MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Eğitim, Flaş, Toplum » Bakan Avcı’dan Okul Öncesi Öğretmenlere Müjde
Bakan Avcı’dan Okul Öncesi Öğretmenlere Müjde


 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı:
 “(Bakan Çelik) kendisi de söz verdi. toplum yararına çalışma projesi’ kapsamında yeni alınacak olan görevlilerin belki de tamamını bu konuda, alanda değerlendirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığımıza tahsis edeceği sözünü verdi”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okul öncesi eğitimde görev alan öğretmenlerin yardımcı eleman ve çalışma süreleri konusundaki sorunları ve beklentilerine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşüp yardım istediğini söyledi. Bakan Avcı, “Kendisi de söz verdi. ‘Toplum Yararına Çalışma Projesi’ kapsamında yeni alınacak olan görevlilerin belki de tamamını bu konuda, alanda değerlendirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığımıza tahsis edeceği sözünü verdi” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi kapanış törenine katıldı. Törene Avcı’nın yanı sıra AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati, UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve diğer yetkililer katıldı. Törende bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kapanış törenini bir son olarak nitelendirmenin yanlış olacağını belirterek, “Bugünkü etkinliği okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi konusundaki yeni çalışmalara ışık tutması için edindikleri tecrübeleri paylaşma imkanı olarak görüyoruz. Bu süreçte AB ve UNICEF’in uluslararası tecrübelerini inceledik. Türkiye şartlarına en uygun hale getirmeye çalıştık ve ortaya başarılı sonuçlar çıkardık” dedi.
Gerek ulusal, gerek uluslararası paydaşlarla karşılıklı olarak birçok kazanım edindiklerini söyleyen Avcı, “Bugün AB ülkelerinde okul öncesi eğitimdeki okullulaşma oranı yüzde 93’e yakın. Bizde ise bu oran son 3 yılda yüzde 38’den yüzde 64’e yükseldi. Hedefimiz erken eğitim çağındaki bütün çocuklarımızın nitelikli erken eğitim imkanlarından yararlanmasını sağlamak. Nitelikli erken eğitime erişmek yalnızca o çocuğun hayatında köklü değişiklikler oluşturmuyor. Eğitimine erken çocukluk çağında başlayan bir nesil, zihinsel ve sosyal becerileri gelişmiş sosyal bir ülke nüfusuna dönüşüyor” şeklinde konuştu.
Avcı, okul öncesi eğitimde görev alan öğretmenlerin özellikle yardımcı eleman konusundaki ve çalışma süreleri konusundaki sorunlarını ve beklentilerini bildiğini ifade ederek, “Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik’e de ayrıca teşekkür ediyorum. Çünkü son yaptığımız görüşmede bu sorundan söz ettim ve ondan özellikle okul öncesi eğitimde görev alan öğretmenlerimizin yardımcı eleman desteği konusunda yardım istedim. Kendisi de söz verdi. ‘Toplum Yararına Çalışma Projesi’ kapsamında yeni alınacak olan görevlilerin belki de tamamını ama çok büyük bir bölümünü inşallah bu konuda, alanda değerlendirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığımıza tahsis edeceği sözünü verdi. Kendisine peşinen teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi’ne katılan çocuklar salona girdi. Sahneye çıkan çocuklarla tek tek ilgilenen Bakan Avcı, çocuklara hediyeler verdi. Küçük bir kız çocuğuna hediye verirken elini öpen Avcı, doktor kıyafetiyle salonda bulunan bir çocuğun ise oyuncak bir streskop ile göğsünü dinlemesine izin verdi. Daha sonra çocuğa “Nasıl iyi mi? Sağlıklı mı?” diye soran Avcı, olumlu cevap alınca, “O zaman sana bir hediye daha verelim” diyerek salondakileri güldürdü. İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , ,
📆 04 Ekim 2013 Cuma 13:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR