MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Genel, Toplum » Akkaya; engelli vatandaşların temel ihtiyaçlarına yönelik çalışmaları sordu

Akkaya; engelli vatandaşların temel ihtiyaçlarına yönelik çalışmaları sorduCHP’Lİ AKKAYA ENGELLİ YURTTAŞLARIN SESİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’na engelli vatandaşların temel ihtiyaçlarını üreten firmalara yönelik teşvik çalışmalarının olup olmadığını sordu.

Akkaya; Sayın Faruk Özlü’nün yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde; Türkiye’de tekerlekli ve akülü sandalye, beyaz baston ve havalı minder üreten firmaların sayısını ve bilgilerini de istedi.

Önergesinde Türkiye Cumhuriyetinin “Sosyal Bir Hukuk Devleti” olduğunu belirten Akkaya; sosyal devlet olabilmenin gereği olarak engelli vatandaşlarımızı, müreffeh bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri, ülkesine katma değer yaratan bireyler olabilmeleri için ihtiyaçlarının hükümet tarafından karşılanması gerektiğinin altını çizdi.

Akkaya’nın verdiği önergede yer alan sorular şu şekildedir:

 

 

İstanbul Milletvekili

Anayasanın 2. Maddesinde Türkiye Cumhuriyetinin “Sosyal Bir Hukuk Devleti” olduğu belirtilmektedir.

Sosyal devlet ilkesinde en önemli toplumsal unsurlardan birisi engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesi ve onların refahı, mutluluğudur. Engellilerimize yönelik çağdaş ve insan onuruna yakışan çözümler ancak gerçek anlamda uygulanacak sosyal politikalarla mümkündür.

Engelli yurttaşlarımız günlük yaşamlarında;  engellilik durumlarına göre hayatlarını idame ettirebilmeleri için çeşitli tıbbi araç ve cihazlar kullanmak zorunda kalmaktadırlar.

“Sosyal Bir Hukuk Devleti” olabilmenin gereği olarak engelli vatandaşlarımızın, müreffeh bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri, toplum içerisinde daha çok bulunmaları ve ülkesine katma değer yaratan insanlar olabilmeleri için bu temel ihtiyaçlarının; Hükümet tarafından; bürokrasi sorunu yaşamadan ve ihtiyaçları doğrultusunda temin edilerek ilgili yurttaşlarımıza derhal temini gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1- Fiziksel engelli vatandaşlarımızın tekerlekli araç ihtiyacını karşılamak üzere; Türkiye’de tekerli sandalye üreten firmalar var mıdır; varsa bu firmaların sayısı nedir ve firma bilgileri nelerdir?

2- Görme engelli vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye’de beyaz baston üreten firmalar var mıdır; varsa bu firmaların sayısı nedir ve firma bilgileri nelerdir?

3-Ortopedik engellilerimizin tekerlekli sandalyelerinde kullandıkları ve onların doğru oturabilmeleri için hayati önem taşıyan; ancak Devlet tarafından karşılanmayan “ havalı minder”i Türkiye’de üreten firma var mıdır; varsa bu firmaların sayısı nedir ve firma bilgileri nelerdir?

4-Ortopedik ve görme engellilerimiz için hayati önem taşıyan ve kullanmaları gereken “Tekerlekli Sandalye”, “Akülü Sandalye”, “Beyaz Baston” ve “havalı minder” e ilişkin üretim yapan veya yapacak firmalara ilişkin Bakanlığınız bünyesinde teşvik çalışmaları var mıdır?

📆 19 Ocak 2018 Cuma 11:10   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR