MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Manşet, Toplum » Eruh petrol arama kuyusunda üretime başlandı
Eruh petrol arama kuyusunda üretime başlandı


 

Türkiye’nin en kaliteli petrolünün bulunduğu Siirt’in Eruh ilçesi Bayıryüzü köyündeki Doğu Sadak-1 petrol arama kuyusunda sondaj çalışmaları tamamlanarak, petrol üretimine başlandı.

 

Siirt Valisi Ahmet Aydın, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu ve Eruh Kaymakamı Levent Yazıcı ile birlikte üretime başlanan Doğu Sadak-1 petrol arama kuyusunda incelemelerde bulundu.

Şirketin jeoloji mühendisi Hüseyin Yıldırım’dan bilgi alan Vali Aydın, “Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Bayıryüzü köyünde 42,3 gravite değerindeki kaliteli petrolün bulunduğu Doğu Sadak-1 arama kuyusunda sondaj kulesinin çıkarılması ve at başının yerleştirilmesi işlemleri tamamlanarak, üretime geçildi. Günde tahminen 200 varil ham petrol çıkarılacak. 1 Ocak 2014 tarihinde üretime başlanan kuyudan çıkarılan petrol, önce sahada üretim tanklarına alınıyor.

Daha sonra tankerlere Batman ilinde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait tesislere boşaltılarak burada işleniyor” dedi.
Valilik olarak her türlü alt yapı desteğinin sağlanacağını ifade eden Vali Aydın, 2,5-3 aylık üretim testleri sonucunda buradaki rezerv miktarının yeterli seviyede olması halinde bölgede ikinci ve üçüncü kuyular açılabileceğini söyledi. Vali Aydın, “Bunun için gerekli lokasyon çalışmalarına başlandı. İnşallah bu çalışmalar ilerledikçe çok daha iyi sonuçlar alacağız.
Siirt‘imizin makus kaderi değişecek. Üretimin ülkemize, ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Vali Aydın ve beraberindeki heyet, daha sonra petrol kuyusunun açılışını yaptı. Özel firma yetkilileri de elde edilen ilk petrolü kapalı bir kap içinde Vali Aydın’a hediye etti. Vali Aydın ve beraberindekiler, daha sonra Bayıryüzü köyünü ziyaret etti. Köydeki vatandaşlarla bir araya gelen Vali Aydın, köylülerin sorun ve taleplerini dinledi.

 

 

📆 03 Ocak 2014 Cuma 18:58   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR