MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Elma Döneri Feshane’de
Elma Döneri Feshane’de


Feshane’deki Amasya Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Festival alanında Amasya’ya dair birçok ürün sergilenirken, en dikkat çekici lezzet ise elma döneri oldu.
Hafta içi olmasına rağmen büyük ilgi gören Amasya Günleri’nin hafta sonu ziyaretçi akınına uğraması bekleniyor. Bu yıl ilki düzenlenen Feshane Amasya Günleri’nde Amasya’ya özgü birçok ürün sergileniyor. Aralarında elma, bamya, kuşburnu marmelatı ve topuz kebabı gibi tatların olduğu yiyeceklerin yanı sıra şehzade sedirleri ve oymacılık ürünleri de stantlarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Birçok ürünün sergilendiği festival alanında bir tatlıcı tarafından yapılan elma döneri ise yiyenleri adeta mest etti. Dünyaca ünlü Amasya elmasından yapılan elma döneri tamamen doğal bileşenlerden oluşuyor. İçerisine fıstık, fındık ve ceviz parçalarının konulduğu elma döneri, ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Sadece Amasya’da yapılan bu ilginç dönerin mucidi Ahmet Usta, dönerin vatandaşlar tarafından beğenildiğini söyleyerek, “Dünyaca meşhur elmamızı faklı bir şekle sokup halka sunmak istedim. Aklıma döner yapıp satma fikri geldi ve oldukça da beğenildi” diye konuştu.
Ahmet Usta, ziyaretçilere ve gazetecilere elma döner ikram etmeyi de ihmal etmedi.

“AMASYALILAR’IN SICAKKANLILIĞINA HAYRAN KALDIM”
Feshane Amasya Günleri’nin organizatörü Sezer Turan, etkinlik öncesi yaşanılan tatlı zorluklardan bahsederken, Amasya halkına ve şehrin güzelliklerine duyduğu hayranlıktan bahsetti. Turan, “Festival öncesi birçok defa Amasya’ya gittim ve Amasya’nın adeta bir açık hava müzesi olduğuna şahit oldum. Daha önce 13 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış şehrin tarihi dokusuna hayran oldum” diye konuştu.
Şehrin insanlarıyla tanıştıktan sonra şehrin huzuruna ve insanların sıcakkanlılığına şahit olduğunu belirten Turan, bu sıcaklığın İstanbul’a taşınması konusunda hevesinin arttığını söyledi. Turan, “Burada Amasya’nın meşhur yiyeceklerini, içeceklerini ve kültürel güzelliklerini tanıtmaya çalışıyoruz. Akşamları insanlara Amasya yöresine ait türkülerden oluşan müzik ziyafeti sunuyoruz” ifadelerini kullandı.
Turan, Amasya’nın ilk kez Feshane’de yer aldığını ifade ederek, bundan sonraki yıllarda çok daha güzel organizasyonlara imza atacaklarını belirtti.
Perşembe günü başlayan Feshane Amasya Günleri, pazar akşamı sona erecek.

İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , ,
📆 16 Kasım 2013 Cumartesi 11:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR