MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Atatürk, Genel, Manşet, Teknoloji, Toplum » Ergaz’ın sponsor olduğu ATAKar, tasarım dalında birinci oldu

Ergaz’ın sponsor olduğu ATAKar, tasarım dalında birinci olduAlternatif Enerjili Araç Yarışları her yıl üniversite öğrencilerine yönelik olarak TÜBİTAK tarafından 2005 yılından itibaren gerçekleştirilmektedir.

1-9 Ağustos 2016 tarihleri arasında Kocaeli Körfez ilçesinde bulunan Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilen “Efficiency Challenge Electric Vehicle” yarışına ATAKar takımı ile katılan Erzurum Atatürk Üniversitesi, Tasarım Dalında birinci oldu.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen bu yarışlara Türkiye genelinden toplam 65 takım müracaat etmiş, bu takımlardan kırk dört tanesi yarışlara katıldı.

Aracın mekanik tasarımı A.Ü. Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerince, elektrik bileşenlerinin tasarımı ise Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerince gerçekleştirilerek üretimi aynı fakültede gerçekleştirilmiştir. ATAKAR Takımı Adına Takım Kaptanları Vural ÇELEBİ Muhammet Murat TOP katıldılar.atakar-ergaz-sponsor

ATAKar takımına ERGAZ A.Ş. sponsor oldu.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen ve Türkiye genelinden 44 aracın katıldığı bu yarışlara, Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından tasarlanan ATAKar isimli aracın, Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilen “Efficiency Challenge Electric Vehicle” yarışına katılması için Ergaz A.Ş. sponsor oldu.

Ergaz & Bluepet A.Ş. Genel Müdürü Abubekir Yağız, “ Kurumsal olarak yerli ve milli olan her çalışmayı desteklemekteyiz. Ülke ekonomisine katkı sağlayacak bu tarz çalışmaları yapan gençlerimizi de, okul yöneticilerini de tebrik ediyoruz, başarılar diliyoruz. Bu tarz çalışmalarda çıtayı daha yukarılara taşımalıyız” dedi.

atakar-start

Farklı kategorilerde düzenlenen yarış organizasyonları ile, alternatif enerji ile çalışan araçlarla ilgili yerli üretimin artırılması ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, katılımcıların alternatif enerjilerle ilgili araştırma imkânı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri, deneyim kazanmaları ve bu yolla alternatif enerji kaynaklarının kullanımı konusunda ülke genelinde farkındalığın artırılması amaçlanmaktadır.

Formula-G adı ile ilk olarak 2005 yılında gerçekleştirilen bu yarışlara 2007 yılında Hidromobil kategorisi eklemiştir. Elektrikli araçlar ile ilgili dünya genelindeki çalışmalar ve uygulamalar incelendiğinde batarya beslemeli taşıtların öne çıktığı ve yakın gelecekte de batarya beslemeli taşıtların gündelik yaşantımızda yaygınlaşacağı öngörülmektedir. Bu nedenle 2014 yılı itibariyle batarya beslemeli elektrikli araçlar (Elektromobil) yarış kapsamına alınmıştır.

Yarışlar kapsamında 10.000’in üzerinde üniversite öğrencisine ulaşılmış olup, konuyla ilgili endüstriyel uygulamaları teşvik edecek ve bu konudaki potansiyeli güçlendirecek bilgi ve tecrübe birikimine sahip genç mühendis ve temel bilimci bir kitle oluşturulmuştur.

  1. yılında ilk kez uluslararası takımların katılımıyla “Efficiency Challenge Electric Vehicle” adıyla düzenlenen yarışlar, üniversite öğrencilerinin çevresel duyarlılıklarını da ön plana çıkararak, yeni teknolojik uygulamalar geliştirmesini sağlayacak ortamlar oluşturmayı hedeflemektedir.
Galeri
📆 10 Ağustos 2016 Çarşamba 20:30   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR