MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Etkinlikler, Manşet, Toplum » Eyüboğlu öğrencileri şimdiden kariyerlerini planlıyor!
Eyüboğlu öğrencileri şimdiden kariyerlerini planlıyor!


Eyüboğlu Eğitim Kurumları tarafından lise öğrencileri için düzenlenen  “Kariyer Günü” etkinliği, mesleklerinde uzman kişilerin katılımıyla  11 Mart’ta Çamlıca Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Oturum, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyl Batum’un açılış konuşmasıyla başladı.

 

Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın, lise öğrencilerinin üniversitede seçecekleri bölüme karar vermelerine yardımcı olmak ve merak ettikleri meslekler hakkında konunun uzmanlarından bilgi almalarını sağmak amacıyla düzenlediği “Kariyer Günü” bu sene Başaran Ulusoy, Nazlı Öztarhan, Tamer Karadağlı ve Vural Gökçaylı gibi meslek hayatlarını başarıyla sürdüren isimlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Öğrenciler arasında yapılan anket sonucunda belirlenen 24 ayrı meslek dalından uzmanların bilgi ve deneyimlerini paylaştıkları etkinlik, 11 Mart’ta Eyüboğlu Eğitim Kurumları Çamlıca Kampüsü’nde düzenlendi.

Gençlerin ilgi duydukları mesleklerle ilgili merak ettikleri tüm soruları yöneltebildikleri oturum, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyl Batum’un açılış konuşmasıyla başladı.

 

Öğrencilik yıllarında yaşadıklarını ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Prof. Dr. Batum şöyle konuştu:

“Meslek seçiminde çevrenizin etkisinde kalmayın. Hangi mesleği yapmak istiyorsanız, o mesleği seçin. Ailenizin ya da arkadaşlarınızın etkisiyle istemediğiniz bir bölümü seçmeyin. Dil öğrenmeye önem verin. En az bir yabancı dili çok iyi öğrenin. Kendinizi geliştirmek için elinizden geleni yapın. Ne olmak istiyorsanız en iyisi olmaya çalışın.”

Açılış konuşmasının ardından TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Başkanı Başaran Ulusoy, Star TV Haber Merkezi Ana Haber Spikeri Nazlı Öztarhan, IGLO Türkiye Başkanı Caner Tunaman, İTÜ Fizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Yılmaz, oyuncu Tamer Karadağlı, POPSAV Başkanı ve sanatçı Hakan Peker, modacı Vural Gökçaylı gibi mesleklerinde başarılı isimler deneyimlerini gençlerle paylaştı.  

Turizm sektöründeki gelişmelerin yanı sıra zorluklarına da değinen TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Başkanı Başaran Ulusoy, “Türkiye’nin geleceği turizm… İyi bir turizmci; ayrıntılara dikkat eden, iyi iletişim kurabilen, sabırlı, her zaman güleryüzlü ve kültürlü olmalıdır. Çok iyi derecede yabancı dil bilmelidir” diye konuştu.

Mesleğinin avantaj ve dezavantajlarını anlatan Star TV Haber Merkezi Ana Haber Spikeri Nazlı Öztarhan şöyle konuştu:

“Haber merkezinden önce televizyonun kültür-sanat ve spor gibi farklı sektörlerinde çalıştım. Ama ben sıcak haberin için de olmayı ve bu işi, adrenalini çok sevdim. Muhabirlik bizim işin mutfağıdır. İyi bir gazeteci her zaman muhabir kalmayı başaran kişidir. Çok okumalı, gündemi sıkı takip etmeli, araştırmacı, sorgulayıcı, iyi bir gözlemci olmalısınız. İyi bir habercinin amacı; kaliteli, yorumsuz ve tarafsız haber yapmaktır. Bu meslekte mesai saatleri belli değildir. Ben 8.30’da evden çıkıyorum. Ancak akşam 21.00’de evime dönebiliyorum ve sadece bir gün izin yapıyorum.“

Öğrencilere meslek seçimini yaparken sonucunu iyi düşünmelerini söyleyen İGLO Türkiye Başkanı Caner Tunaman, “Herkesin yaptığı işi yapmayın. Hedefinizi yüksek tutun. Zor işi yapın çünkü zor işin mükafatı da büyük

olur. Yatırım yapan ve ne yaptığını çok iyi bilen insanlarla çalışın” dedi.

Öğrencilere gelecekleriyle ilgili hayaller kurmalarını ve bu hayallere ulaşmak için çok çalışmalarını öğütleyen oyuncu Tamer Karadağlı şöyle devam etti:

“Sinema, dizi ve tiyatro oyunculuğu aynı havuzda üç farklı kulvar… Aktör, bu üç kulvarda da yüzebilmelidir. Aktörlük zeka işidir. Zekanızı iyi kullanamazsanız bu işte başarılı olamazsınız. Sahne sanatları okumak, size vizyon kazandırır. Okul size yetenek katmaz ama çapaklarınızı temizler. Dışarıdan gelen seslere kulaklarınızı tıkayın ve sadece kendi iç sesinizi dinleyin. İç güdülerinize güvenerek mesleğinizi seçin.”

Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın lise öğrencileri arasında yaptığı anket sonuçları, gençlerin geçen yıl uzay mühendisliği, nano teknoloji, genetik mühendisliğine; bu yıl ise daha çok tıp, mimarlık ve hukuk dallarına ilgi duyduklarını gösteriyor.

 

Galeri
Etiketler: , , , ,
📆 12 Mart 2010 Cuma 13:10   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR