MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Bostancı, Büyükşehir, Flaş, Toplum » İstanbul’da Park ve Bahçelerde “Damla Sulama” Dönemi Başlıyor
İstanbul’da Park ve Bahçelerde “Damla Sulama” Dönemi Başlıyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de ilk defa orta refüjlerde güvenlik, su ve enerji israfını önlemek için “Toprak Altı Damla Sulama Sistemi”ne geçiyor. Yeni uygulama ile önemli ölçüde kaynak israfının önüne geçilecek.
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığının yürüttüğü çalışmalar kapsamında toprak altı damla sulama sistemi Bostancı ile Tuzla arasında yaklaşık 17 kilometre uzunluktaki tüm orta refüjlerde kullanılmaya başlandı. Meydan ve orta refüjlerde yaygın olarak kullanılan Spring sistemde, rüzgarın da etkisiyle suyun savrularak yola akması ıslak ve kaygan zemin oluşmasına neden oluyordu. Toprak altı damla sulama sistemi bitki ihtiyacı olan su ve bitki besin elementlerinin köke en yakın noktadan ulaştırılıyor. Direkt olarak köklere ulaştırılan su-gübre solüsyonu ile de verimlilik artırılıyor.
Diğer sulama yöntemlerine göre daha etkili olan sistem; rüzgar, yağmur ve güneş gibi çevresel faktörler dolayısıyla zarar gören sulama ekipmanlarının yerin altına alınması ile ekipman zayiatını da ortadan kaldırıyor. Proje diğer ana yollar orta refüjlerde de uygulanmaya başlanacak.

 

İSTANBUL (İHA)

 

📆 11 Şubat 2014 Salı 15:41   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR