MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Kadıköy Meclis “hazır ol” artık!
Kadıköy Meclis “hazır ol” artık!


Özel Haber: Adem Giden

Sık sık tartışma ve yüksek tansiyona sahne olmasına rağmen toplumsal konularda ortak kareler vermeyi başaran Kadıköy Belediye Meclis Üyeleri; Oturumlara geç kalma, kendi aralarında konuşma ve cep telefonlarını kurcalama alışkanlıklarını dördüncü yılın içinde olmalarına rağmen bir türlü üzerlerinden atamadı. Üstelik birçok meclis üyesi de, dört yılın üzerinde deneyime sahip.

Mart ayının son oturumunda da, önceki aylarda olduğu gibi sık sık kürsü uyarıları geldi ve o anlar, meclis kayıtlarında yerini aldı. Diğer yandan Kadıköy’ün sayısız sorunlarına rağmen meclis toplantılarının zayıf gündem maddeleri ile geçmesi, beraberinde ek gündem maddelerinde de aynı tablonun yaşanması “daha güzel bir Kadıköy için” kaygılandırıyor. Her ay ilk oturum kadar son oturumda da “ne konuşursak daha yararlı oluruz” manzarası görüldüğünde, Kadıköy adına daha faydalı çalışılabilmiş olunacak. Diğer yandan meclis gündemini de kanunen belediye başkanının belirlediği, bilgi notları arasında yer alıyor.

TOPLANTI BAŞLAYACAK AMA…

Kadıköy Belediye Meclis Toplantıları, hemen hemen her ay birkaç dakikalık, bazen ise yarım ya da bir saat kadar sonra geç başlıyor. Masalarına oturan CHP ve Ak Parti Grubu üyeleri, kendi aralarında sohbete giriyor ancak bunun dozu ayarlanamadığında, ardı ardına gelen kürsü uyarıları duyuluyor. Uyarılara rağmen bazı meclis üyelerinin gülerek, kahkaha atarak ısrarla diyaloglarını sürdürdüğü de dikkat çekiyor. İlgili olumsuzluklar, meclisin video kayıtlarında bulunuyor ve bu anlara yönelik sayısız ayrıntı yer alıyor.

SİZ DE KATILIP YORUMLAYABİLİRSİNİZ…

Kadıköy Belediyesi Meclis Toplantıları’na isteyen tüm vatandaşlar katılım gösterip kararları izleyebiliyor, yerinde takip edebiliyorlar. Ancak, genelde vatandaşların bu bilgiye hakim olmaması nedeniyle sadece siyasetin içinde olan isimler toplantılarda görülüyor. Bazen ise misafir izleyici koltukları tamamen boş kalıyor.

BU MADDELER İLE KADIKÖY’ÜN SORUNLARI ÇÖZÜLMEZ…

Kadıköy Belediye Meclis Toplantıları’nda, ilçenin kaderini etkileyecek maddi ve manevi hususlar oylanıyor ancak, gündemde birçok belediyede olduğu gibi klişe maddeler yer alıyor ve oylanıp geçiliyor. Partiler arası tezattan ötürü çoğu kez zıtlaşan meclis üyeleri, kısır kavgalar ile saatlerini doldurup masalarından ayrılıyor. Ancak Kadıköy’ün saymakla bitmeyecek sorunları, mecliste hak ettiği yerini bulmuyor. Bazı oturumlar da, sadece 5 – 6 dakika içerisinde sona eriyor ve gün bitiriliyor. Her geçen gün gelişmekte ve sorunları artmakta olan Kadıköy için, her meclis üyesinin dile getireceği önemli ayrıntılar olması, en azından bunların konuşulması gerekiyor.

MECLİS, SADECE EL KALDIR – İNDİR YERİ OLMAMALI…

Kadıköy Gazetesi gözlemlerine göre Kadıköy Belediyesi Meclis Toplantısı’nda meclis üyelerinin çoğunluğunun el kaldırmaması, bazı meclis üyelerinin onaylamasına rağmen elini bile kaldırmaya tenezzül etmemesi dikkat çeken ayrıntılardan. Beraberinde hiçbir fikir beyan etmeden, sadece koltuğuna oturup finalde salondan ayrılan belediye meclis üyeleri de görülüyor.

Daha yaşanılabilir bir Kadıköy, daha güzel ve etkili meclis toplantıları için Kadıköy Belediyesi Meclis Üyeleri’nin “meclis hukuku” açısından daha hassas ve estetik davranmasının gerekliliği, kendini hissettiriyor.

📆 09 Mart 2018 Cuma 23:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR