MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Eğitim, Flaş, Kültür-Sanat, Toplum » Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den ihtilaflar üzerine değerlendirme…
Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den ihtilaflar üzerine değerlendirme…


Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi tarafından Kızılay’da kurulan “Kalem Kitap-Kahve” Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından açıldı.

 

Kızılay’da Şehit Adem Yavuz caddesinde bir yıllık uğraşın sonucunda açılan Kalem Kitap- Kahve’nin açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, insanı doğruya, bilgiye ve hakikate götüren bütün konularda ihtilafın rahmet olduğunu ancak kin, öfke ve güç tutkusu yolundaki bütün ihtilafların zahmet ve zarar getirdiğini belirterek “Müslümanların güç tutkusu etrafındaki ihtilaflarının en büyük zararını din-i mübin-i İslam görmüştür bunu hiçbir zaman unutmamak lazım” dedi.

 

Okumanın, bilginin, kitabın olduğu yerde eleştirinin de tartışmanın da ihtilafın da olabileceğini, bunların son derece tabii sayılabileceğini vurgulayan Başkan Görmez, şunları söyledi;

 

 

Bizi doğruya, bilgiye ve hakikate götüren bütün konularda ihtilaf rahmettir ancak kin, öfke ve güç tutkusu yolundaki bütün ihtilaflar zahmettir ve zararlıdır…”

 

Bizi doğruya, bilgiye ve hakikate götüren bütün konularda ihtilaf rahmettir ancak kin, öfke ve güç tutkusu yolundaki bütün ihtilaflar zahmettir ve zararlıdır. Mühim olan ihtilafın rahmetli olanını yapmaktır. Kaldı ki kin, öfke ve güç tutkusu merkezli bütün ihtilaflarda en büyük zararı İslam’ın kendisi görür. Tarih boyunca da öyle olmuştur. Müslümanların güç tutkusu etrafındaki ihtilaflarının en büyük zararını din-i mübin-i İslam görmüştür bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Bunun için de Batı’nın tarihine bakmak yeterlidir. Batı’nın tarihine baktığınız zaman aslında dine karşı mesafeler, din karşıtı düşünceler, din karşıtı ideolojiler, dindarların ihtilafları üzerinde yükselmiştir.”

 

Şahıs merkezli okumalar zararlıdır…”

 

Kur’an-ı Kerim’de ilk emir ‘Oku’ dur. Okumanın usulü, nelerin nasıl okunacağı da çok önemlidir. Yaratıcı kudreti merkeze koyarak insanı, evreni ve kâinatı anlatan her türlü kitabı okumak gerekir. Ancak şahıs merkezli okumalar sorunludur. Okumalarımızı şahıslar üzerine bina etmek bizi farklı mecralara götürebilir. İslam dünyasındaki yanlış okumalardan bir tanesi şahısları merkeze koyarak okumaktır. Hâlbuki kitabı okurken yaratıcı kudreti merkeze koyduğumuz zaman hikmete ilerleriz.

 

 “Kur’an bize üç büyük kitabı okumamızı emrediyor…”

 

Kalem Kitap-Kahve’yi, Ankara’da gençlerin uğrak yeri haline getirmek istediklerini, şehirlerin ruhu olduğunu ancak o şehirlerin ruhunun bilgiyle, kültürle ve manevi hayatla ancak ayağa kaldırılabileceğini kaydeden Başkan Görmez, şu hususlara değindi;

 

Bizler öyle bir kitabın müminleriyiz ki, kitap, ilk emir olarak ‘İman edin’ diye başlamıyor. Bizim iman ettiğimiz kitap bize ‘Namaz kılın, zekât verin, oruç tutun’ diye başlamıyor, ‘Okuyun’ diye başlıyor. Aslında Kur’an aynı zamanda bizim neleri okuyacağımızı da anlatan bir kitaptır. Kur’an bize üç büyük kitabı okumamızı emretmiştir. Birincisi, küçük kâinat olarak tarif ettiğimiz insan, ikincisi büyük kâinat olan evren, üçüncüsü de büyük kitap olan Kur’an. Tabi ki bu üç kitabı bize anlatan bütün kitapları okumak aynı zamanda iman ettiğimiz kitabın bir gereğidir. Yüce rabbimiz bize Kur’an’da ‘Oku’ diye emrettikten sonra iki tane de büyük ikramını hatırlatır. Birincisi, yaratıcı kudreti unutmamak ve o kudretin adıyla, yaratıcı kudreti merkeze koyarak okumak, diğeri de kalemle yazmayı öğreten ekrem olan rabbi merkeze koyarak okumak.

 

 

 


 

Etiketler: , , ,
📆 16 Aralık 2013 Pazartesi 13:27   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR