MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Manşet, Toplum » 79 Yılda Bir Arpa Boyu Yol Alabildik Mi?
79 Yılda Bir Arpa Boyu Yol Alabildik Mi?Birçok Avrupa ülkesinden önce Türkiye’de kadınlara milletvekili seçme seçilme hakkı tanındı. Ancak 79 yıl içinde bir arpa boyu yol alınamadı. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların siyasette eşit sayıda temsil edilememesi, aslında her şeyden önce bir demokrasi meselesidir.

5 Aralık 1934 tarihinde, kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkının tanınmasından sonra 1935 yılında yapılan genel seçimde 18 kadın milletvekili seçilmiş ve Türkiye, “siyasette kadın oranıyla” dünya ikincisi olmuştur.

Türkiye’de, 1935’te TBMM’de yüzde 4.6 olan kadın milletvekili oranı, 2013’de ancak % 14 olmuştur. 1934 yılındaki doğru başlangıç sürdürülememiştir.

Dünya Ekonomik Forumu 2013 Raporu’na göre ise, Türkiye kadın erkek eşitliği oranında çok üzücüdür, 134 ülke arasında 120’nci olarak yer almaktadır. Kadınların meclislerde eşit temsilinin sağlanması, gerçek demokrasinin yaşama geçirilmesi için öncelikle Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu’nda ve parti tüzüklerinde “her kademede, organlarda, delegelikte ve meclislerde kadın ve erkeklerin eşit sayıda yer almasını sağlayacak” değişiklik önerilerimizin dikkate alınmasını istiyoruz.

 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde eşit temsilin yaşama geçirilmesini bekliyoruz.

-Ülkemizde 10 kadından ikisi okuma yazma bilmiyor.

-Kadın istihdamı giderek azalıyor.

-Her üç kadından biri aile içi şiddet mağduru.

-Her gün kadın cinayeti işleniyor.

Kadınlar: “Devletten Kadının Adı Siliniyor Mu?” diye soruyor.

Ülkemizde kadınların siyasal yaşamda yer alamamaları, siyasette ve yaşamın her alanında cinsiyet ayrımcılığının kısır döngü halinde devam etmesine ve gerçek demokrasinin yaşama geçirilememesine yol açmaktadır. 

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği olarak kadınlar karar verici konuma geldiğinde, bu olumsuz tablonun değişeceğine;

Kadınların el ele verip Atatürk’ün aydınlanma devrimine sahip çıkacaklarına;

gerçek demokrasiyi ve kalkınmayı kadın erkek el ele vererek yaşama geçireceklerine inanıyoruz ve bunun için mücadeleye devam diyoruz.

TÜKD Genel Başkanı

Nazan Moroğlu

 

📆 04 Aralık 2013 Çarşamba 16:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR