MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Toplum » Kış aylarında da güneşi görebilecekler
Kış aylarında da güneşi görebilecekler


Norveç’te bir kasabanın sakinleri, kasabanın çevresindeki tepelere yerleştirdikleri dev aynalarla, karanlık geçen kış aylarını aydınlatıyor.

Başkent Oslo’nun 160 kilometre batısındaki 3,500 nüfuslu Rjukan kasabası, ormanlarla kaplı tepelerle çevrili ve yılın altı ayındagüneş ışığı almıyor. Kasaba yöneticileri,güneş ışığından yararlanmak için, etraftaki tepelere üç adet dev ayna yerleştirdi.

günes,ayna Bu aynalar, 600 metrekare çapında bir ışık hüzmesini, kasabanın meydanına yansıtıyor. Rjukan Turist Bürosu müdürü Karin Roe, bu sayede, özellikle sonbahar ve kış aylarında kasabada daha çok etkinlik düzenlenebileceğini ve insanların daha sık dışarı çıkabileceğini belirtiyor.Bilgisayarla kontrol edilen dev aynalar, güneş ışınlarını yakalayacak en iyi açıya doğru döndürülüyor. 458 metre yükseklikteki noktalara helikopter vasıtasıyla yerleştirilen aynalar, 5 milyon krona (yaklaşık 1,736,000 Türk lirası) mal oldu.Daha önce, 1928 yılında kasabada faaliyete geçen bir teleferik aracılığıyla, kasaba sakinlerikış aylarında etraftaki tepelere çıkıp güneşin tadını çıkarıyordu.(İHA)

Galeri
Etiketler: , ,
📆 24 Ekim 2013 Perşembe 16:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR