MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Ekonomi, Flaş, Toplum » Ünlü iş adamı Erol Aksoy’a 12,5 yıl hapis
Ünlü iş adamı Erol Aksoy’a 12,5 yıl hapis


İktisat Bankası’nın eski sahibi ünlü iş adamı Erol Aksoy ”Bankalar Kanunu’na muhalefet” suçundan yargılandığı davada “zimmet” suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Aksoy’dan banka zararından eksik kalan 351 milyon 553 bin 362 TL’nin tahsil edilmesine karar verdi. 
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde aralarında Aksoy’unda bulunduğu 19 sanığın yargılandığı davada sanıklar katılmazken taraf avukatlar hazır bulundu. Mahkeme taleplerini alınmasının ardından kararını açıkladı. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi suçun işlendiği tarihte bankanın yönetim kurulu başkanı olan sanık Erol Aksoy’un bankanın paralarını doğrudan kendisine veya grup şirketlerine kredi veriliyormuş gibi gösterip İktisat Bankası’na ait toplam 543 milyon 68 bin 182 TL parayı zimmetine geçirdiği ve zimmet suçunu işlediği sabit olduğundan suç kastının yoğunluğu, zarar miktarının büyüklüğü, suçun işleniş şekli ve sanığın konumu dikkate alınarak 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Aksoy hakkında yurt dışına çıkış yasağının devamına karar veren mahkeme, Aksoy’dan zimmet miktarının tamamı olan 543 milyon 68 bin 182 TL’den tahsil edilen 191 milyon 514 bin 819 TL’nin düşülerek geriye kalan 351 milyon 553 bin 362 TL’nin tahsil edilmesine karar verdi.
Sanıklardan Aksoy’un eşi İktisat Bankası yönetim kurulu üyesi İnci Aksoy’a ise zimmet suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar veren mahkeme sanıklardan Cenap Önal, Fikret Güler, Mehmet Gür ve Ertuğrul Ihlamur ”zimmet” suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün, Ahmet Tanju Oğuz ve Cüneyt Sel yine aynı suçtan 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme diğer sanıklar hakkında ise çeşitli hapis cezaları verdi.
Mahkeme heyeti Erol Aksoy hakkında bankaya ait toplam 88 tablo ve 78 sanat eserinin zimmete geçirdiği suçlamadan ise delil yetersizliği nedeniyle beraatine karar verdi.

“İDDİANAME”
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede, İktisat Bankasının zarara uğratılmasına ilişkin olarak, olay tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı olan Erol Aksoy ile Yönetim Kurulu üyeleri ve diğer yetkililer Cüneyt Sel, Cenap Önal, Ertuğrul Ihlamur, Fikri Güler, Hüseyin Derin Yarsuvat, Ahmet Tanju Oğuz, Ufuk Fatma Atın, Ahmet Demet, İnci Günay Aksoy ve Mehmet Gür’ün, “Bankalar Kanununa muhalefet ettikleri” iddiasıyla, 6 ay ile 12 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları istenmişti. İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , ,
📆 10 Ekim 2013 Perşembe 10:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR