MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Ataşehir’de nakış ve takı sergisi açıldı
Ataşehir’de nakış ve takı sergisi açıldı


Ataşehir Belediyesi tarafından kurulan Ata Evleri; öğrenci ve mahalle sakinlerinin eğitim olanaklarını artırırken, kültür-sanat etkinliklerinde ev sahipliği yapıyor.

Ataşehir Belediyesi tarafından Aşık Veysel Mahallesi’nde kurulan Aşık Veysel Ata Evi’nde üç ay önce başlayan el nakışı ve takı tasarımı eğitimleri ilk meyvelerini verdi. Haftada 1.5 gün nakış, 1.5 gün takı eğitimi alan mahalleli kadınlar üç aylık bir eğitimin ardından yaptıkları nakış ve takı ürünlerini sergiledi. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, eşi Gamze Akkuş İlgezdi, Belediye Başkan Yardımcıları Haluk Tamgaç ve Zafer Nuhoğlu ile birlikte çok sayıda mahallelinin katılımı ile açılan sergide, el nakışı alanında eğitim alan 7 kadına ve takı tasarımı alanında eğitim alan 5 kadına, eğitime katılım belgesi verildi. . Bu ve benzeri çalışmalara her zaman destek verdiğini belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, bugün ilk meyvelerini veren eğitim çalışmalarının, zamanla mahalle atölyeleri haline geleceğini ve uluslararası pazarda Türk el nakışlarının pazarlanması için ilk adım olacağını söyledi. Sergiyi gezen Başkan Battal İlgezdi ve eşi Gamze Akkuş İlgezdi, kursiyer kadınların ürünlerinden satın aldı.

 

Zamanla mahalle atölyeleri haline gelecek”

Aşık Veysel Ata Evi’nde sergilenen ürünler, çalışmayan kadınların ev ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla satın alınabilecek. Üç ay önce takı tasarımı ve el nakışı dallarında eğitim semineri ile başlayan süreç sonucunda sergilenen ürünlerde, eski Türk işlemeleri kullanıldı ve 350 yıllık motifler günümüze uyarlandı

Galeri
📆 27 Mayıs 2010 Perşembe 10:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR