MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Gezi-Alışveriş, Toplum » Bu Balık Kobradan Bile Daha Zehirli
Bu Balık Kobradan Bile Daha Zehirli


Dünyanın en zehirli balığı olan “taş balığı”, İstanbul Akvaryum’da ziyaretçileriyle buluştu. Dünyanın en zehirli hayvanları arasında ilk 5’te yer alan taş balığı, kral kobradan, sarı akrepten, huni ağ örümceğinden bile daha zehirli.
Dünyanın en zehirli hayvanları arasında ilk 5’te yer alan taş balığı, İstanbul Akvaryum’da ziyaretçileriyle buluştu. Kral kobradan, sarı akrepten, huni ağ örümceğinden bile daha zehirli olan taş balığı İstanbul Akvaryum’da, Kızıldeniz mikro tankında ziyarete çıktı. Görüntüsü bir kayadan farksız olan taş balığı, Hint ile Pasifik Okyanusu’nda ve Kızıldeniz bölgesinde yaşıyor. Sırtında çok zehirli 13 dikeni bulunan taş balığı, temas halinde kurbanını felç ederek, müdahale edilmemesi durumunda ölüme neden oluyor. Genellikle zeminde kayaların ya da mercan resiflerinin yanında kendini bir kayaymışçasına kamufle eden taş balığı, bazen 48 saat hareket etmeden avını bekleyebiliyor. Taş balığı, kayaya benzeyen görüntüsünden dolayı, yanına sığınmak için gelen küçük tür balıkları yiyerek besleniyor.
Taş balığı hakkında bilgi veren Nesligül Temizkan, “Oldukça zehirli bir balığı ziyaretçilerimizle buluşturuyoruz. Balık zehri bakımından oldukça ünlenmiş durumda. Dünya literatüründe ilk 5 sırada yer alıyor. Oldukça pasif bir balık. Kendini çok iyi kamufle edebiliyor. Bugün itibaren ziyaretçilerimiz taş balığını gözlemleyebilirler. Taş balığı zehirli bir balık türü. Öyle bir zehri var ki panzehir bile üretilmiş. Zamanında müdahale edilmezse ölüme bile yola açabilir. Balığın yüzgecinde bulunan toksinlerin altındaki zehir kesesinden, balık sıkıştırıldığında, yanlışlıkla üzerine basıldığında ancak kendisini savunma amacıyla bu zehri kullanıyor. Türkiye denizlerinde bugüne kadar bu tür yer almıyor. 2 saate kadar en geç müdahale edilmezse ölümlere de yol açabilir” dedi.

İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , , ,
📆 01 Ekim 2013 Salı 16:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR