MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Toplum » Kuşdili Çayırına AVM Projesi nde Kadıköylüler kazandı !
Kuşdili Çayırına AVM Projesi nde Kadıköylüler kazandı !


ÖZTÜRK “Kuşdili’ne sahip çıkan Kadıköylüleri kutluyorum”
Kadıköy de Tarihi Sit Alanı ilan edilmesine rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın AVM yapma kararı aldığı Tarihi Kuşdili Çayırı AVM projesi Kadıköylülerin 7 bin 369 itiraz dilekcesiyle kısmen iptal edildi. AVM İnşaat alanı küçülen Kuşdili Çayırı için yeni plan hazırlandı ancak, Kadıköy Belediyesi, kısmen iptallerin yeterli olmadığını AVM’den tamamen vazgeçilerek yeşil alan olarak korunmasında ısrarlı. Başkan Öztürk, Kuşdili Çayırı AVM Projesinin Kadıköylülerin itirazı ile iptal olduğunu söyleyerek, “Kuşdili Çayırı için mücadele eden Kadıköylüleri kutluyorum” dedi. Kısmen iptal olan Kuşdili Çayırının tamamının “Yeşil” olması için yeni plana da itiraz edilecek.
Kadıköylülerin 7 bin 369 itiraz dilekçesiyle itiraz ettiği Tarihi Kuşdili Çayırı’na AVM Projesi’ni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı itirazları haklı bularak projede bazı değişiklikler yaptı. Yapılan değişikliklerle daha önce 1.8 olan emsal oranın 0,5’e indirildi. Daha önce bodrum katları ile birlikte toplam 150 bn metrekarelik inşaat alanı ile yapılmak istenen AVM’nin Kadıköylülerin itirazları üzerine yapılan incelemesinde bodrumlar emsalden çıkarıldı, 150 bin metrekarelik inşaat alanı ize 20 bin metrekareye indirildi. Ancak projede özellikle Kadıköy halkının ve çarşı esnafının itiraz ettiği, Açık ve Kapalı Sabit Pazar, Katlı Otopark, Seyir Kulesi, Lokanta, Pastane, Cafe, Sinema, Tiyatro, Kültür ve Eğlence Merkezi, Yönetim Merkezi, Çarşı alanı gibi fonksiyonlar da bir değişiklik yapılmadı. Yeni plan, İl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda 15 Haziran’a kadar tekrar itirazlar için askıya alındı.
Projeye Kadıköylülerin yaptığı itirazların dikkate alınmasından memnun olduğunu ancak, kısmı değişikliklerin yeterli olmadığını savunan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kuşdili Çayırının Kadıköylülere yeşil alan olarak kazandırılmasını istedi. Başkan Öztürk şunları söyledi:
“Tarihi Kuşdili Çayırımıza AVM kararı tam bir faciaydı. Başta Kadıköylüler olmak üzere özellikle Çarşı esnafının bu projeye itirazı vardı. Kadıköylünün böyle bir talebi yoktu. 7369 kişi bizzat itiraz dilekceleri yazarak bu projeye itiraz etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu itirazları değerlendirmesi , olaya bakışı bizim için mutluluk veren bir durum. Sayın Bayraktar’a itirazları dikkate aldığı için teşekkür ediyorum. Ancak, projede kısmi iptaller var. Ne yazık ki AVM yapma kararından vazgeçilmemiş, sadece inşaat alanı küçültülmüş. Sayın Bakan, basın da yaptığı açıklamada AVM projesinden vazgeçildiğini söyledi. Bunun söylemde kalmaması, şu an askıda olan yeni planın da yeşil alan olarak yeniden düzenlenmesi gerekli. Tamamen bu alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesini istiyoruz. Kadıköylülerin nefes alacak yeşil alana ihtiyacı var. Yeni plan tekrar askıda yine itiraz edeceğiz.”
ÖZTÜRK “KADIKÖYLÜLERİ KUTLUYORUM”
Tarihi Kuşdili Çayırı’na AVM yapılma kararına karşı çıkan Kadıköylülerin mücadelesiyle bu noktaya gelindiğini kaydeden Başkan Öztürk, “Bu konuda itiraz dilekcesiyle başvuran, eylemlerle sesini duyuran, başta gönüllüler olmak üzere tüm Kadıköylü yurttaşlarımızı kutluyorum. Onlar yaşadıkları kente sahip çıktılar, bu başarı onların” dedi.
Kuşdili Çayırının AVM olmasına karşı herkesimden tepki gelmiş Tarihi Çarşı esnafı da, dükkânlarında çalışırken bizzat rol olarak hazırladıkları şarkılı kliple, kararı protesto etmişler, Kadıköylüler de kurdukları Kuşdili Çevre Platformu ile protesto yürüyüşü yapmışlardı.

Galeri
📆 28 Haziran 2013 Cuma 11:28   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR