MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dumlupınar, Eğitim, Fikirtepe, Manşet » İşinin ehli olan Fikirtepe’de yükseldi!
İşinin ehli olan Fikirtepe’de yükseldi!


Özel Haber: Adem Giden

2011 yılından bugüne kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütülmeye çalışıldığı Fikirtepe’de gelinen nokta iç açıcı olmasa da, sözünü tutan firmalar hızla yükselerek şehrin siluetine imzalarını attı. Sektöründe güven sağlayan, ekonomik zemini kuvvetli ve işindeki başarısını logosunun önünde tutan inşaat firmaları projelerini teslim etti, onlarca katlı bloklarda yaşam başladı. Kimi ise çantacılık yaptı, aldığı arsayı başkasına sattı ve hak sahiplerini mağdur etti.

7 yılda Fikirtepe’de istenilen dönüşüm gerçekleşemese de, hızla yükselen ve sona gelinen projeler bile önemli değişimi getirdi. Kadıköy Gazetesi olarak yükselen Fikirtepe’yi görüntüledik, nabzını tuttuk…

İŞTE SON DURUM…

64 adanın bulunduğu Fikirtepe’de imzaların toplanıp yıkımın gerçekleştirdiği ada sayısı 35 iken imza sürecinde sona yaklaşılmışken hala yıkım yapılmayan 17 ada daha bulunuyor. Diğer yandan çok şirketli ya da imzaların eksik olduğu 10 ada daha kayıtlarda yerini alıyor. Kentsel dönüşümde 7. yılına rağmen hala imza belirsizliği ya da yetersizliği bulunan adalar, Fikirtepe’de belirsizliği artırıyor.

KEŞKE HERKES AYNI MUTLULUĞU YAŞAYABİLSEYDİ…

Bir yanda yıllar önce evini, bahçesini, arsasını verdiği müteahhidin sözünü tutması ile tertemiz dairelerine ve milyonlarca Türk Lirasına kavuşan mutlu aileler; Diğer yanda “evini yapacağız” deyip kirasını ödeme vaadiyle semt sakinini başka ilçelere gönderip söz verdiği kirasını bile ödemeyen ya da ödeyemez haldeki inşaat firmalarının beraberinde getirdiği kaos!

FİKİRTEPE PİLOT BÖLGEYDİ, SANCI HALE DEVAM EDİYOR…

İstanbul’da, hatta Türkiye’de ilk kapsamlı resmi kentsel dönüşüm süreci Fikirtepe ile birlikte başladı ve günümüze kadar tam olarak çözümlenemeden geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyeler nezdinde defalarca çözüm hamleleri yapılsa da, kalıcı çözümü sağlayan bir formül henüz tam olarak hayata geçmedi. Bazı firmalar iflas verdi, bazıları ise iflastan kurtarılarak vatandaşın mağdur olmaması sağlanmaya çalışıldı ancak, resmi dönüşüm adımlarının üzerinden 8. yıla girilmeye hazırlanırken hala imzalarının atılmadığı parsellerin bulunması, bazı adalar için kara kara düşündürmeye devam ediyor.

YENİ KADIKÖY E-5 ÜZERİNDE YÜKSELDİ…

Çatısı akan, buram buram baca dumanı kokan sokakların yerini bazı kesimlerde onlarca katlı lüks, asansörlü, güneş enerji panelli, havuzlu, kreşli, kapalı ve açık otoparklı, akıllı sistemlerle donatılmış deprem yönetmeliğine uygun modern binalar aldı. Yeni Fikirtepe’de yapay yeşillendirmenin dışında tamamen doğal çam, selvi ve zeytin gibi ağaç türlerinin ekilerek yeşillendirme çalışmalarına yeni bir boyut kazandırılıyor.

BİR ÇAĞ KAPANIYOR, YENİ BİR ÇAĞ AÇILIYOR…

Fikirtepe’de sosyo-kültürel ve manevi değişim süreci de ayrı bir önem kazanıyor. Mahalle kültürü, yerini tamamen metropolit yaşama bırakıyor. Sokak aralarında kapı önü sohbetleri, mahalle arkadaşlıkları ve komşulukları, yerini site yaşantısına devretmeye başladı. 1 Milyon TL – 3 Milyon TL arasında çeşit çeşit dairelere üst gelir düzeyindeki tüketiciler sahip olabilirken yine bu devasa bloklarda, arsanın hak sahipleri de ikamet ediyor ya da kendilerine inşaat firmaları tarafından verilen birkaç adet sıfır daireyi satışa çıkararak milyoner olabiliyor. Onyıllardır mahalle dokusuna alışık olan düşük gelirli Fikirtepelilerin önemli bir kısmı, dairelerini satıp çevre semtlerden daha mütevazi daireler alıp yeni bir hayat kurmayı tercih ediyor.

BAKANLIĞIN SON ADIMI EN BÜYÜK UMUT…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe’de açacağı ofis ile kentsel dönüşümün pilot uygulaması Fikirtepe’de daha aktif rol almaya hazırlanırken Türkiye’de kentsel dönüşümün ve yapılaşmanın öncü isimlerinden İNDER Başkanı ve Teknik Yapı Kurucusu Nazmi Durbakayım, şu mesajları verdi;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İstanbul İl Müdürlüğü, Fikirtepe’deki çalışmaları daha da hızlandırmak ve sorunların çözümünde interaktif rol almak için bölgede ofis kuracak. Fikirtepe’ye büyük önem veren ve dönüşümün bir an önce tamamlanması için sahaya inme kararı veren bakanlık, bölgede kuracağı ofis ile kat maliklerini ve müteahhitleri dinleyerek sorunları yerinde görecek, dinleyecek ve acil çözümler üretilmesini sağlayacak. Fikirtepe’de kurulacak ofisin kat malikleri ve müteahhitler arasında güçlü bir köprü olması bekleniyor. Birden fazla müteahhit ile görüşme yapan ve üçte iki oranında çoğunluk sağlayamayan adalarda, yol gösterici ve uzlaşma sağlayıcı rol oynaması bekleniyor.

FİKİRTEPE’NİN ETKİLİ GÖZLEMCİSİ YASİN BEKTAŞ’TAN ÖNEMLİ TESPİTLER…

Fikirtepe’de gelinen son süreci gazetemize yorumlayan FİKENTDER – Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yasin Bektaş, şunları ifade etti;

Elbet tamamen ayrıntılarına girsek sayfalar yetmez. Fikirtepe’de teslimler başladı ama sıkıntılar bitmedi! Fikirtepe’de bazı firmalar verdikleri sözü yerine getirmenin haklı gururunu yaşarken, bazı firmaların yaşattıkları sıkıntıyı hafifletmiyor ve bölgenin imajının düzelmesinin önündeki en büyük engel olarak duruyor. FİKENTDER Derneği olarak defalarca yazılı ve sözlü olarak yetkililerden taleplerimiz oldu;

1)Örnek bir sözleşme metni,

2)Emlak Konut veya Kiptaş çatısı altında ortak konsorsiyum ile iş yapılmayan adalara müdahale edilmesi – iş yapma kabiliyeti olmayan yada art niyetli firmaların bölgeden uzaklaştırılarak şeffaf ve yeni bir ihale sürecinin yapılarak bölgenin ve vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi,

3- Altyapı, prestij – tramvay çalışmalarının hızlandırılması…

Bu ve benzeri taleplerimiz karşılık bulmayarak yaşanan sıkıntıların devamına göz yumulmuştur.  Sıkıntılar maalesef ciddi ve radikal müdahaleler yapılmadıkça sıkıntılar bitmeyecektir. Ancak,  yapılan araştırma ve tahliller bölgenin cazibesinin artarak devam edeceğini sabreden ve dirayetli yatırımcıların ve arsa sahiplerinin misliyle kazançlı çıkacağını göstermektedir.

 

 

Galeri
📆 14 Şubat 2018 Çarşamba 23:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR