MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Ekonomi, Flaş, Toplum » Simide Yüzde 50 Zam Kapıda
Simide Yüzde 50 Zam Kapıda


Tamamı ithal edilen susam fiyatının 4 liradan 10 liraya çıkmasıyla simit fiyatlarında yüzde 50 bir artış bekleniyor. Simit fiyatı 2011 yılında 100 kuruş (1 TL) olarak açıklanmış ve o günden bugüne artış olmamıştı.
Dar gelirlilerin büyük bölümünün öğünleri geçiştirmek için alıp yediği simitteki önemli orandaki artış beklentisi, sektör temsilcileri tarafından da doğrulandı. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Un-İş Esnaf Odası’ndan zam talebi geldiği taktirde girdi maliyetlerindeki artışa göre bir zammın söz konusu olacağını söyledi.
Yılmaz, ülkemizde tüketilen susamın tamamının Sudan, Pakistan ve Nijerya gibi ülkelerden ithal edildiğini bildirdi. İthalat fiyatındaki artışın da simide yansıyacağını ifade eden Yılmaz, ilgili odadan talep gelmesi halinde İSTESOB Tarife Komisyonu’nun girdi maliyetlerine göre zammı belirleyeceğini söyledi.
İstanbul Un-İş Esnaf Odası Başkanı Ali Yücel de hem susamda hem de undaki artışa dikkat çekerek zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Simit fiyatlarının 2011 yılından beri 100 kuruş (1 TL) olduğunu belirten Ali Yücel, “Üç yıldır zam almadık. Ancak susamdaki yüzde yüzlük artış ve undaki artıştan dolayı mecbur kaldık. 2011 yılında 50 kiloluk unu 42 liradan alıyorduk bugün fiyat 58 lira. Doğalgazda, odunda ve personel giderinde 3 yılda çok önemli artışlar oldu. Girdi maliyetlerindeki bu artışlardan dolayı bu hafta ortasında birliğimize (İSTESOB) yüzde 50’lik zam talebimizi yazılı olarak bildireceğiz” dedi.
İSTANBUL (İHA)

Etiketler: ,
📆 19 Kasım 2013 Salı 12:44   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR