MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ‘Adalet’ İçin Dans Etti

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ‘Adalet’ İçin Dans Ettiİstanbul Kemerburgaz Üniversitesi çalışanları, akademik kadrosu ve öğrencileri “One Billion Rising” (Bir milyar yükseliyor) etkinliği kapsamında, dünya ile eş zamanlı olarak “Adalet” için dans etti.
Tüm dünyada kadınlara karşı uygulanan şiddeti protesto etmek amacıyla düzenlenen, “One Billion Rising” (Bir milyar yükseliyor) etkinliğine, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi de destek verdi. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükran Şıpka, ‘Bir milyar ayaklanıyor’ hareketinin amacının, kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddete karşı dünyanın dikkatini çekmeye çalışmak olduğunu söyledi. Tüm dünya nüfusu genelinde, her 3 kadından 1’inin şiddete uğradığını belirten Prof. Dr. Şıpka, “Hepimizin parmakları adalet için gökyüzüne yükselirken, kadına, kız çocuklarına uygulanan şiddete ‘dur’ diyoruz. Ülkemizde ve tüm dünyada, her 3 kadından 1’i şiddet görüyor. Şiddetin çeşitli türleri var. Bu demektir ki, 1 milyar kadın şiddete maruz kalıyor. Bugün burada, yüreğinde sevgi olan herkes bize katılsın istedik” ifadelerine yer verdi.
Prof. Dr. Şıpka’nın konuşmasının ardından, dünya genelinde yaklaşık bin 600 noktada saat 14.00’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen dansla, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde de kadına şiddet protesto edildi.
Dansın koreografisi ile ilgili çalışmaları 2 haftada tamamladıklarını söyleyen, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Dans Kulübü Başkanı Fatma Kutluay, “Kadına karşı şiddet, her şekilde karşımıza çıkıyor. Sadece dayak değil, kötü bakışlar bile bizim için şiddettir ve biz bunu yapabileceğimiz en iyi şekilde protesto etmeye çalıştık” şeklinde konuştu.
Akademisyenleriyle, öğrencileriyle, çalışanlarıyla tüm kadronun katıldığı ve bu yıl ki teması ‘Adalet’ olan etkinlik kapsamında, tüm İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ailesi aynı koreografiyle dans etti.İSTANBUL (İHA)

 

📆 14 Şubat 2014 Cuma 16:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR