MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Toplum » Kadına Şiddete Hayır etkinliği gerçekleştirildi
Kadına Şiddete Hayır etkinliği gerçekleştirildi


 

“Bu ülkede inadına kadınlar sokağa çıkacak, inadına yeni Türkan Saylan’lar yetişecek”

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Örgütü tarafından Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kadına Şiddete Hayır” etkinliğine CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, CHP İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Kadir Gökmen Öğüt, Faik Tunay, Celal Dinçer ve Sedef Küçük katıldı. 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Oğuz Kaan Salıcı, “Bizim kızlı-erkekli hep birlikte çalışarak bu iktidarın ayağını İstanbul’dan kaydırma vaktimiz geldi.  Bu ülkede inadına kadınlar sokağa çıkacak inadına yeni Türkan Saylan’lar yetişecek” dedi.

CHP İstanbul İl Örgütü, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü nedeniyle Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde “Kadına Şiddete Hayır” etkinliği düzenledi. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, CHP İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Kadir Gökmen Öğüt, Faik Tunay ve yüzlerce kadının katıldığı programda Türkiye’de günden güne artan kadına yönelik şiddet olaylarının nedenleri ve sonuçları değerlendirildi. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan ve CHP İstanbul Kadın Kolları İl Başkanı Arzu Öner’in de konuşma yaptığı etkinlikte siyasette ve sosyal hayatta kadınların daha fazla temsil edilebilmesi gerektiği vurgulandı. Türkiye’de şiddet gören kadınlarla ilgili çarpıcı istatistiklerin yer aldığı bir barkovizyon gösteriminin ardından sunulan aile içi şiddet, kadın ve çocuk konulu skeç katılımcılardan büyük alkış topladı. Etkinlik kapsamında ayrıca temsili olarak hazırlanan şiddet gören kadın fotoğraflarının yer aldığı bir fotoğraf sergisi de açıldı.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, yaptığı konuşmada Türkiye’yi yönetenlerin politikalarını kadın bedeni üzerinden kurduklarını belirterek, “Onlar kadını eve hapsederek kendi istedikleri düzeni daha rahat kurabileceklerine inanıyorlar. Ama bu ülkede inadına kadınlar sokağa çıkacak, inadına yeni Türkan Saylan’lar yetişecek” dedi. Kadınlara gerek psikolojik gerek fiziksel olarak uygulanan şiddetin günden güne arttığına dikkat çeken Salıcı, “Kadınların hamileliğindeki estetik görüntüsüne bile taktılar. Kaç çocuk yapacağından, çocuğun nasıl doğacağına kadar tüm jinekoloji yöntemlerini bu arkadaşlardan duymak mümkün. Biz kimin kaç çocuğu olduğuyla ilgilenmeyeceğiz ama bütün çocukların bu ülkeye ve tüm insanlığa faydalı olması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” diye konuştu. Kadınların siyasette ve sosyal hayatta daha fazla yer alması gerektiğini vurgulayan Salıcı, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Biz kadınların sosyal hayatta ve siyasette daha fazla yer alabilmesi için çalışıyoruz. Partimiz de bu konuda ileri bir adım atarak yüzde 33 kadın kotasını getirdi. Ama bunu uygulamak daha büyük başarı olacaktır. Önümüzde yerel seçimler şimdi bunu uygulamaya geçirme vakti. Kadın belediye başkanlarımız olsun istiyoruz. Bu konuda kadın arkadaşlarımıza özellikle çağrı yapıyorum. Bizim ‘kızlı-erkekli’ hep birlikte çalışarak bu iktidarın ayağını İstanbul’dan kaydırma vaktimiz geldi.“

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan ise konuşmasında kadına yönelik şiddete karşı topyekün mücadele edilmesi gerektiğine değinerek,  “Kadına yönelik önyargılarla baskılarla mücadele etmek kadın olsun erkek olsun her CHP’linin görevidir. Son dönemde kadına yönelik şiddet her yerde. Şiddetin ana unsuru ise korkudan kaynaklanıyor. Korku kültürünü aşacak tek şey var o da sevgi. Biz kadınlar sevgiyle umutla inançla birbirimizden güç alarak kadın erkek eşitliğine inanmayan bir zihniyeti ortadan kaldırıp CHP’nin iktidara gelmesini sağlamak zorundayız” dedi. Toplumun şiddet olaylarında çoğu zaman kadını suçlu ilan eden bir algıya sahip olduğunu belirten Dokuzcan, “Son 15 yılda 241 polis, 91 asker, 17 özel timci, 15 korucu, 45 gardiyan tacavüzden yargılandı ve hepsi beraat etti. Bu rakamlarla tecavüze uğrayan kadınların sayısını yan yana getirdiğimizde aslında şunu görüyoruz. Toplum, her olayın başlangıcını kadın üzerinden görmeye alıştırılmış. Bu algıyı yıkayacağız ve tam tersine çevireceğiz. Yerelde ve genelde yapılacak seçimlerde kadın gücünü daha iyi kullanan CHP iktidara gelecektir. CHP Kadın Kolları olarak “Kelebekler özgürdür” diyoruz. Çünkü Mirabal kardeşlerden birinin kod adı kelebekti. Devrim ve dayanışma mücadelesinde hayatını kaybeden bütün kadın ve erkekler için kelebekler özgür. Abdullah için, Ali İsmail için, Mehmet için, Medeni için, Ethem için, Ahmet için kelebekler özgür” diye konuştu. CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Öner de “Belleğimizi diri tutmak ve bize dayatılan bunca şeyin altında ezilmemek için ‘Böyle gelmiş böyle gider’ diyenlere karşı, ‘Yeter Artık’ diyen kadınların yaşamlarını kendi yaşamlarımıza katıyoruz. Bizler; kadına yönelik şiddete karşı verdiğimiz mücadelede, sevgiyi örgütlemek amacıyla ‘Kelebekler Özgürdür’,  kadınlar için özgürlük ve adalet CHP ile gelecek” dedi.

📆 26 Kasım 2013 Salı 13:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR