MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Etkinlikler, Flaş, Toplum » Ustalar Altın Oklava İçin Yarışacak
Ustalar Altın Oklava İçin Yarışacak


Baklavanın ustaları bu sefer oklavalarını baklava festivali için yarıştıracaklar. Fatih Belediyesi ile Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) 29 Eylül Pazar günü “8.Tarihi Yarımada Baklava Festivali” düzenliyor. Eminönü Meydanı’ndaki festivalde oklavalar yarışacak, 1.5 ton baklava açılacak.

 Fatih Belediyesi ile Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği  tarafından her yıl düzenlenen ve yoğun ilgi gören “Tarihi Yarımada Baklava Festivali’nin sekizincisi  29 Eylül’de saat 11.30’da başlayacak.

Festival kapsamında Eminönü Meydanı’na Baklava Çarşısı kurulacak. Çarşıda birbirinden lezzetli baklavalar stantlarda yerini alacak. Osmanlı saray mutfağının lezzeti olan baklavanın tarihi anlatılacak, baklavanın hazırlanışından pişirilmesine kadar tüm safhaları baklava ustaları tarafından uygulanacak.

Festivalin her yıl heyecanla izlenen yarışması Altın Oklava Yarışması bu yılda baklava ustalarını yarıştıracak. Baklavanın ustaları en lezzeti baklavayı yapıp, altın oklavayı almak için hünerlerini sergileyecek.

Tüm gün sürecek festivalde, Osmanlı döneminde bir saray geleneği olan “Baklava Alayı” da canlandırılacak. Padişah, Ramazan’ın 15’inde halife sıfatı ile hırka-i şerifi ziyaretinden sonra, İstanbul’daki yeniçeri ve diğer asker ocaklarına, saray baklavası gönderir. Baklavaları alan askerler kışlalara döner ve baklavaları diğer askerlere dağıtır. Baklavaların teslim alınışından kışlalara götürülüşüne kadar yapılan bu korteje baklava alayı denilirdi.

Mehter takımının vereceği konserle renklenecek olan festivalde ziyaretçilere toplam 1.5 ton baklava ikram edilecek.

 Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in ev sahipliğinde 29 Eylül Pazar günü saat 11.30’da başlayacak en lezzetli festival olan “8.Tarihi Yarımada Baklava Festivali”nde siz değerli basın mensuplarını aramızda görmekten mutluluk duyarız.

PROGRAM

 

Tarih     : 29 Eylül 2013-Pazar

Saat       :11.30- Açılış

11.45- Protokol Konuşmaları

Etiketler: ,
📆 27 Eylül 2013 Cuma 10:06   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR