MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » Türk Sanat Müziği geleneksel beste yarışması sona erdi
Türk Sanat Müziği geleneksel beste yarışması sona erdi


Kadıköy Belediyesi’nin Türk Sanat Müziğine yeni eserler kazandırmak amacı ile düzenlediği,  “KADIKÖY 10.TÜRK SANAT MÜZİĞİ BESTE YARIŞMASI”  17 Mayıs 2010 Pazartesi akşamı,  Kadıköy Evlendirme Salonu’nda düzenlenen final konseri ile sona erdi.

Türkiye genelinde besteciler tarafından büyük ilgi gören yarışmaya bu yıl da 300’ü aşan yeni eser gönderildi.

Final Konserinin açılışı,  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk,  silah arkadaşları ile geçmiş yıllarda yarışmaya katılmış besteciler,  jüri üyeleri ve Türk Müziğine hizmet etmiş sanatçılar arasından vefat edenler anısına  bir dakikalık saygı duruşu yapılarak başlatıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim & Danışma Merkezi Yönetim Kurulu üyesi ve Kültür Sanat Sorumlusu Nesibe Müsevitoğlu  “-Türk Müziği bestecilerimizin yeni eserler üretmesine vesile olan ve her yıl açılması sabırsızlıkla beklenen yarışamaya bu yıl da üç yüzü aşan eser gönderilmiştir. Eserler ön jüri  tarafından titizlikle incelenmiş ve 10 beste finale layık görülmüştür.

Bu alanda ülke genelinde yapılan birçok yarışmanın bu yıl iptal edilmiş olması Kadıköy Belediyesi’nce düzenlenen yarışmaya  ilginin artmasına neden olmuştur. Sanata ve sanatçıya büyük değer veren Kadıköy Belediye Başkanı  Av. Selami Öztürk’e bu geleneği bozmayarak yarışmayı düzenlenlemiştir.

 Ayrıca yarışma jürisinde  yer alan değerli besteci ; Bilge Özgen, Zeynettin Maraş, Turhan Taşan, Mahmut Oğul, Sadun Aksüt, Cahit Deniz’e karşılıksız hizmetlerinden ve yarışmaya katılan tüm yarışmacılara  ilgilerinden dolayı teşekkürü bir borç biliriz .”Dedi

Gecenin birinci bölümünde finale kalan on eser on kişilik saz heyetinin eşliğinde solistler tarafından yorumlandı. İkinci bölümde ise Kültür Bakanlığı Devlet Korosu Ses Sanatçısı Meral Buğdaycı geçtiğimiz üç yıl yarışmalarda birinci olan besteleri ve Türk Sanat Müziğinin sevilen eserlerini kapsayan muhteşem bir konser verdi.

Bu süre içinde değerlendirmelerini yapan jüri ilk üç eseri belirlediler.

Dereceye giren ilk üç eser Jüri Başkanı Bestekar Bilge Özgen tarafından açıklandı ve;

Söz ve bestesi Sami Derintuna’ya  ait Ses sanatçısı Gürsel Mercanlı tarafından yorumlanan  “İçimde sevgin var” isimli  karciğar makamındaki eser 3. ;bestesi Dursun Karaca’ya,  sözleri  Yılmaz Hüsrev’e ait  Gaye Aksu tarafından yorumlanan ”Özlüyorum” isimli hüzzam eser 2.;bestesi Tayfun Atalan’a,  sözleri Sami Derintuna’ya ait, yine bestecisi tarafından yorumlana  nihavent  eser 1. oldular.

 

Finale kalan on besteci ve söz yazarı ile jüri üyelerine Kadıköy Belediye Başkanı Av.Selami Öztürk adına teşekkür plaketleri ve para ödülleri Nesibe Müsevitoğlu tarafından verildi.

Dereceye giren 3.cü beste 1.000-TL, 2.ci eser 1.500.-TL, 1.ci olan eser ise 2.000.-TL ile ödüllendirildi.

Gece; birinci olan bestenin  yorumlanması  ve Sami Derintuna’nın  “Neredesin Atatürk’üm?” isimli şirini okuması ile sona erdi.

 

JÜRİ ÜYELERİ: 

JÜRİ BAŞKANI : Bilge ÖZGEN

Turhan TAŞAN  (Bestekar)

Sadun AKSÜT  (Bestekar)

Zeynettin  MARAŞ (Bestekar)

Mahmut OĞUL (Bestekar)

Aleaddin PAKYÜZ (Bestekar)

Cahit DENİZ (Bestekar)

Galeri
Etiketler: , , ,
📆 25 Mayıs 2010 Salı 09:57   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Türk Sanat Müziği geleneksel beste yarışması sona erdi” için bir cevap

  1. mustafa coşkun (bestekâr) dedi ki:

    teşekkürler.ödül alan eserlere ve icralarına nasıl ulaşabiliriz.hedef de bizlere ulaşması değilmiydi zaten.ülkemin işleri hep yarım maalesef:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR