MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Politika, Toplum » Kadıköy’de başörtülü kadına saldırıya tepki büyük!

Kadıköy’de başörtülü kadına saldırıya tepki büyük!Özel Haber: Adem Giden

Bostancı metrosunda başörtülü kadına önce tükürdü, ardından hakaretlerde bulundu. Yakalanan o zanlı için Ak Partililer bugün, olay yerinde İstanbul Milletvekili Hasan Turan öncülüğünde protesto gösterisi gerçekleştirdi. Kadıköy Gazetesi olarak anı anına takip ettiğimiz eylemde “başı açık – kapalı ayrımı olmaz, bu çirkinlik tüm insanlığa yapıldı, kadın – erkek dayanışma halindeyiz” mesajı verildi.

Kadıköy, son zamanlarda ardı ardına şiddet olayları ile sarsıldı. İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Ak Parti İlçe Başkanı İsa Mesih Şahin, Ak Partili belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar, Bostancı Metrosu’nda çirkşn saldırıya çok sert tepkiliydi. Bir anda Türkiye gündemine oturan mağdur kadının eşinin, protesto gösterisinde ciddi üzüntü geçirdiği görüldü, depresyona girdiği belirtildi.

“SENİN İNSANINA, BENİM İNSANIMA” YOK, BU CANİLİK HERKESE!

Ak Parti Kadıköy İlçe Başkanlığı koltuğunu önümüzdeki günlerde yeni bir isme bırakmaya hazırlanan Avukat İsa Mesih Şahin’in ilk günkü heyecan ve istek ile eylemin daha güçlü olması için gösterdiği çaba dikkat çeken ayrıntılardandı. Gösteride gözler, Ak Partili Belediye Meclis üyelerinin dışında diğer meclis üyelerini, ayrıca ilçenin diğer siyasi parti temsilcileri ile yönetimlerini de aradı ancak, hiçbir isim görülemedi.

KADINI ANLAYABİLMEK KAYGI, AZİM VE CİDDİYET İSTER!

İçinde bulunduğumuz milenyum çağında özellikle Türkiye’de kadına şiddet haberlerinin ardı ardına gelmesi, geniş kitleleri büyük üzüntüye boğuyor. Bazen sözlü hakaret ve tartaklama, bazen de ne yazık ki ağır yaralama ve hatta ölümle sonuçlanan kadına şiddet ile ilgili her hassas ayrıntının, gelecek nesillere doğru aktarılabilmesi için kaygıyla izlenmesi, azim ve ciddiyetle genç nesile işlenmesi gerekiyor.

BAŞI AÇIK – KAPALI YOK, KADIN VAR!

Gerek Kadıköy, gerekse de İstanbul ve Türkiye genelinde son yıllarda kadına şiddet haberleri ardı ardına geliyor ve toplumu derinden yaralıyor. Bu nedenle siyasi partilerden sivil toplum kuruluşlarına, tüm oluşumlardan “şiddetin her türlüsüne” ortak tepki koyulabilmesi gerekiyor. Diğer yandan sadece kadına şiddette değil, toplumun tüm kesimlerini derinden yaralayan acı olaylara da benzer ortak tepkilerin gösterilebilmesi gerekiyor. Mevcut manzara; “Ne zaman böylesi vahim olaylara toplumun tüm kesimlerinden ortak tepki gelirse, işte o zaman kenetlenmiş olacağız” dedirtiyor. Kadıköy’de, bu tür olaylara karşı en küçük bir sosyal medya kınaması bile yapmaktan aciz yöneticiler de dikkat çekiyor.

TURAN: BİZİ HEP AYRIŞTIRMAYA ÇALIŞTILAR…

Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, olayın yaşandığı Bostancı Metrosu’nun Kadıköy yakasında açıklamalarının bir kısmında şu mesajı verdi;

Bizi toplum olarak hep bölmeye, ayrıştırmaya çalıştılar. Zamanında sağcı solcuydu, uzun bir dönem de başörtülü – başörtüsüz şeklinde. Bugün başörtülü kardeşimize yapılan saldırı, tüm kadınlarımızadır. Belli ki bir slogan kullanarak bir slogan etrafında ‘Sizin gibi yobazlar yüzünden bu memleket bu hale geldi’ tanımıyla saldırıyor bu hastalıklı ruhu taşıyanlar varsa onları da aklı selime davet ediyorum. Kendi hiçbir özgür ağırlığı düşüncesi olmayan yaşam tarzıyla topluma millete bir ışık sunamayan hastalıklı tipler sağa sola ayar verip saldırmaya kalkıyor. Arzum o ki bu örnek sadece bu şahsın yapmış olmasıyla kalmış olsun. Ancak geçmişte de bu dönemlerde de bu saldırıyla karşı karşıya kalıyoruz. Erdemli davranan sessiz duran bu halk bu tip olaylara karşı vicdani ve insani tepkilerini veriyor. Ancak buradan uyarıda bulunma ihtiyacı hissettik burada. Bu tip kadına inanca yaşam tarzına yönelik saldırıları kınıyoruz, lanetliyoruz.

 

 

Galeri
📆 16 Mart 2018 Cuma 18:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR