MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Ekonomi, Genel, Manşet, Toplum, Üsküdar » Saadetli Gürlü: Bu oranlara zam denemez

Saadetli Gürlü: Bu oranlara zam denemezSaadet Partisi Üsküdar İlçe Başkanı Muhammet Gürlü, memur ve memur emeklilerini ilgilendiren ve hükümetle ve yetkili sendikanın uzlaşmasıyla sona eren toplu sözleşme ile ilgili eleştirilerde bulundu.

Saadet Partisi Üsküdar İlçe Başkanı Muhammet Gürlü, yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ve 1 milyon 900 bin memur emeklisini ilgilendiren ve hükümetle ile yetkili sendikanın uzlaşmasıyla sona eren toplu sözleşmeyle ilgili eleştirilerde bulundu.

Bu Oranlara Zam Denemez

Hükümet zam teklifini açıklamadan önce yetkili sendika olan Memur-Sen’in teklifini kabul edilebilir bulduklarını ifade ettiklerini anımsatan Gürlü, “Tabii gönlümüzden geçen daha fazlasıydı. Ancak AK Parti iktidarının bu konudaki geçmiş dönemdeki siyasetini de bildiğimiz için, makul bularak direk kabul edilmesini talep etmiştik. Ancak bu gerçekleşmedi. Şu anda uzlaşmayla verilen oranlara zam dahi denemez. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz çok büyük ihtimalle memurlarımız ve memur emeklilerimiz her dönemde enflasyon, zam oranlarını geçeceği için fark alacak. Yani enflasyon kadar zam alacak. Bir bakıma hiç zam alamayacak” şeklinde konuştu.

Büyümeden Pay Neden Yok?

Hükümetin ülkenin büyüdüğünü ifade ettiğini de anımsatan Muhammet Gürlü, “Madem ortada bir büyüme var. Neden memur ve emekliler enflasyon oranlarında zamlara mahkum ediliyor. Memurlar bu ülkede hizmet üreten kesim. Memur emeklileri de geçmişte hizmet üretmiş büyüklerimiz. Madem büyüme olduğunu söylüyorlar onların da bu büyümeden pay alması gerekiyor. Ancak maalesef bunu da göremiyoruz” diye konuştu.

Memurlar ve emeklilerinin aileleriyle birlikte düşünüldüğünde yaklaşık 20 milyonluk bir kitleyi oluşturduğuna da değinen Başkan Gürlü, “Bu kadar büyük bir kesim düşük maaşlarla geçinmeye çalışıyor. Hele memur emeklilerinin durumu çok daha kötü. Hükümet bu düşük zam oranlarıyla 20 milyonluk bir kitlenin yaşam standardını yükseltebilirdi. Ancak bunu gerçekleştirmediler” dedi.

Memurumuz Bize Güvensin

Refahyol iktidarında dönemin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın memurlara yaptığı yüksek zam oranlarına da değinen Gürlü, “Biz o dönemde memur maaşlarında 1 yılda yaklaşık yüzde 250 zam yapmıştık. Yine geçtiğimiz seçim dönemlerinde memurlarımıza yüzde 50 zam vaad etmiştik. Biz bunları yaptık, yine yaparız. Kimse de bize kaynak soramaz. Yeter ki memurlarımız ve memur emeklilerimiz bize inansın, güvensin, destek versin” dedi.

Muhammet Gürlü son olarak Hacca gidecek memurlara verilen izni prensipte olumlu karşıladıklarını ancak izni kalmamış memurlara ücretsiz izin şeklinde düzenlenmesini doğru bulmadıklarını da sözlerine ekledi.

📆 22 Ağustos 2017 Salı 15:34   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR