MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Eğitim, Flaş, Politika, Toplum » Vali Mutlu’dan çok önemli ‘öğrenci evi’ yorumu
Vali Mutlu’dan çok önemli ‘öğrenci evi’ yorumu


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ‘öğrenci evi’ tartışmalarıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ‘öğrenci evi’ tartışmalarıyla ilgili olarak, “Gayri yasal çalışan ve bu çalışmaları çerçevesinde de farklı bir takım ilişkileri de geliştiren yapılanmalara karşı eskiden beri zaten sürdürdüğümüz bir çalışma var” dedi. Vali Mutlu, İstanbul Kongre Merkezi’nde katıldığı “Uluslararası Çevresel Etki Değerlendirmesi Kongresi” sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mutlu, ‘öğrenci evi’ tartışmalarıyla ilgili soru üzerine de, “Bu tür gayri yasal çalışan ve bu çalışmaları çerçevesinde de farklı bir takım ilişkileri de geliştiren yapılanmalara karşı eskiden beri zaten sürdürdüğümüz bir çalışma var. Özellikle ruhsatsız çalışan belediyeden alması gereken ruhsatları almamış, vergi kayıtları olmaksızın çalışan, çalıştırdığı personelleri sigortasız olarak çalıştıran ve kurallara uygun hareket etmeyen, yani yasal çerçeveye uygun hareket etmeyen özellikle ruhsatsız mekanlara yönelik bu tür çalışmalarımızı İstanbul’un farklı semtlerinde sürdürüyoruz. Bunların içerisinde kapattığımız mekanlar var. Bu mekanların internet üzerinden veya öğrencilere yönelik hizmetler şeklinde uygulamalar var. Bu uygulamalar içerisinde farklı ilişkiler de var, bunları biliyoruz. Dolayısıyla da bundan sonra da bugüne kadar olduğu gibi bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Burada esas olan ahlak ve kumar masası bürosunun faaliyetleri ile birlikte bunun dışında kalan bütün alanlarda gayri yasal çalışan işletmelere yönelik hukukun içerisinde, yetkiler çerçevesinde yapılan faaliyetlerdir” diye konuştu.

“İnternet üzerinden yapılan yerleşimlerle öğrencilere yönelik bir takım faaliyetlerin yürütüldüğünü biliyoruz” diyen Mutlu, “Turist ve farklı gruplara yönelikte yapılan hizmetlerin kanuni limitlerin dışında ruhsatsız yapıldığını biliyoruz. Bundan sonra bu yoğunluğu, haksız yapılan çalışmaları aynı hassasiyetle sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

“GENELGE HAZIRLIĞI VAR”

Basın mensuplarının “Öğrencilerin normal bir evi kiralamasına yönelik bir uygulama mı olacak?” şeklindeki sorusu üzerine ise Vali Mutlu, şunları söyledi:

“İfade etmiş olduğum şey bu çerçevede. Ama bunun dışında ifade ettiğimiz soru çerçevesindeki hususlarda da bununla ilgili düzenlemeleri daha net bir şekilde uygulanabilmesi için bakanlık tarafından bir genelge hazırlığı olduğu ifade edildi. Devletin ve devlet makamlarının hukukun içerisinde alınması gereken tedbirleri netleştiren ve bunu bir genelge hükmü olarak bir genel emir haline getiren bir düzenlemeye de bakanlığımız şuan çalışıyor. Bu konudaki karışıklığı ortadan kaldırmak, daha tertipli bir çalışma yürütebilmek ama hukuksuzluğa müsaade etmemek noktasında yapılan çalışmalardır. Böyle yerlerle ilgili İstanbul’da kapatmalar da yaptık, 40’a yakın yer kapattık. Yurt, apart hotel ve pansiyon gibi hüviyetlerde çalışan yerler. Dolayısıyla bunlara yönelik düzenlemenin net olarak ortaya çıkartılması için bir genelge hazırlığı var. Ama biz şuandaki mevzu çerçeve ve yasal talimatlar içerisinde de zaten çalışmalarımızı yapıyoruz.”(İSTANBUL-İHA)

 

Etiketler: , , , ,
📆 08 Kasım 2013 Cuma 14:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR