MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Eğitim, Flaş, Politika, Toplum » Nabi Avcı’dan velilere, ‘Kılık kıyafet kararında top sizde’
Nabi Avcı’dan velilere, ‘Kılık kıyafet kararında top sizde’Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullarda kılık kıyafet serbestliğinde kararın velilere ait olduğunu belirterek, “Her okulda velilerin yüzde 51’i ne istiyorsa olacak.’ dedi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullarda kılık kıyafet serbestliğinde kararın velilere ait olduğunu belirterek, “Her okulda velilerin yüzde 51’i ne istiyorsa olacak. Dolayısıyla top sizde” dedi.Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kağıthane Belediyesi tarafından yapılan 32 derslikli Nef İlkokulu’nun açılışını gerçekleştirdi. Mehter takımının renkli müzik şöleniyle gerçekleşen törene Bakan Nabi Avcı’nın yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kağıthane Kaymakamı A. Akın Varıcıer, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, çok sayıda veli ve öğrenci katıldı. Öğrenciler tarafından karşılanan Bakan Avcı öğrencileri öperek, fotoğraf çektirdi.
“OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE HEDEF YÜZDE 100’E ULAŞMAK”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yaptığı konuşmada eğitime destek veren kişi ve kurumlara teşekkür ederek, “Bugün Türkiye büyük oranda derslik ihtiyacını çözümlemişse İstanbul’da bu konuda çok büyük bir hamleyi başlatmış ve sürdürüyorsa; Eğitimde önüne koyduğu hedeflere hızlı adımlarla ilerliyorsa bunda değerli hayırseverlerimizin ve yerel yönetimlerimizin çok büyük bir payı var. Eğitimde fırsat eşitliği ve kaliteyi sağlamak gibi iki önemli hedefimizi gerçekleştirmek üzere attığımız adımlarda belediyelerimiz, hayırseverlerimiz sağ olsunlar bizi hiç yalnız bırakmadılar” dedi.Kağıthane Belediyesi’nin eğitime çok büyük yatırımlar yaptığını ifade eden Bakan Avcı, ilçeye 15 anaokulu kazandırarak, okul öncesi eğitime büyük katkı sağladığını söyledi. Bakan Avcı, “Açılan her anaokuluyla okul öncesinde yüzde 100 okullulaşma hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz. 11 yıldan beri en temel önceliklerimizden biri okul öncesi eğitimi. 2002 yılında okul öncesi eğitimi yüzde 11 okullulaşma oranı yüzde 11 iken, bunu çok yakın bir zamanda yüzde 100’e çıkarmak en büyük hedefimiz olarak önümüze koyduk” diye konuştu.

“OKUL ANKETLERİNDE FORMA TALEBİ ÇIKIYOR”
Bakan Avcı’nın konuşmasının ardından yanına gelen minik bir öğrenci Bakan Avcı’ya annesinin yazdığı notu verdi. Öğrenci velisinin okullarda üniforma isteği ile ilgili notunu okuyan Bakan Avcı şunları söyledi: “Okullarda kılık kıyafet yönetmeliği değişti. Dedik ki her okulda velilerin yüzde 51’i ne istiyorsa olacak. Eğer velilerimizin yüzde 51’i serbest kıyafet olsun diyorsa serbest kıyafet olacak. Yüzde 51’i ya da daha fazlası forma olsun diyorsa forma olacak. Dolayısıyla karar sizin kararınız olacak. Siz forma istiyorsanız ki okullarda yapılan anketlerde ben de görüyorum. Çok yüksek orandaforma talebi çıkıyor ve onlar formaya geçiyorlar. Serbest kıyafet seçenekleri içerisinde forma seçme hürriyetiniz de var. Yüzde 51 oranında velilerimiz bu okulda forma olsun diyorsanız okul idaresi formayı uygulamak durumunda. Dolayısıyla top sizde.”Hacı Şahin isimli bir vatandaşı da kürsüye çıkaran Bakan Avcı, Şahin’in açılan okul için yazdığı şiiri okumasını istedi.
VALİ MUTLU: “İSTANBUL’DA EĞİTİMDE BİR REKOR KIRDIK”
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise İstanbul’un eğitimde bir rekor kırdığını belirterek, “Bu yıl 6 bin 260 derslik açıyoruz. Bunun 3 binini açtık. Geri kalanı da ekim ve Kasım ayından itibaren bitireceğiz ve İstanbul’un tarihine sizin ve saygıdeğer başbakanımızın desteğiyle buna bir imza atıyoruz. Tarihe geçecektir. Bir rekoru bu yıl hep birlikte yaşıyoruz. Sizlerin desteğiyle İstanbul’da bu rekorları kırmaya devam edeceğiz. Büyük atamızın bize işaret ettiği muasır medeniyet seviyesinin üstüne daha kısa süre içerisinde çıkacağız. Bu millet bunu hak ediyor” diye konuştu.Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ise, “İki yıl gibi kısa bir zaman için de bu oku tamamlandı. Bu çalışma çok daha farklı ve anlamlı. Müdürümüz, okulumuz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ve de ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.Konuşmaların ardından Bakan Avcı ve beraberindekiler açılış kurdelesini kesti. Daha sonra okulun içini gezen Bakan Avcı, minik öğrencilerle sohbet etti.
BAKAN AVCI İLE GAZETECİLER ARASINDA RENKLİ DİYALOG
Programın ardından Bakan Avcı’ya dershanelerin kapatılmasıyla ilgili soru sormak isteyen gazeteciler Bakan Nabi Avcı’dan konuyla ilgili yanıt alamadı. Basın mensuplarının ısrarı üzerine Bakan Avcı, “26 ülkeden milli eğitim bakanları toplandı. Burada iki gün boyunca fevkalade güzel şeyler konuşuldu ama medyada iki satır yer almadı” diyerek açılışın yapıldığı okulun hayırlı olmasını istedi. Bu durum bakan Nabi Avcı ile gazeteciler arasında gülüşmelere neden oldu.

(İHA)

Etiketler: , , ,
📆 10 Ekim 2013 Perşembe 17:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR