MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Sağlık » Yaş 70’te İş Bitmez!
Yaş 70’te İş Bitmez!


CİSED GENEL BAŞKANI PSİKOTERAPİST CEM KEÇE: “NE ERKEKLİK NE DE KADINLIK BİTMEZ!”

Halk arasında “Yaş 70 iş bitmiş” olarak ifade edilen ve yaşlılıkta cinselliğin bittiğini anlatan inanış, Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) tarafından yapılan anketle yerle bir edildi. Anket sonuçları, yaşlılıkta cinselliğin olamayacağına yönelik inancın cinsel bir mitten başka bir şey olmadığını ortaya koydu. Cinselliğin doğumdan ölüme, bir ömür boyu süren bir ihtiyaç olduğunu ve asla yitirilmeyeceğini belirten CİSED terapistleri ise kadında ve erkekte düşen performansa rağmen cinselliğin yaşlılıkta da yaşanabileceğinin altını çizdi. Peki uzmanlara göre bu nasıl olabilir? İşte yaşlılıkta cinsel hayata yönelik gerçekler…

 

YAŞLILIK TABUSU

CİSED tarafından gerçekleştirilen ‘Yaşlılık ve Cinsellik Anketi’ne 3 bin 800 kişi katıldı. Yaşlı olarak kabul edilen 65 yaş ve üstü kişilerle yapılan ankete göre, erkeklerin yüzde 55’inin, kadınların ise yüzde 35’inin cinsel isteklerinin yaşlanmaya rağmen devam ettiği görüldü. Bu da yaşlılıkla beraber cinsel aktivite sayısı azalsa bile haz verebilen bir cinsellik yaşamak mümkün olduğunu ortaya koydu. Ankette sorulan “Seksi partnerinizle rahatça konuşabiliyor musunuz?” sorusuna ise erkeklerin yüzde 55’inin ve kadınların yüzde 65’inin “Evet” yanıtını verdiği gözlemlenirken, kadınların yüzde 55’inin ve erkeklerin yüzde 85’inin penisin eskisi gibi sert olmaması durumunda seksin bir anlamının kalmadığını düşündükleri ortaya çıktı. Bu sonuç da Türk insanında ‘Yaşlılıkta cinsellik yaşanmaz’ tabusunun ne kadar güçlü olduğunu gösterdi.

CİNSELLİK YİTİRİLMEZ

Ankete yönelik çarpıcı tespitlerde bulunan CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, dünya çapındaki araştırma sonuçlarına göre cinsel açıdan en aktif yaş aralığı 25-29 olduğunu kaydetti. Bu yaşlarda cinsel birleşme oranı kadınlarda yüzde 84, erkeklerde ise yüzde 89, mastürbasyon oranı erkeklerde yüzde 84, kadınlarda ise yüzde 72 olarak saptandığını bildirdi. Yaş ilerledikçe bu oranlar da azalmanın kaydedildiğini belirten Keçe, 60-69 yaş aralığında cinsel birleşme oranının kadınlarda yüzde 42’ye, erkeklerde yüzde 54’e, mastürbasyon oranının ise kadınlarda yüzde 47’ye, erkeklerde yüzde 61’e gerilediğinin görüldüğünü söyledi. Keçe, daha ileri yaşlarda cinsel birleşme oranının erkeklerde yüzde 43 iken, kadınlarda yüzde 22 olarak saptandığını belirterek, “Hem fiziksel hem de ruhsal olgunluk olan yaşlanmanın yol açtığı değişiklikleri bir zenginlik olarak kabul eden kişi yaşlılığın getirdiği zorluklarla başa çıkma yollarını da bulacaktır. Görünen şu ki yaş 70 olsa da iş bitmemiştir” dedi. İlerleyen yaşlarda da hayatın kendine has güzellikleri olduğuna dikkat çeken Keçe, cinsellik açısından yaşa bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel gerilemenin “cinselliğin yitirilmesi” değil, tabulaştırılan cinsel performansın azalması” olarak görülmesi gerektiğinin de altını çizdi.

İLERLEYEN YAŞ ÖZGÜRLÜK GETİRİR

Psikoterapist Cem Keçe, kişilerin birbirlerine karşı sevgi ve bağlılıklarını ifade etmelerinin önemli araçlarından birisinin cinsellik olduğunu söyledi. İlerleyen yaşlarda erkeklerde sertleşmenin olmasının eskisine oranla daha fazla zaman alabileceğini belirten Keçe, bu durumun, performans anksiyetesi yani başaramama korkusuna yol açabileceğini kaydetti. Cinselliği sadece cinsel birleşme olarak gören erkeklerin sürekli penise odaklı bir cinsellik yaşamasıyla, elde ettikleri sertliği de kaybedebileceklerini belirten Keçe, “Kadınlarda ise ilerleyen yaşlarda hormonların etkisiyle ortaya çıkan vajinal kuruluk, kabarmama, cinsel coşkunun azalması ve cinsel isteksizlik cinsel yaşamı sekteye uğratabilir” hatırlatmasını yaptı. Keçe, kadınların menopozdan itibaren hamile kalma risklerinin ortadan kalmasıyla cinsel özgüvenlerinde ve cinsel bileşmeden aldıkları hazda artış olduğunu kaydederek, boşalma veya orgazm yeteneklerinin arttığını, bu sayede erkeklerin ve kadınların ilerleyen yaşlarında ulaştıkları duygusal olgunluk birbirleriyle daha nitelikli yakın ilişkiler kurmalarını sağladığını söyledi.

AŞKIN SEKS YAŞANABİLİR

Keçe, kadın-erkek ilişkisinin niteliğinin artmasının, yaşayacakları cinselliğin de daha nitelikli olması anlamına geldiğini söyledi. Keçe, “Diğer bir ifadeyle ilerleyen yaşlar kadın ve erkeğin ‘aşkın seks’i deneyimleyebilecekleri yaşlardır. Aşkın seks, cinselliği cinsel mitlere inanmadan, cinselliği ayıp, günah ve suç olarak düşünmeden yaşamaktır” dedi. Aşkın seksin 4 özelliği olduğunu belirten Keçe bunları, “Beden ile yapılır, bir manası vardır, güzellikler sunar ve daha çok güzellikler doğurur, yani bir şeyler üretir” şeklinde sıraladı. “İnsanlar hayatta, aşkın algısı içinde büyür ve yaşlanır. İlk önce genç vücutların güzelliğinden etkilenirler, daha sonra güzelliği bütün vücutlarda görürler” diyen Keçe, böylece ruhun güzelliğini görmenin de mümkün olduğunu vurgulayarak, “Daha sonra da düşüncelerdeki güzelliğe ulaşılır ve tüm güzellikler fark edilir” dedi.

📆 02 Ocak 2017 Pazartesi 22:26   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR