MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Sağlık, Toplum » ”İnsani Yardım Çalışanları Başkalarının Hayatlarını Kendi Hayatlarının Önüne Koyuyorlar”
”İnsani Yardım Çalışanları Başkalarının Hayatlarını Kendi Hayatlarının Önüne Koyuyorlar”Yeryüzü Doktorları Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kenya’da 67 kişinin öldüğü alışveriş merkezi saldırısında hayatını kaybeden Dr. Elif Yavuz için bir basın açıklamasında bulundu. Kınık, Kenya’da Bill ve Melinada Gates Vakfı’nın sıtma projesi kapsamında uzman olarak çalışan Yavuz’un ölümünün son derece üzücü olduğunu ifade etti. Savaş ve doğal afetlerin vurduğu bölgelerde hizmet veren insani yardım gönüllülerinin vazifelerinin kutsallığının altını çizdi.
Kurulduğu yıldan itibaren Dünya üzerinde pek çok ülkeye sağlık yardımları gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları, Kenya’da gerçekleşen olaylar üzerine açıklamalarda bulundu .

Yeryüzü Doktorları Başkanı Dr. Kerem Kınık, sivil toplum örgütlerinin sağlıktan eğitime pek çok konuda devletler üstü vazifeler üstlendiğini, gönüllülük prensibi ile çalışan sivil toplum örgütleri çalışanlarının zaman zaman başkalarının hayatlarını kendi hayatlarının önüne koyduklarını ifade etti.
Kınık: “Kenya’nın başkenti Nairobi’de Westgate Alışveriş Merkezi’ne 23 Eylül günü yapılan saldırıda meslektaşımız, insani yardım çalışanı Dr. Elif Yavuz ve 8 aylık bebeği hayatını kaybetti. Bill & Melinda Gates Vakfı adına Nairobi’ye hastanelerde yürütülen çalışmaları tespit amacıyla gelen Harvard mezunu Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Elif Yavuz sıtma üzerine çalışmalar yapıyordu. Yine bir gönüllü olan eşi mimar Ross Langdon ile birlikte hayatını kaybeden meslektaşımıza rahmet, ailesine de başsağlığı diliyoruz.
İnsani yardım misyonunu üstlenen Sivil toplum Örgütleri, imkânlarının elverdiği ölçüde yardıma ihtiyaç duyanlara hizmet ulaştırmak için çalışırlar. Emeğini, bilgisini, parasını ve hatta elinden ne geliyorsa onun en iyisini muhtaç olanla paylaşmayı kendine görev bilen bu kurumların çalışanları, gittikleri coğrafyalarda çoğunlukla sevgi ile kucaklanırlar. Ancak yaşam koşullarının çok güç olduğu bu ülkelerde zaman zaman başkalarının hayatlarını kendi hayatlarının önüne koyarlar. Şimdiye kadar pek çok kuruluşun gönüllüleri, çalışanları maalesef hayatlarını bu uğurda kaybetmiştir. Ancak ne o coğrafyalarda yaşayanlar ne de dünyanın geri kalanında bu insanların kahramanlık hikayelerini duyanlar o kişileri unutmayacaktır. Karnında bebeği ile bir başka annenin, bebeğin hayatının kurtulması için çalışan Elif Yavuz’un ve bebeğinin ölümü hepimizi üzmüştür. Bu eylem insanlığa karşı yapılmıştır, kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.

Etiketler: ,
📆 26 Eylül 2013 Perşembe 12:26   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR