MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Bostancı, Büyükşehir, Erenköy, Feneryolu, Flaş, Göztepe, Suadiye, Toplum » Pendik-Haydarpaşa hattına 30 otobüs
Pendik-Haydarpaşa hattına 30 otobüs


İETT, Pendik-Haydarpaşa banliyö tren hattının iki yıl ulaşıma kapatılması nedeniyle yolcuların mağdur olmaması için mevcut otobüs ve sefer sayısını arttırma kararı aldı. Banliyö treni yerine yolcuları aynı güzergahtan Kadıköy ve Haydarpaşa’ya ulaştıran İETT,  otobüs sayısını da 30’a çıkarıyor.
24 ay hizmet dışı kalması beklenen banliyö treni yerine İETT tarafından sefere konan 23 otobüs, yolcuları bu güzergahta taşıyarak gidecekleri yere ulaştırıyor. Ancak otobüs sayısının yolcular için yetersiz kalması üzerine 30’a çıkarılması kararlaştırıldı. Banliyö  tren istasyonları güzergahında yolcu taşıyacak otobüslerin üzerinde vatandaşları bu konuda bilgilendirici yazı yer alacak. Yetkililer, Pendik’ten binen yolcuların Haydarpaşa yerine daha sık sefer yapılan Kadıköy’de inmeyi tercih ettiğini belirttiler.
Marmaray projesi kapsamında sürdürülen çalışmalar nedeniyle Pendik-Haydarpaşa arasındaki banliyö tren seferlerine 19 Haziran’dan itibaren ara verildi.  Hizmet dışı kalan 24 kilometrelik bölümde hatların ve istasyonların iyileştirilmesi için başlayacak inşaat çalışmalarının iki yılda tamamlanması planlanıyor.
Sefer ve araç sayısı arttırıldı
Pendik Tren İstasyonu’ndan geçerek Kadıköy’e ulaşan aşağıdaki hatların araç  ve sefer sayılarında artışa gidildi. Bu hatta 44 olan otobüs sayısı, takviye yapılar 74’e yükseltildi.
·         16 – Kadıköy-Pendik (otobüs sayısı 7’den  19’a  çıkarıldı)
·         16D – Kadıköy-Pendik-Altkaynarca (otobüs sayısı 16’dan 22’ye çıkarıldı)
·         17 – Kadıköy-Pendik (20 olan otobüs sayısı 25’e çıkarıldı.  Bu sayı daha da artacak)
·         222 – Kadıköy-Pendik ( Tek otobüstü, 8’e çıkarıldı)
Güzergahlar da değişti
·         17B numaralı Gebze-Pendik hattı mevcut son durağı olan Pendik Tren İstasyonu’nu takiben Yunus sahil yolu üzerinden Kartal Metro İstasyonuna ötelendi.  Hattın yeni adı 17B Gebze-Kartal Metro oldu.
·         KM20 numaralı hattın kalkış durağı Pendik peron alanına alınarak Pendik Tren İstasyonu’nu takiben Topselvi üzerinden Kartal Metro İstasyonu’na ulaşacak şekilde güzergâh değişikliğine gidildi. Hattın yeni adı KM20 Pendik-Kartal Metro oldu.
Böylece;
1. ) Gebze yönünden gelerek Banliyö hattını kullanan yolculara;
·         Pendik Geçit durağından 16, 16D, 17, 222 numaralı hatlar ile Sahil Yolu ve Ziverbey güzergâhından Kadıköy yönüne,
·         Pendik Geçit durağında inmeksizin devam ederek Kartal Metro İstasyonu’nda metro hattına aktarma yaparak E-5 güzergahından Kadıköy yönüne seyahat imkanı sağlandı.
2.) Pendik ve Tuzla’nın çeşitli mahallelerinden gelerek Banliyö hattını kullanan yolculara;
·         Pendik Geçit durağından 16, 16D, 17, 222 numaralı hatlar ile Sahil Yolu ve Ziverbey güzergâhından Kadıköy yönüne,
·         Pendik Geçit durağından 17B ve KM20 numaralı hatlar ile Kartal Metro İstasyonu’nda metro hattına aktarma yaparak E-5 güzergahından Kadıköy yönüneseyahat imkanı sağlandı.
3.) Pendik Merkez’den Banliyö hattını kullanan yolculara;
·         Pendik Geçit durağından 16, 16D, 17, 222 numaralı hatlar ile Sahil Yolu ve Ziverbey güzergâhından Kadıköy yönüne,
·         Pendik Geçit durağından 17B ve KM20 numaralı hatlar ile Kartal Metro İstasyonu’nda metro hattına aktarma yaparak E-5 güzergahından Kadıköy yönüne seyahat imkanı sağlandı.
4.) Öte yandan, Pendik, Kartal, Atalar, Maltepe, Küçükyalı güzergahında Banliyö hattını kullanan yolculara;
·         Minibüs yolu olarak bilinen cadde üzerindeki duraklardan, 16 numaralı hat ile Bağdat Caddesi güzergâhından Kadıköy yönüne, 17 numaralı hat ile Ziverbey güzergahından Kadıköy yönüne,
·         Sahil Yolu üzerindeki duraklardan, 16D ve 222 numaralı hatlar ile Bağdat Caddesi güzergahından Kadıköy yönüne seyahat imkanı sağlandı.
5.)Bostancı, Suadiye, Erenköy, Göztepe, Feneryolu güzergahında Banliyö hattını kullanan yolculara ise;
·         Minibüs yolu olarak bilinen cadde üzerindeki duraklardan, 17 numaralı hat ile Ziverbey güzergahından Kadıköy yönüne,
·         Bağdat Caddesi üzerindeki duraklardan, 4, 16, 16D ve 222 numaralı hatlar ile Kadıköy yönüne seyahat imkanı sağlandı.

📆 27 Haziran 2013 Perşembe 12:16   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR