MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » 7 Ayda 35 Kilo Verdi
7 Ayda 35 Kilo Verdi


Esra Yıldırım, taşıdığı 123 kilonun, onu “Morbid Obez” sınıfına sokarak yaşamını tehlikeye attığını öğrendiğinde, artık bir karar alması gerektiğini anladı. Memorial Antalya Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi’ne başvuran Yıldırım, merkez doktorları tarafından değerlendirilerek, obezite ameliyatı için uygun bulundu. Cerrahi sonrası 7 ayda 35 kilo veren Yıldırım’ın, kalp ritim bozukluğu, diz-eklem ağrıları gibi obezitenin yol açtığı hastalıkları da tedavi edildi.

 
Her ay acil servis kabusu yaşadı
Mide küçültme ameliyatına karar vermesinde, yaşadığı sağlık sorunlarının önemli bir etkisi olduğunu anlatan Yıldırım, “Kendimi bildim bileli kilolu biriydim. Yaptığım diyetler sonucu verdiğim kiloları fazlasıyla geri alıyordum. Rejim yapmaktan yorulmuştum. Fazla kiloların yarattığı estetik kaygılar bir yana, her ay birkaç kez hastanelerin acil servisine başvurmak zorunda kalıyordum. Kalp ritim bozukluğum vardı. Yürümekte zorlanıyordum. Geceleri kramplarla uyanıyordum. Dizlerimde korkunç ağrılar vardı” dedi.

 

 

Hayati riski vardı
Memorial Antalya Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi sorumlusu Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, Esra Yıldırım’ın obezite tedavisinde öncelikle tetkikler yapıldığını, kilo sorununun kaynağının araştırıldığını anlattı. Obezite sınıflandırmasında kullanılan Beden Kitle Endeksi’nin, Yıldırım için 48 olduğunu belirten Uz. Dr. Yazıcıoğlu,” Bu değer “Morbid Obezite” denilen ve ciddi kalıcı sağlık sorunlarına ve hatta hayatı tehdit eden durumlara yol açan bir seviyedir. Bu nedenle ameliyat kararı aldık” açıklaması yaptı.

 

 

Obezite erken ölüm için ciddi risk faktörü
Memorial Sağlık Grubu Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, obezitenin, özellikle morbid obezitenin birçok hastalık ve erken ölüm için güçlü bir risk faktörü olduğunu, obezite sınırını aşmış bir kişinin yaşam beklentisinin azaldığını söyledi. Prof. Dr. Gürkan ameliyatın türü hakkında da bilgi vererek, “Esra Hanım’a obezite cerrahisinde en etkin yöntem olan laparoskopik (kapalı yöntem) sleeve gastrektomi (tüp mide) operasyonu yaptık” şeklinde konuştu.

 

 

Hayattan zevk alarak kilo verdi
Esra Yıldırım ameliyat sonrasında ilk 1 ay 10 kilo, 2’inci ayda da 10 kilo verdiğini söyleyerek ameliyatın en iyi tarafının insanın aklının yemekte kalmaması olduğunun altını çizdi. Yıldırım, “Rejimde olan kişiler yemek yiyemediği zaman kahreder. Ancak ameliyat sonrası küçük porsiyonlarla doyabildiğiniz için canınız bir şey çekmiyor. İsteyip de yiyemediğiniz hiçbir durum yaşamıyorsunuz. Hiçbir şeye küsmüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

 

 

Doğru beslenme programı uyguladı
Ameliyat sonrası Esra Yıldırım’ın beslenme programını hazırlayan Memorial Antalya Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Berna Ertuğ, Yıldırım için tüm besin gruplarından düzenli olarak yemesini sağlayan, su tüketimini artıran ve hayatına fiziksel aktivite katan bir program hazırladığını dile getirdi. Bu sayede 35 kilonun 28 kilosunun yağ olarak kaybedildiğini anlatan Ertuğ, Yıldırım’ın beslenme programına devam ettiğini söyledi.

 
Uzun yıllar yaşamak istiyor
Esra Yıldırım, “Obezite ameliyatı ile yeniden doğdum” diyerek mutluluğunu dile getirdi ve ekledi: “56 bedenden 44 bedene indim. Hayatımda ilk defa bu yaz bikini giydim. Fotoğraflarda hep geride durup, saklanırken şimdi büyük özgüvenle poz veriyorum. Sağlıklı biriyim. 2 kızım için daha uzun yıllar yaşamak istiyorum.”

Etiketler: ,
📆 01 Eylül 2014 Pazartesi 12:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR