MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Toplum » İhlas Koleji E-Atık Tehlikesine Dikkat Çekti
İhlas Koleji E-Atık Tehlikesine Dikkat Çekti


Teknolojinin hızlı gelişimi ile güncelliğini kaybederek atık haline gelen elektronik parçaların çevreye ve insana olan zararlarına dikkat çekmek için Özel Bahçelievler İhlas Ortaokulu Fen Zümresi ve öğrencileri özel bir proje hazırladı. Hazırlanan proje kapsamında Türkiye Haritası elektronik eşyaların parçaları ile kaplandı.
Kullanılmayan elektronik eşyaların evde tutulmasının da bir tehlike oluşturduğundan yola çıkan proje ekibi okulda başlattıkları kampanya ile evde kullanılmayan elektronik eşyaları toplamaya başladılar.
Bir sene sonunda toplanan parçalar Türkiye haritasına yerleştirilmek üzere hazırlanarak yapım aşamasına geçildi.
Yapım aşamasıyla birlikte haritanın tamamlanmasının yaklaşık 1,5 sene aldığını belirten Fen ve Teknoloji Öğretmeni Sinem Bütün, emeği geçen öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti.
Atık parçaları toplamaya başladıktan sonra okul genelinde sayısız parça geldiğini söyleyen Bütün, bunların içinden gerekli parçaları temin ettiklerini ifade etti.
Bu projenin amacını anlatan Bütün, e-atık olarak adlandırdıkları parçaların içerdiği elementlerin insan sağlığı için önemli tehlikeler oluşturduklarını belirtti. Bu tehlikelerin bilimsel olarak ispatlandığına da dikkat çeken Bütün, örneğin evde kullandığımız bir bilgisayar ekranının ağırlığının yüzde 6’sı kadar kurşun bulunduğunu söyledi.
Tüm bunlara rağmen dünya üzerinde bu konuda bir çalışma yapılmadığını vurgulayan Bütün, buna dikkat çekmek için İhlas Koleji olarak böyle bir proje hazırladıklarını ifade etti.
Elektronik atıkların sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olduğuna dikkat çeken İhlas Eğitim Kurumları Genel Müdürü Hami Koç, yapılan projeyle bu konuya dikkat çekmeyi hedeflediklerini söyledi.
Bu amaçla projeyi okulun lobisinde sergilediklerini ifade eden Koç, projenin okullarına gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisini çektiğini vurguladı.
İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , , ,
📆 26 Kasım 2013 Salı 10:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR