MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Manşet, Toplum » Karikatür Okuma Atölyesi Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde…
Karikatür Okuma Atölyesi Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde…


Meşrutiyet yıllarında gün gelmiş öyle olmuş ki baskıcı bir yönetime rağmen 92 farklı mizah-karikatür dergisi çıkabilmiş. Bugün ise uzun soluklu mizah-karikatür dergileri 10’u geçmezken gazetelerde yer alan karikatürler gazete sayısından bir veya iki fazla sayıya ulaşabiliyor ancak. Bu kıyaslamaya rağmen önemli olan ise karikatürün sayısı veya okunduğu medyumları değil okuyucunun karikatür sanatını anlıyor olup olmadığı gerçeğidir.

Bir süreden beri tüm sanatların düşündürmekten çok eğlendirir olması gerektiği fikri benimsenmiş durumda. Popüler kültürün dayattığı tüketime dönük apolitik akım almış başını gidiyor. Karikatürün kelime kökeni olan ve “hücum etmek” anlamına gelen “Caricare” sözcüğü bir ara “eleştiri”ye evrilirken şimdilerde ancak “komik işte”ye dönüşmüş gibidir.

Günümüz karikatür okuyucusu, karikatürün gerçek özelliğini, içinde barındırdığı öğeleri ve özü olan “humor”u bilmeden bir sanat dalının tüm meyvelerinden faydalandığını sanıyor. Dahası günümüz karikatürü de eğlence ile eleştiri arasında öyle net çizgilerle ayrılmış ve eğlendirme görevini üstlenmiş olan taraf öyle popüler olmuştur ki yeni nesil karikatüristlerimizin çoğu karikatür sanatının inceliklerinden uzak eserler üreterek okuyucudaki eksikliği arttırmaktadır.     

TUDEM yayınlarının başlattığı “Karikatür Okuma Atölyesi” bu noktada çok ciddi ve önemli bir misyon yükleniyor. Onlara bu konuda destek veren İzmir Saat Kulesi Karikatürcüler Grubu da karikatür sanatının değerini bilen bir kurum olarak uzun süreye ihtiyaç duyan bu çabaya katkı sağlayarak tarihe geçecek bir çalışmaya ortak oluyor.

Karikatür Okuma Atölyesi’nde okuyucuya çizgi ile metin bütünlüğü, gösterilenle asıl anlatılmak istenenler bağlamında alt metnin çözülmesi, humor, hiciv, eleştiri ve eğlence mekanizmalarının kullanım prensiplerine uygun olarak işlevine ve amacına göre karikatür türlerini ayırabilme becerisi kazandırarak bilinçli okuyucu ve karikatüristler yetişmesi  hedeflenmektedir.

📆 24 Şubat 2010 Çarşamba 13:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR