MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Toplum » Ortak Endişe: Susuzluk
Ortak Endişe: Susuzluk


TÜSİAV(Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı) Başkanı Veli Sarıtoprak ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, yaşanan kuraklık dönemiyle ilgili uyarılarda bulunan TÜKÇEV (Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı) Başkanı Av. Beyhan Aslan’ı ziyaret ederek, tasarruf çağrılarına destek verdiler ve susuzluk tehlikesinin ortak endişeleri olduğunu bildirdiler.

 

Susuzluğun sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu söyleyen Başkent Ankara Meclisi Başkanı ve aynı zamanda da Doğa Koruma Vakfı Başkanlığı yapan Nevzat Ceylan ile TÜSİAV(Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı) Başkanı Veli Sarıtoprak “ Su olmadan yaşam olmaz. Ne insan, ne bitki, ne de hayvanlar varlığını sürdürebilir. Bu nedenle de en kıymetlimiz olan içme ve kullanma suyumuzu dikkatli kullanmalıyız. Hele hele bu yıl beklenen kar ve yağmur yağışlarının gerçekleşmemesi, ülkemiz açısından durumun ciddiyetini artırmıştır. Bu anlamda da Susuzluk konusunda uyarı mesajları yayınlayan, acil tasarruf çağrısı yapan TÜKÇEV Başkanımız Sayın Beyhan Aslan’a tam destek veriyoruz ve yanında olduğumuzu ilan ediyoruz” dediler.

 

Öte yandan, susuzluk konusunda dikkat çeken ve “Tasarruf Alarmı Şart!” şeklinde basın açıklaması yapan TÜKÇEV Başkanı Beyhan Aslan “Gerek Başkent Ankara Meclisi Başkanımız Nevzat Ceylan, gerekse de Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı Başkanımız Veli Sarıtoprak’ın bu konudaki açıklamalarıma destek vermesi ve aynı konu üzerinde ortak endişeleri paylaşması, bence çok önemlidir. Bu vesile ile hem verdikleri destekten dolayı kendilerine teşekkür ediyor hem de susuzluk konusunda yaptığım tasarruf alarmı isteğimi yineliyorum” diye konuştu.

 

TÜKÇEV Başkanı Aslan, ülkenin görülmemiş bir susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek uyardı: Tasarruf Alarmı Şart!

 

Yağmur ve kar yağışı oranlarının, geçmiş yıllara nazaran ciddi bir düşüş yaşadığını, bunun da susuzluk tehlikesini üst boyutlara çıkardığını söyleyen Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) Başkanı Av. Beyhan Aslan “Eğer gerekli önlemler almaz, çok acil bir şekilde tasarruf alarmı vermezsek, önümüzdeki yaz ülke olarak büyük su sıkıntısıyla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

 

Her gün gazetelerde uzmanların susuzluk, meteorolojik kuraklık uyarılarında bulunduğunu, barajlardaki su seviyelerinin de daha şimdiden yüzde 20 seviyelerine düştüğünü sözlerine ekleyen TÜKÇEV Başkanı Beyhan Aslan “Bilindiği gibi Birleşmiş Milletler, dünyanın susuzluk problemleri yaşayacağını yıllar öncesinden ilan etmiş, dünyanın aslında su fakiri bir gezegen olduğunu önemle vurgulamıştı. Sayılan ülkeler arasında da ülkemizin de ‘su fakiri’ ülkeler içerisinde yer aldığını rakamlarla ortaya koymuştu.

 

Bu uyarıları ne kadar dikkate aldık bilemiyorum ama bu yıl ki yağış miktarlarındaki düşüşe baktığımızda, nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığımızı rahatlıkla görebiliriz” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

Ülkemiz su kaynaklarının etkili ve bilinçli biçimde kullanılmamas,ı büyük bir susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya kalma sorununu yaşayacağımızı gösteriyor. Türkiye bu yıl ve gelecek yıllarda çok ciddi bir su kriziyle mücadele etmek zorunda kalacak. Ülkemizin geleceği için sahip olduğumuz su kaynaklarının bilincine vararak, sahip olduğumuz bu kaynakların sanayiden tarıma hemen her ortamda ve alanda bilinçli ve etkili kullanımına dair tedbirlerin alınması yönünde ciddi çalışmaların başlatılması, büyük önem arz etmektedir. Yarından tezi yok, tüm toplumu ve kuruluşları kapsayacak şekilde su konusunda “Tasarruf Alarmı” verilmelidir.”

 

SUYUMUZUN SADECEYÜZDE 1’İ İÇİLEBİLİR DURUMDA

 

Yapılan araştırmaların ve bilimsel tespitlerin, içilebilir su oranı hakkında yeterli bilgileri sunduğunu da vurgulayan TÜKÇEV Başkanı Aslan ” Dünya yüzeyinin %70’inden fazlası okyanus ve denizler kaplamaktadır. Okyanus ve denizlerdeki suyun %97’si tuzlu ve %3’ü tatlı sudur. Tatlı suyun %75’i kutuplarda buzul halde ve büyük bir bölümü ise yer altındaki derinliklerdedir. Bu %3 olan tatlı suyun %1’i içilebilir. Yani 3334 bardak sudan sadece 1 bardak su içilebilir durumdadır. Altın değerindeki bu maddenin önemi apaçık ortadadır. Buna rağmen halen daha değerinin bilinmemesini anlamakta zorluk çekiyorum” dedi.

 

SORUMSUZCA TÜKETMEMELİYİZ

 

Bugünkü suyu kullanım kültürümüze baktığımızda, çok net rakamlarla facianın istatistiksel olarak ortaya konduğunu da belirten Aslan konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

Rakamlara baktığımızda, kişi başı tuvalette (15-25 lt), 5 Dakikalık Duşta (9- 130 lt), Küvette Duş (90-150 lt), El Yıkama (Akan Suyla- 8 lt.), Diş Fırçalama (Akan Suyla-14 lt), Bulaşık Yıkama (el ile-114 lt), Bulaşık Makinesi ( 60 lt), Elbise Yıkama (200 lt), İçilen Su- (8 lt – 10 lt), Yemek (40 lt) Araba Yıkama (300 lt), Çimleri Sulama (500 lt) su kullanmaktadır.

 

Yapılan hesaplara göre, her bir evde dikkatli kullanım sonucunda günde en az 10 litre ve ortalama 20 litre suyun korunabileceğini düşündüğümüzde, yapılacak hesap çok basittir. Türkiye genelinde 20 milyon evde sadece basit yöntemlerle günde 200 milyon ile 400 milyon litre arası su tasarrufu sağlanacaktır. Her gün evlerden 10 000 ile 20 000 arası su tankerini dolduracak kadar su boşu boşuna akmaktadır.

 

İşte bunun için de kuraklık riski olsun olmasın, en değerli ve yaşamsal varlığımız olan suyun, tasarruflu kullanılması çok önemlidir. Hele hele bu yıl ki verileri dikkate aldığımızda, tasarruf zorunlu ve acil tedbir olarak hızla devreye alınmalıdır. Bu konuda başta devletimiz olmak üzere bizim gibi sivil toplum örgütleri ve birey olarak her bir insan gereğini yapmak için çaba göstermelidir.”

 

 

Etiketler: , ,
📆 28 Şubat 2014 Cuma 11:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR