna görünmekte fayda vardır, uygun antibiyotik tedaviye eklenmelidir.

Sürekli tekrarlıyorsa dikkat edin

 

Kırma kusurları yani gözlük ihtiyacı olabilir, alerji  ve yetersiz kirpik hijyeni de sık arpacık çıkmasının nedenleridir.

 

Göz temizliğinize özen gösterin

 

Kirpik hijyenine dikkat edilmeli; yapılan göz makyajı iyi temizlenmeli, temiz olmayan ellerle sürekli gözler ovuşturulmamalıdır.

Kirli ortamlarda çalışanlar ve sürekli göz makyajı yapanlar akşamları düzenli kirpik temizliği ve sıcak pansuman uygulayabilirler; piyasada kirpik temizliği için solüsyonlar, kirpik şampuanları mevcuttur, ya da en basitinden göz yakmayan bebek şampuanları aynı işlevi görecektir.

Galeri
📆 14 Haziran 2010 Pazartesi 12:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR