MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Toplum » Asrın projesi Marmaray hayata geçti
Asrın projesi Marmaray hayata geçti


Asrın projesi Marmaray hayata geçti
9 yıldır yapımı süren Avrupa ve Asya’yı denizin altından birleştiren Marmaray, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımlarıyla hizmete girdi.

Marmaray’ın açılışı Asya kıtasındaki Üsküdar Ayrılıkçeşme tünelinde yapıldı.

Açılışa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve davetliler katıldı. Törene ayrıca Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Victor Ponta ile çok sayıda yabancı bakan da katıldı.

Tören İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken konuşmalarla devam etti.

Açılışta konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’un bundan sonraki yıllarda Marmaray’dan önce ve Marmaray’dan sonra diye ikiye ayrılacağını dile getirdi. Türkiye’nin iki bayramı bir arada kutladığını belirten Bakan Yıldırım, “Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıldönümünü kutluyoruz. Cumhuriyetimizin 90. yılına asrın projesi Marmaray’ı armağan ediyoruz. Bugün çok heyecanlıyız. Farklı bir gururun heyecanını yaşıyoruz. Çünkü Marmaray projesi, üzerinden yüzyıllar da geçse Türk milletinin hayalleri gerçeğe dönüştürdüğünün ispatıdır” dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “Cumhuriyetimizin 90. yaşını şerefle kutluyoruz. İstanbul Boğazı’na katılan bu gerdanlık, kıtaları denizin altından birleştiriyor. Bugün insanlık tarihine derin bir imza atıyoruz. Doğu Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na şahitlik yapan bu medeniyet merkezi yerinde, tarih sahnesinde parıldıyor. İstanbul Marmaray projesi ile kıtaları, milleri buluşturuyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Marmaray’ın ilk 15 gün ücretsiz hizmet vereceğini söyleyerek konuşmasına başladı. Erdoğan, projenin sadece ülkemizin değil, Tokyo’dan Londra’ya kadar tüm insanların projesi olduğunu dile getirirken, “Bizi sevsin ya da sevmesin, bize oy versin ya da vermesin. Her bir kardeşim bu büyük yatırımla ülkesi adına gurur duysun” dedi. Denizin altından geçen bu trenle kıtalararasında sadece insanların değil sevginin ve saygınında taşınacağını söyleyen Erdoğan, “İnşallah güneyden otomobillerin geçeği tüp geçidi de inşa ediyoruz. 2015 yılında bitiriyoruz. Aynı yıl 3. Köprü de bitmiş olacak” diyerek sözlerini noktaladı.
Konuşmaların ardından Marmaray tünelinde açılış kurdelesi kesilerek, protokol katılımcıları ilk seferi düzenleyecek olan araca bindi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, makinist koltuğuna oturarak ilk seferi gerçekleştirirken, Başbakan Erdoğan ve Bakan Yıldırım da hemen yanında yer aldı. Protokol üyeleri basın mensuplarına el sallayarak ilk seferi gerçekleştirdi.

Asrın-projesi-Marmaray-haya

Marmaray’ın yapım aşaması ve detayları

Türkiye’nin 1,5 asırlık projesi olan Marmaray’da ilk kazma Ağustos 2004 ayında vuruldu. Marmaray’ın İstanbul Boğazı altından geçişini sağlayacak 11 tünelin ilki ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve dönemin DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan’ın katıldığı törenle 24 Mart 2007’de denize batırıldı.

Dünyanın deniz altında en derine yerleştirilen tünellerinin sonuncusu ise yine Bakan Yıldırım’ın katıldığı törenle 23 Eylül 2008’de Boğaz’ın 60 metre altındaki yerini aldı.

marmaray1

Projede unutulmayacak günlerden bir diğeri ise 15 Ocak 2012 oldu. Bu tarihte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ayrılıkçeşme’de Marmaray’ın ilk ray kaynağını yaptı. Proje aslında sadece Avrupa ve Asya yakalarını değil, bir anlamda Londra ve Pekin arasını demiryolu ile birleştirecek. Bu bağlamda ilk test sürüşü 4 Ağustos 2013 tarihinde aracın sürücü koltuğuna Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oturmasıyla yapıldı.

İnşaatına 9 yıl önce başlanan projenin toplam maliyetinin ise 9.3 milyar 298 lirayı bulması bekleniyor.

Marmaray’ın günlük yolcu taşıma kapasitesinin ise 1 milyon olması bekleniyor. Bilet fiyatları ise tüm raylı sistemler gibi 1,95 lira olacak.

 

Galeri
Etiketler: , ,
📆 30 Ekim 2013 Çarşamba 14:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR