MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Caddebostan, Etkinlikler, Genel, Manşet, Toplum » Kadıköy’de 80 yıl önce kar yağdığında neler olmuş?
Kadıköy’de 80 yıl önce kar yağdığında neler olmuş?


stanbul_Kis_Gunlugu_eposta72İstanbul’a her yağdığında bir numaralı gündem olan kar bundan 80 yıl önce İstanbul’a yağdığında neler olmuştu? Kadıköy Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle hazırlanan İstanbul Kış Günlüğü Sergisi, 18 Aralık’da Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi (CKM)’de açılıyor.

Kar…

Çatıları, sokakları, kapı önlerini, durakları, asfaltları kapatan o muhteşem beyazlık.

Bütün sokakları bütün mahalleleri eşitleyen masumiyet…

Bazen aksilikler hatta acı tecrübeler yaşasak da her yıl ilk gördüğümüzde yüzümüzü aydınlatan o saf güzellik…

Özellikle İstanbul’da yaşanan kışlar yağan kar tüm ülkenin bir numaralı gündemi olur. Fotoğraf tarihçisi ve koleksiyoncusu Cengiz Kahraman İstanbul’da yaşanan en ağır kış olan 1929 ve 1954 kışlarını hiç görmediğimiz görsellerle anlatıyor. Cengiz Kahraman’ın geçtiğimiz bahar ayında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan İstanbul Kış Günlüğü kitabından esinlenerek hazırlanan” İstanbul Kış Günlüğü Sergisi” 18 Aralık’da Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde açılacak.

Kadıköy Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle hazırlanan bu sergiyle; “İstanbul Boğazı dondu, Sarayburnu’ndan Üsküdar’a yürüyerek geçenler oldu” efsanesini belgeleyen basın fotoğrafları, ‘şipşak’ hatıralar, dönemin profesyonel ve amatör fotoğrafçılarının çektiği siyah beyaz kareler izleyiciyi bir kentin tarihine davet ediyor.

1929 ve 1954 yıllarında Tuna nehrinde kopan buzların Karadeniz üzerinden İstanbul Boğazı’na akın ettiği ‘o an’ların tanıklıkları günümüze taşınıyor. Sergide, İstanbul manzaraları, iskelelerdeki yolcuların telaşı, mavnalar, tekneler ve yük gemilerinin kışla mücadelesi, sanat eseri gibi ve film karelerini andıran büyüleyici fotoğraflar da yer alıyor.

Çok özel bir tarihi belgeleyen “İstanbul Kış Günlüğü Sergisi” 18 Aralık-10 Ocak tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Tarih: 18 Aralık – 10 Ocak 2015 
Yer: Caddebostan Kültür Merkezi CKM – Sanat Galerisi
Adres: Haldun Taner Sok. No:11 Caddebostan-Kadıköy

📆 17 Aralık 2015 Perşembe 11:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR